Kylie, Janelle Monáe, Stormzy – a HVG nagy Sziget-ajánlója
Lassan lenullázódik a fesztivál honlapján a visszaszámoló, ami azt jelenti, hogy indul az idei Sziget. A szinte áttekinthetetlenül bő programkínálatból csemegéztünk koncerteket. Tizenegyes – amit mi nem hagyunk ki.
Egy ekkora fesztiválon nem lehet nem lemaradni egyes programokról: van, hogy párhuzamosan megy több érdekes koncert, vagy épp összefutunk egy olyan ismerőssel, akivel ott és akkor kell mindenképp megbeszélni a fontos ügyeket, amikor valamelyik kedvencünk játszik, vagy egyszerűen fáradtak vagyunk, elfelejtünk valamit, stb.
Van bája az ilyen lemaradásoknak, és sokszor a legjobb élményeket véletlenül egy kis sátor ismeretlen előadója nyújtja, ugyanakkor számos olyan haedliner lép fel a Nagyszínpadon és a Revolut Stage-en, amit mindenképp érdemes beépíteni a táncrendünkbe.
Ezek közül válogattunk ki a szerintünk legfontosabb tizenegyet.
Kylie
(Nagyszínpad, augusztus 7., 21:15)
Kétségtelen, hogy az ausztrál énekes a Sziget Fesztivál idei legerősebb húzóneve. A „pop hercegnője” óriási utat tett meg, számtalanszor tudott stílust váltani, megújulni az 1988-as I Should Be So Lucky–tól a tavalyi Padam Padam-ig, ő az, akinek a The Loco-Motion cukiskodástól a Nick Cave-vel közös Where the Wild Roses Grow csodálatos balladájáig minden jól áll. A Grammynél és a többi díjnál is meggyőzőbb teljesítmény talán, hogy öt egymást követő évtizedben (!) is volt első helyezést elérő albuma az Egyesült Királyságban.
Marc Rebillet (Revolut Stage, augusztus 8., 00:30)
A New Yorkban élő, de dallasi Rebillet éppúgy youtuber-influenszer, mint popzenész, illetve e két tevékenysége erősen összefolyik. A humoros szövegű funk, hip-hop, elektro-dalai leginkább úgy születnek, hogy a szobájában improvizál, sokszor a rajongói megjegyzéseire reagál. Professzionális zenei karrierje 2016-ban kezdődött, amikor elkezdett közzétenni ilyen YouTube-videókat, ma pedig már milliók követik. Szórakoztató bulira számíthatunk a Szigeten is.
Halsey
(Nagyszínpad, augusztus 8., 21:15)
„Egyesíti Lorde sötét világát, Miley Cyrus neonpopját és Lana Del Rey villódzó film noirját” – írta az amerikai énekes-dalszerzőről a Billboard néhány éve. Az biztos, hogy nehezen besorolható Halsey stílusa, de az is biztos, hogy benne van abban az elitkörben, amelynek tagjai fel tudnak mutatni négy milliárdos elérést magáénak tudó dalt a Spotify-on. Amellett, hogy a könnyedebb műfajban mindent vitt, olyanokat is megengedhetett magának, mint hogy Trent Reznorral és Atticus Ross-szal készítsen albumot (amit aztán Grammyre is jelölték a legjobb alternatív zenei album kategóriában). Generációjának egyik legsokoldalúbb előadója.
Meute
(Revolut Stage, augusztus 9., 00:30)
Már most, így látatlanban is azt mondjuk, hogy a Meute fogja az egyik legtüzesebb show-ját csinálni a Sziget legnagyobb sátrában. A hamburgi, magát techno katonazenekarként definiáló formációról azért is feltételezhetjük ezt, mert láttuk már őket a Szigeten, tudjuk, hogy Thomas Burhorn trombitás 11 fős formációja az egyik legjobb dolog, ami mostanában a zenével történhet: a csapat lecsatlakoztatja a technót a keverőpultról és a kábelekről, és akusztikus hangszerekkel (harsonával, tubával, szaxofonnal, vibrafonnal, derékra csatolható dobszereléssel) adja a repetitív ritmust és az elszállós dallamokat a lábunk alá.
