szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az énekesek és együttesek előszeretettel használják a koncertjeiken a LED-es csuklópántokat. Ezzel a rajongóikat bevonják a koncertbe, nemcsak nézőként vesznek részt.

Aki járt az utóbbi években külföldi előadó koncertjén, jó eséllyel LED-es karszalagot kapott a csuklójára belépésnél, a rendezvények többségénél használt papírból készült csuklópánt helyett. A LED-es karkötők most Taylor Swift The Eras Tour-turnéján szerepelnek nagy sikerrel, de nem ő az első előadó, aki így vonja be rajongóit a koncertbe. A Coldplay, Lady Gaga, az Imagine Dragons és több k-pop-együttes is rendszeresen használja ezeket a koncertjeiken. A karszalagokat a koncertek végén általában le kell adni, hogy más koncerteken újra használni tudják, de a The Eras Tour ebben is eltér egy kicsit, hiszen a rajongók megtarthatják emlékbe. Ha a The Eras Tour után mégis úgy döntenek, nem akarják, hogy a Taylor Swift-gyűjteményüket gazdagítsa a karszalag, néhány ezer forintnak megfelelő összegért az eBayen el is adhatják.

Taylor Swift koncertjeinek központi elemei a LED-karkötők, amelyek a maratoni, három és fél órás koncert alatt mindig olyan színben világítanak, amely az énekesnő adott dalának előadói korszakát jelképezi, így vörös, fehér, arany, lila és kék színben. De emellett játszanak is a bennük lévő LED-izzók fényével, néha a zene ritmusára felvillannak, elhalványulnak, mondjuk éppen úgy, hogy egy földön kúszó kígyóra emlékeztessenek, épp, mint ezen a felvételen:

De hogyan működnek ezek a kütyük, amivel a rajongók a koncerteknek nemcsak nézőivé, hanem a részévé válnak? Erről ír az olasz Geopop online lap.

A rajongók általában azt hiszik, hogy a karkötőket GPS vagy mesterséges intelligencia vezérli. Valójában ez Taylor Swift koncertjein technikai szempontból sokkal egyszerűbb módon működik. A karszalagokban apró LED-ek vannak, amelyeket egy vezeték nélküli chip segítségével infravörös fénnyel irányítanak. Így olyan, mintha minden karszalag egy képernyő egy képpontja lenne, amire kivetítenek egy képet. A chip révén távolról is vezérelhető, hogy éppen milyen színben világítsanak, vagy hogy a zene ritmusára villogjanak.

A The Wall Street Journalnek Vincent Leclerc, a csuklópántokat gyártó PixMob vezérigazgatója elmondta a szerkentyűk működési elvét, így azt is, hogy a chipes megoldáson kívül még kétféle módon programozhatják a karkötőket. Az egyik a régi módszer, amikor a pántban van egy jelvevő, amely az érkező jelet átalakítja valamilyen színné. Ezt legtöbbször sporteseményeken használják, ahol a nézők nem hagyják el a helyüket a meccs végéig. A másik programozási lehetőség eddig még csak koreai popegyüttesek koncertjein fordult elő. Egy fokkal modernebb az infravörös fény használatánál, amikor a nézők a csuklópántot vagy világító rudat csatlakoztatják Bluetoothon keresztül a telefonjukhoz, és az így kapott helyadatok alapján villannak fel (vagy halványulnak el) a kiegészítők.

Kiemelt képünk illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!