szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egykori legendás gitáros, Radics Béla durván beszólt az Illésnek és az Omegának – mindezt egy ügynöki jelentésből tudhattuk meg.

Ötvenéves ügynökjelentést tett közkinccsé az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, amelyben a magyar rocktörténet egyik legnagyobb hatású gitárosa durván becsmérelte a korszak két legnépszerűbb zenekarát.

„Én nem fogok bedőlni a rohadt kommunistáknak, én nem nyalok, mint az Illés meg az Omega és a hasonló kirakatzenészek tették” – fortyogott Radics az Ifjúsági Parkban egy Tűzkerék-koncert után.

Mindezt a „gitárkirály” egy Farsangi fedőnevű ügynöknek mondta el, aki szorgalmasan tovább is adta az állambiztonságnak e mondatokat. Sőt, kifejezetten kiprovokálta a zenészből, hogy mondjon valami rendszerelleneset: ő hozta szóba az Illés pár hónappal korábbi angliai turnéját és a brit közszolgálati rádiónak adott interjújukat, ami miatt egy éven át nem koncertezhettek Budapesten, illetve hangfelvételük sem jelenhetett meg. Mindezt azért, mert a magyar származású riporternek elmondták, a pártállami Magyarország vezetősége nem támogatja a könnyűzenét, nincs elég klub, valamint problémának tekintik a fiatalok hosszú haját.

„Minek dumálnak a Bobby Gordonnak? Itthon merjenek beszélni, ők úgy is jól feküdtek mindenhol” – mondta erre Radics.

A Blikk megkérdezte, így fél évszázaddal később, mit szólnak az érintettek a kifakadáshoz.

„Személyesen Béla sosem éreztette velem, hogy megvetett volna. Sőt, egy közös turnén, ahol a Tűzkerék volt az Illés előzenekara a mi hívásunkra, az utazások alatt nem tágított a mellettem lévő ülésből” – mondta Szörényi Levente.

Kóbor János szerint nem igaz, hogy az Omega a régi rendszer kegyeltje lett volna.

„Soha semmilyen támogatást nem kaptunk a 'rohadt kommunistáktól', mindent a saját erőnkből értünk el. Célul tűztük ki, hogy az Omegának legyen saját arculata és a nemzetközi mezőnyben is megmutassuk magunkat, amit el is értünk. Ehhez képest Bélánál hangsúlyosabb volt a kultusz iránti vágy. Ő volt a lázadó virtuóz, Jimi Hendrix hazai helytartója, szerintem ebből a jelentésből is kiviláglik, azt a szerepet élte, amit a rajongók elvártak tőle” – fogalmazott Kóbor, akivel szemtől szemben Radics teljesen normálisan viselkedett.

Radics Béla a Sakk Matt, a Tűzkerék és a Taurus együttesben is népszerű volt, amely aggasztotta a diktatúra őreit. Csak két kislemezt rögzíthetett, köztük legismertebb szerzeményét, a Zöld csillagot. 1973-as feloszlásuk után az italba menekült, majd 1982 októberében meghalt. Hét éve utcát neveztek el róla annál az angyalföldi tömbháznál, amelyben a lakása volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!