szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség szerint az intézkedés az ellenük zajló politikai hadjárat újabb eszköze.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) ismét 95 millió forintot vesz el a következő tanévben a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) által fenntartott köznevelési intézményektől. Ezáltal veszélyezteti közel 2500 szociálisan hátrányos helyzetű gyerek iskoláztatását, és a velük foglalkozó mintegy 500 fő állását – olvasható a testvérközösség oldalán megjelent közleményben.

Az Iványi Gábor vezette MET szerint Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár június elején arról tájékoztatta a testvérközösséget, hogy a következő tanévre a tárca a köznevelési feladatainak ellátásához nyújtott költségvetési támogatáson túl többlettámogatást biztosító köznevelési szerződést nem köt velük.

A MET emlékeztetett, hogy az első köznevelési szerződést még 2012-ben kötötték meg az Emmivel. Ebben kifejezetten szerepelt, hogy kompenzálás miatt kötnek szerződést, mert a MET elveszítette egyházi státuszát, és ezért nem részesül az egyházakat a költségvetési törvény alapján megillető kiegészítő támogatásból. A MET egyházi státusza 2012 óta rendezetlen, az Országgyűlés döntésének hiányában, az egyházi törvény többszöri módosítása. illetve a bíróság érdemi döntésének hiány miatt – áll a közleményben. A MET Strasbourgban megnyerte pert, idén újra fel lehetett ajánlani számukra az egyházaknak adható 1 százalékot.

Az első köznevelési szerződés 5 évre, 2012-2017 közötti időszakra szólt, az abban biztosított támogatás megegyezett a költségvetési törvény alapján járó támogatással. 2017 óta azonban csak 1-1 évre vonatkozik a szerződés. 2019 óta emellett maximálják a támogatott gyerekek számát, és jelentősen csökkentették az összeget, ami így már csak körülbelül a fele a költségvetési törvény szerinti támogatásnak – maximum 1900 tanuló és 100 000 forint/év, azaz 190 000 000 forint volt ez az összeg.

A 2020/21-es tanévben tovább csökkentették a támogatást, már csak 95 000 000 forintot az kaptak intézmények.

A 2021/22-es tanévtől pedig semmit nem kapna a MET Maruzsa tájékoztatása szerint.

A MET két iskolájában zajlik szakképzés, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Építőipari, vendéglátó, szépészeti, erdészeti, mezőgazdasági és szociális ágazatokban képeznek szakembereket, a szakmával rendelkezőknek elérhető kétéves érettségi felkészítő tanfolyam is. Mivel a szakképző intézmények a 2020/21-es tanévtől az Információs és Technológiai Minisztérium alá kerültek, a MET az ITM-től is kért támogatást, de állítják, nem kaptak.

A MET ezért felszólította a kormányt, hogy vessen véget a folyamatos jogsértésnek, és adja meg azt a kiegészítő támogatást az általuk fenntartott intézményeknek, amelyeket az egyházak is megkapnak. A 2021-es költségvetési törvény alapján a bevett egyházakat megillető kiegészítő támogatás 200 000 forint/tanuló/év, létszámkorlátozás nélkül – a MET ugyanezt szeretné megkapni. A köznevelési szerződés megszüntetése a MET ellen folytatott politikai hadjárat újabb eszköze – írták közleményükben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!