szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kezdeményezést a koronavírus-járvány hívta életre, amely bebizonyította, milyen fontos szerepet játszik a kultúra a mentális egészség megőrzésében.

Hétfőtől kezdve múzeumi látogatásokat is felírhatnak a belga pszichiáterek a mentális betegségben szenvedőknek – írja a Politico. A stressztől, depressziótól vagy kiégéstől szenvedő páciensek ezentúl nem csak a saját lelki világukban mélyedhetnek el, hanem többek közt a csatornákban vagy éppenséggel a pisiliő kisfiú ruhatárában.

„Itt az idő ezt meglépni – nyilatkozta a lapnak a brüsszeli önkormányzat kultúráért felelős képviselője, a projektet vezető Delphine Houba. – A koronavírus emlékeztetett minket arra, hogy a kultúra nélkülözhetetlen a mentális egészség szempontjából.”

Az Egészségügyi Világszervezet által gyűjtött adatok is azt támasztják alá, hogy a művészetek „jelentős szerepet” játszhatnak a betegségek megelőzésében, kezelésében és az egészség megőrzésében. Európában elsőként a belga kórházakban próbálkoznak meg ilyen jellegű művészetterápiával. Az inspirációt egy kanadai kezdeményezés adta, melynek keretében a quebeci pácienseket a Szépművészeti Múzeumba küldték, Brüsszelben azonban öt kulturális intézményt is bevontak a programba – a Csatorna Múzeum és a Pisilő Kisfiú Gardróbja mellett a Városi Múzeum, a Divat és Csipke Múzeum és a CENTRALE nevű kortárs művészeti központ is helyszíne lesz az első körben hathónaposra tervezett projektnek.

De mégis hogyan képes segíteni néhány 18. századi festmény a gyógyulni vágyóknak?

„Évszázadokkal ezelőtt is léteztek, mégsem halottak. A művészeteken keresztül ki tudjuk nevetni a halált” – felelte a programban részt vevő egyik pszichiáter.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Oláh Krisztina Kult

Rájönni, hogy kik vagyunk és hol vagyunk a világban – így tesz lelkileg ellenállóbbá az irodalomterápia

Az irodalomterápia hasznos lehet a hétköznapi szorongásaink oldásában akár egy világjárvány vagy a szomszédunkban zajló háború idején is, és bizonyos elemei még otthoni körülmények között is könnyedén alkalmazhatók. Az Élet a sorok között című gyakorlati fókuszú irodalomterápiás könyv szerzőjével, dr. Béres Judittal készült interjúnkból többek között az is kiderül, még akkor sincs baj, ha éppenséggel utáljuk a terápia során használt szöveget.