szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kétszáz éve született Madách Imre, születésének évfordulóján két, a kultúrpolitikát is meghatározó szereplő kapta a róla elnevezett díjat.

2023-ban Takaró Mihály irodalomtörténész és L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója kapta a Madách-díjat Madách Imre születésének kétszázadik évfordulóján – közölték a szerző születésének évfordulójára emléknapot rendező balassagyarmati szervezők. A díjakat L. Simon és Takaró a helyi művelődési központban fogják majd megkapni.

Takaró Mihály József Attila-díjas irodalomtörténészt, költő, tanár, 2012-ben az ő kezdeményezésére került be az új Nemzeti Alaptantervbe Herczeg Ferenc, Tormay Cécile, Szabó Dezső és Nyirő József is. Takaró átalakításai a Nemzeti Alaptantervben több komoly közéleti vitát is generáltak:

Németh Róbert: (Ta)karóval, nem virággal

„Az iskola nem a gyermekek igényeit kielégítő intézmény." Hát akkor mi? Nem most kezdődtek a viták az új Nemzeti alaptantervről, sőt már egy ideje áll a bál a magyar diákok iskolai életét meghatározó állami dokumentummal kapcsolatban (és jellemző, hogy vita is csak a kormányrendelet megjelenése után alakulhatott ki, ugyan is a NAT teljesen titokban készült).

L. Simon László szintén József Attila-díjas író, költő, jelenleg a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, 2004 és 2010 között a Magyar Írószövetség titkára, majd 2010-től országgyűlési képviselő és az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának elnöke is volt. 2011 októberétől vezette a Nemzeti Kulturális Alap Bizottságot, 2012 és 2013 között pedig kultúráért felelős államtitkár volt.

A Madách-díjat korábban megkapta R. Várkonyi Ágnes történész, Andor Csaba a Madách Társaság elnöke, Kerényi Ferenc, Szabó András és Bene Kálmán irodalomtörténész, valamint Jankovics Marcell rajzfilmrendező.

L. Simon László szerint elkényelmesedtek a fiatalok, az ő idejükben még pulóverben nézték a televíziót

Bezzeg ezek a mai fiatalok pólóban, rövidnadrágban és jólétben nézték eddig a tévét. „Kicsit elkényelmesedtünk, én a gyerekeimnek is mondtam odahaza, amikor én annyi idős voltam, mint ők, akkor hazamentünk a hideg lakásba, be kellett fűtenünk, mire a szüleink hazaértek, addigra fölmelegedett valamennyire a lakás, és egyébként este a televíziót pulóverben néztük, és nem rövidnadrágban meg pólóban, ahogyan a mai fiatalok megszokták a nagy jólétben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!