szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha nem lesz változás, nem mennek be tanítani, nem adminisztrálnak munkaidőn túl, és akár még az érettségiztetést is megtagadhatják.

„Mi, a Budapest VI. Kerületi Kölcsey Ferenc Gimnázium alulírott tanárai, csatlakozunk a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum felhívásához, és 2022 szeptemberétől polgári engedetlenség keretében ismét kiállunk szakmánk méltóságáért, munkakörülményeink javításáért, diákjaink jövőjéért, egy jobb, szabadabb, demokratikusabb oktatási rendszerért” – írja a Kölcsey 24 pedagógusa.

„Követeljük a kormánytól, hogy gyökeresen változtasson a tanárokkal szembeni politikáján, és kezdje el helyrehozni az oktatási rendszerben eddig okozott károkat. Az oktatás nemzeti ügy, a károkozás benne hosszú évtizedekre kihathat és generációk életét rombolhatja” – írta többek közt az Illyés Gyula Gimnázium tantestületének 59 tanára.

Ebben kifejtik, nem marad más választásuk, mint egzisztenciális kockázatok árán is a polgári ellenállás eszközéhez nyúlni.

Erre úgy gondolják, a következő lehetőségeik adottak:

  • a tanórák megtartásának megtagadása,
  • minden iskolán kívüli, eddig tanárok vezette programoktól való távolmaradás,
  • az érettségiztetés megtagadása,
  • minden adminisztratív teendő (pl. naplóvezetés, bizonyítvány-hitelesítés) felfüggesztése.

Ezeket tehát a jövő tanévre helyzeték kilátásba, a mostani érettségiztetés nincs veszélyben.

A nyilatkozat aláírói úgy vélik, „az a rendszer, amely a tanári pályavállalást a fiatalok számára ellehetetleníti, minden magyar rosszakarója. Az a rendszer, amely a tanárokat megalázza, kizsigereli, szegénységbe taszítja, a valósággal és az igazsággal kapcsolatban félrevezeti a polgárokat, sőt nem áll távol tőle, hogy akár szembe is fordítsa a társadalmat a tanárokkal, nyilvánvalóan nem szolgálja a nemzet érdekeit.”

A pedagógusok immár több hónapja tartó (csak az új kormány megalakulásáig szüneteltett) tiltakozó akciósorozatához kapcsolódó hír, hogy szerdáig jelentkezhetnek kompenzációért azok a pedagógusok, akik a tavaszi polgári engedetlenségük miatt anyagi hátrányba kerültek, bérükből akár több tizezer forintot levontak.

A szakszervezetek által kezdeményezett, adományokból gazdálkodó sztrájkalapba 40 millió forint gyűlt össze, „amiből most a béremelésért, a tanítás szabadságáért és a sztrájk jogáért kiálló pedagógusokat tudjuk kompenzálni” – írja a Tanítanék Facebook-oldalán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!