Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Meghalt a moszkvai olimpia Misa mackójának rajzolója

Viktor Csizsikov alkotását sokan tekintik a szovjet korszak egyik jelképének.

  • MTI MTI
  • +${remainingCount} szerző
Meghalt a moszkvai olimpia Misa mackójának rajzolója

Meghalt Viktor Csizsikov képzőművész, az 1980-as moszkvai olimpia kabalafigurájának, Misa mackónak a megteremtője. A rajzoló a Malis és a Gyetszkaja Lityeratura gyerekkönyvkiadó, valamint a Murzilka, a Veszjolije Kartyinki és más gyereklapok illusztrátora, az Oroszország Népművésze cím birtokosa volt.

Misa volt a nemzetközi sportesemények első üzletileg sikeres kabalafigurája, alakja számos szuveníren, postai bélyegen és rajzfilmekben is szerepelt. A súlyemelők övét viselő medvebocs kulcsszereplőjévé lépett elő az olimpia nyitó- és záróünnepségének, milliók siratták meg a képernyők előtt, amikor léggömbökön szállt el a Luzsnyiki stadionból.

EPU/IOPP / AFP

Sokan tekintik a szovjet korszak egyik jelképének. Maga az alkotó, mivel nem védette le Misát, nem részesült a bevételekből, mégis megelégedéssel tekintett a mackó figurájára. „Hogy miben is jó ő? Már 35 év telt el azóta, hogy leadtam őt 1977-ben (a pályázati bizottságnak), de egyetlen plágiumpanasz sem érkezett, pedig medvét milliók rajzolnak, minden országban. Amikor pedig egy rajz népszerűvé válik az összes országban, megnő az esélye annak, hogy keresetet adjanak be, de itt teljes csend volt.

Annyira sajátságos és annyira erős a lelkülete, és én is tudom, hogy jó ábrázolást csináltam. Ez nagyon sokat számít

– nyilatkozta a rajzoló 2012-ben.

Viktor Csizsikov 84 évesen halt meg. Kiadója jelképesnek nevezte, hogy éppen a moszkvai olimpia nyitányának 40. évfordulóján.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.