Uniós szolidaritási alapot hoznának létre az előadóművészeknek

Az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület elnöke Orbán Viktortól kér segítséget.

  • MTI MTI
Uniós szolidaritási alapot hoznának létre az előadóművészeknek

A jogkezelő szervezetek az online zeneszolgáltatásból származó bevételek méltányos megosztásában is számítanak Ursula von der Leyenre – közölte az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) kedden.

A tizennégy, köztük a spanyol, a francia, az olasz és a magyar jogkezelő levelében hangsúlyozta: a koronavírus-járvány megfékezése érdekében lemondott előadások miatt Európa-szerte több mint félmillió előadóművész és családjuk jövedelme szűnt meg.

Bár a nemzeti szakszervezetek és a közös jogkezelők, így az EJI is szolidaritási alapok létrehozásával próbál segítséget nyújtani, a probléma olyan mértékű, hogy ezzel nem képesek azt orvosolni.

"Teljes képtelenség, hogy a zenészek túlnyomó többségét kihagyták a streaming bevételekből, és családjaik nem támaszkodhatnak az internetes jövedelmekre

 – fogalmaztak a közös jogkezelők.

A levélben azt írták, hogy a legnagyobb, gyorsan növekvő és hamarosan talán az egyetlen bevételi forrást jelentő internetes megjelenés a zeneipar bevételeinek akár 80 százalékát is elérheti.

A világjárvány időszaka alatt a zenészek csúcsbevételt termelnek a streaming vállalkozásoknak, az előadóművészek azonban ebből semmit, vagy csak nagyon keveset kapnak.

A jelenlegi szerződéses rendszer kudarcát a politikusok is elismerték egy irányelv elfogadásával, azonban az előadóművészek díjigényét 2021 júniusáig nem léptetik hatályba, kivéve, ha a tagállamok azt már korábban átültetik.

Az Előadóművészi Jogvédő Iroda szorgalmazza a Bizottságnál, hogy ösztönözzék a tagállamokat az irányelv lehető leggyorsabb átültetésére, hogy minden előadóművész megfelelő díjazást kapjon felvételeinek streaming bevételéből.

A jogvédők arra kérik a Bizottság elnökét, hogy a szükséghelyzet kezelésére azonnali intézkedésként hozza létre az Előadóművészek Szolidaritási Alapját.

A levelet aláírta Gyimesi László, az EJI elnöke is, aki Orbán Viktornak is írt a problémáról. Gyimesi segítséget is kért a miniszterelnöktől, hogy a zenészek helyzetét orvosolni tudják.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.