szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Veszélyben van a Barta Tamásról szóló Siess haza, vár a mama című film nemzetközi forgalmazása – állítja a film producere.

Barta Tamás 1948-ban született Budapesten, 1974-ben disszidált, és Los Angelesben halt meg máig tisztázatlan körülmények között 1982-ben: egyesek szerint öngyilkosság történt, de van olyan teória is, amely szerint a Los Angeles-i magyar papírmaffia ölette vagy ölte meg.

A Nemzeti Film Intézet (NFI) nemzetközi forgalmazásért felelős munkatársai tudatták velünk, hogy kaptak egy „közérdekű megkeresést", és emiatt a jogi probléma miatt nem forgalmazzák a filmünket – állítja Mester Sándor producer. Mint szerkesztőségünkhez eljuttatott közleményeben írja, bővebb tájékoztatást többszöri kérésükre sem kaptak. Ők azonban semmilyen jogi problémáról nem tudnak, és 10 éves munkájuk veszne így kárba, ha letiltják a filmet külföldön.

„Az NFI nagyon titokzatosan kommunikál velünk, mintha valamilyen komoly államtitokról lenne szó. A jogi osztályról azt mondták, hogy adatvédelmi okokból semmit sem mondhatnak el nekünk. Akkor viszont mi lehet a közérdekű megkeresés? Így nem tudunk semmi biztosat, csak sejtéseink lehetnek. Senki sem mond semmilyen konkrétumot, hogy pontosan mi történt, és miért állítják le a 7 éve Portugáliában élő rendező Hajdú Eszter Siess haza, vár a mama! c. zenés dokumentumfilmjének nemzetközi forgalmazását. Ez komoly bevételkiesést okoz a magyar államnak és a filmgyártónak is.”

A film elkészülését a Nemzeti Film Intézet támogatta.

UPDATE:
Cikkünk megjelnése után az NFI az alábbi közleményt juttatta el szerkesztőségünkhöz: "A Siess haza, vár a mama! című dokumentumfilm elkészítését a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatta és érdekelt abban, hogy a film nemzetközi forgalmazásba kerüljön. A nemzetközi filmforgalmazási gyakorlat szerint azonban a forgalmazók nem kötnek szerződéseket olyan művekre, amelyek jogvita alapját képzik. A Siess haza, vár a mama! esetében a filmelőállító és egy szereplő között kialakult jogi vita miatt az NFI úgy döntött, hogy annak rendezéséig nem köt nemzetközi forgalmazásra vonatkozó szerződést."

A magyar mozikban zajlanak a vetítések, mert a magyar forgalmazási jogok a filmgyártónál vannak – azonban az NFI által támogatott filmek nemzetközi forgalmazásának kizárólagos joga az NFI-é.

Korábban kiderült, hogy a vetítések előtt pár nappal az egyik szereplő, személyiségi jogainak megsértése miatt, a film újravágását kéri az alkotóktól. Fekete Barna a gitáros jóbarátja volt, majd üzlettársa. A zenész halála után tanúként is kihallgatták, mivel a helyszínen az ő fegyverét találták meg, rajta az ujjlenyomataival.

Fekete ügyvédje azt mondta júliusban a Blikknek, hogy a film így sérti Fekete Barna jó hírnevét.

„Ügyfelem akarata világos; Barta Tamás életéről készüljön dokumentumfilm, az kerüljön bemutatásra, de a saját személyiséghez fűződő jogainak tiszteletben tartása mellett, így a jogsértő részek kerüljenek ki a kész műből. Pusztán ebben kéri az alkotók együttműködését és szorgalmazza a békés vitarendezést” – fogalmazott.

Mester mostani közleménye nem tér ki arra, hogy mindennek köze van a film nemzetközi forgalmazásának megakadályozásához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!