szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Akár 2026-ra elkészülhet az Új Nemzeti Galéria, ha a kormány úgy dönt, mondta Baán László a Szépművészeti Múzeum főigazgatója az intézmény idei kiállításairól szóló beszélgetésen, ahol egy 750 ezer dollárért megvásárolt Cezanne-művet is bemutatott.

A Liget Budapest mind a három tervezett épületének, a Magyar Innováció Házának, a Városligeti Színháznak, és az Új Nemzeti Galériának is érvényes, engedélyes építési tervei vannak, ha a kormány úgy dönt, hogy megépülnek, akár másnap ki lehet írni a közbeszerzéseket – mondta a HVG kérdésére Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, a Liget-projekt miniszteri biztosa egy sajtóbeszélgetésen. Az építkezés tervezett folytatását Orbán Viktor miniszterelnök a Zene Háza átadóján lengette be, amikor arról beszélt, hogy „jelenlegi formájában a Liget-projekt egy torzó. Nagyon várjuk már, hogy a magyar választók áprilisban végre pontot tegyenek az ügy végére”. Kérdésünkre, hogy Orbán szavai vajon csak az Új Nemzeti Galéria felépítésére, vagy mindhárom épületre vonatkoznak, Baán László azt mondta, a Liget-projekt gyújtópontja, legfontosabb épülete a világhírű japán iroda, a SANAA által tervezett Új Nemzeti Galéria, amely akár 2026-ra fel is épülhetne, ha a kormány úgy dönt. Nélküle budapesti múzeum negyed nem kerülne fel a „világtérképre" – tette hozzá  Baán László.

Az építkezés azért nem valósult meg, mert a Karácsony Gergely vezette főváros azt kérte a kormánytól, ne épüljenek fel a még el nem kezdett épületek a Városligetben. Ám a választás után, ha a Fidesz nyer, ezt a vállalást nem tartják tovább kötelezőnek magukra nézve. A remekül sikerült Magyar Zene Háza után idén tavasszal a Néprajzi Múzeumot és a felújított Operaházat is átadják.

Baán László a Szépművészeti Múzeum és Nemzeti Galéria idei kiállításait is ismertette. Menny és pokol között címmel nyílik április 8-án Hieronymus Bosch műveiből egy nagyszabású kiállítás. A múzeum közel kilencven műalkotással – köztük tizenegy saját kezű festménnyel, ami a németalföldi mester teljes festői életművének közel felét teszi ki – kívánja bemutatni a művészt. Ez lesz Közép-Európa valaha volt legnagyobb Bosch-kiállítása. Baán elmondta, a kölcsönzések sok éves tárgyalások eredményeként valósulhattak meg. A Velencei Akadémia például úgy adta kölcsön a birtokában lévő Bosch művet, hogy a Szépművészeti több velencei remekművet, például Giorgione Ifjú képmást adta kölcsön.

Júliusban nyílik a párizsi Pompidou Központból érkező Henri Matisse kiállítás. A több mint 100 művet felvonultató kiállítás 8 kronologikus-tematikus szekcióban mutatja be Matisse életművét

Októberben egy másik nagyágyú, El Greco  életművét mutatják be. A Szépművészeti Múzeum jelentős El Greco gyűjteménnyel rendelkezik, Spanyolországon kívül Európában itt őrzik a legtöbb művét. A kiállításon most negyven festménye lesz látható, egyebek mellett a madridi Museo Nacional del Prado és a Museo Thyssen-Bornemisza, a párizsi Musée du Louvre, a londoni National Gallery és a washingtoni National Gallery of Art kölcsönöz alkotásokat. A tárlat El Greco elődeit és követőit is bemutatja.

A Nemzeti Galéria áprilisban nyíló tárlata az Art deco, a két világháború közötti korszak stílusába enged majd betekintést, főképp a plakátművészet révén. Bemutatják a budapesti modern élet tereit: a polgári otthonokat, az áruházak, mozik, éjszakai szórakozóhelyek világát is.

2022 őszén, Vaszary János születésének 155. évfordulóján eddig ismertelen műveit is bemutatják. „2016-ban, a költözés előkészítésének kapcsán bukkantak rá az egyik pinceraktár mélyén több évtizede meghúzódó két vászontekercsre, amely egyenként 20-20 Vaszary-olajfestményt rejtett. A „lappangó” művekkel a művészettörténészek soha nem találkoztak korábban, sehol sem reprodukálták őket, még Vaszary életében sem, így feltételezhető, hogy közvetlenül a művész műterméből, illetve hagyatékából kerültek a közgyűjteménybe. Az újonnan előkerült alkotások közül a legszebb, legizgalmasabb 24 művet mutatja be a kiállítás” – olvasható a sajtóanyagban. A festmények a teljes életmű szinte minden korszakát képviselik.

Ősszel pedig a 20. század elején Berlinben élő és alkotó magyar művészek műveiből nyílik kiállítás a német főváros egyik legjelentősebb kiállítóhelyén, a Berlinische Galerie-ben, Berlin modern művészeti múzeumában.

Baán László bemutatta azt a Cezanne–akvarell is, amelyet 750 ezer dollárét vásárolt meg a múzeum az államtól kapott gyarapítási keretéből múlt év végén a Christie’s New York-i aukcióján.

Baán László és a Cezanne-festmény
MTI/Balogh Zoltán

A most Magyarországra érkező műtárgyat – egyik oldalán a svájci Colombier-kastély látképével, a másik oldalán pedig egy facsoporttanulmánnyal – a február 13-ig nyitva tartó Cezanne-tól Malevicsig című kiállításba helyezték el. Geskó Judit, a tárlat kurátora elmondta a kép 35 évig egy magángyűjtő széfjében pihent, így a kutatás számára is újdonság. Előtte három tulajdonosa volt, az első a művész fia volt. Baán hozzá tette, az akvarell a Szépművészeti Múzeum gyűjteményének alapját képező, Esterházy-gyűjtemény 1871. évi állami megvásárlásának 150. évfordulóján került a múzeumba.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!