Stormzy
(Nagyszínpad, augusztus 9., 19:15)
Ed Sheeran egyik legjobb cimborája, akinek Banksy tervezi a fellépőruháit, aki az Adidas reklámarca, és a Föld legszexibb férfijával forgat klipeket. Dél-londoni srácként hátára vette az ottani balhés arcok addig underground Grime elnevezésű műfaját, közben menővé tette a vallást és a politikai szerepvállalást a modern zenében – írtuk többek között pár éve, amikor már tiszteletét tette a Szigeten. A 196 centi magas előadó rendszeresen félmeztelenül, bokáig izzadtan, vagy egy hatalmas zuhany alatt állva ad elő, és ha épp nem díjátadón játszik, akkor a pogózás és az ordibálás, valamint a politikusoknak szóló durva beszólások is elkerülhetetlen elemei a show-jának.
Liam Gallagher
(Nagyszínpad, augusztus 9., 21:15)
2024-ben a britpop már retró, az Oasis minimum fél lábbal a könnyűzenei hagyományőrzés része, ám a helyzet az, hogy a zenekar több szólólemezt is jegyző ex-frontembere elképesztően jó köröket fut az elmúlt években. Két évvel ezelőtti szólólemeze, a C’mon You Know sem volt rossz, de főként a frontemberi formája az, ami figyelemre méltó most már jó ideje. Ajánlatunk legerősebb pontja azonban mégsem ez, hanem az, hogy a kisebbik Gallagher-testvér egy komplett Oasis-műsorral érkezik a Szigetre: programja az egykori sztárzenekar legklasszikusabb, első nagylemeze, a Definitely Maybe dalaira épül. Többet tán mondanunk sem kell.
Editors
(Revolut Stage, augusztus 11. 18:45)
A birminghami zenekar mér többször is járt a Szigeten, és a sokszor megújuló, időnként némi elektróval is megfűszerezett indie rock-post-punk stílusukkal sosem okoztak csalódást. Az Interpol, Franz Ferdinand, Joy Division, R.E.M, és hasonlók által inspirált zenekar legutóbbi, EBM című albuma pedig talán leginkább a Depeche Mode-ra hajaz, de úgy, hogy közben megmarad a jellegzetes Editors-os világban.
Janelle Monáe
(Nagyszínpad, augusztus 11., 19:15)
A kansasi énekes-színész már több mint 20 éve a színen van, de a sikerre elég sokat kellett várnia. Konkrétan a 2010-es The ArchAndroid (Suites II and III) című albumáig, amit Grammy-díjra jelölték a legjobb kortárs R&B album kategóriában. Azóta kijött még három pazar lemezzel, begyűjtött még kilenc Grammy-jelölést és számos egyéb díjat, valamint olyan filmekben szerepelt, mint az Oscar-díjas Holdfény vagy a netflixes Tőrbe ejtve: Az üveghagyma.
Fontaines DC
(Revolut Stage, augusztus 11., 20:45)
Visszatérő vendég a Szigeten a dublini Fontaines DC is szerencsére, 2022-ben a fesztivál egyik legjobb koncertjét adta, és van esély arra, hogy ez idén is így lesz. Két évvel ezelőtt új lemezzel jöttek – a Skinty Fia című albumot annyira szerettük, hogy az év végi lemezlistánkra is fölpakoltuk –, most pedig pár nappal új albuma megjelenése előtt, minden bizonnyal már új dalokkal körített koncertprogrammal lép színpadra az idő közben egy klassz szólólemezt is jegyző énekes, Grian Chatten és zenekara. Sötét, érzékien durva és durván érzéki zene, egy kicsit gót, egy kicsit indie-s, egy cseppet elektronikus, fésületlen és punkos, plusz okos, mély, költői szövegek – ez a Fontaines DC szekszepilje, ami elől idén sem hajolunk el. Sőt.
Yard Act
(Revolut Stage, augusztus 12., 18:45)
A rock and roll az nem egy tánc, de sosem baj, ha a zene táncos, főleg nem, ha okos is, kísérletezős is, sőt, az a legjobb, ha mindez remek dalokon keresztül nyilvánul meg. A brit Yard Act esetében mindez együtt van, továbbra is indokoltnak érezzük, hogy 2022-es bemutatkozó lemezüket is ajánlottuk már a hvg.hu olvasóinak. A zenekar karcos, dumálós, grúvi posztposztpunkja rokon a Fontaines DC-jével, és a frontember, James Smith szövegvilágának költői kisrealizmusa sem áll távol Grian Chattenétől. „A Yard Actben nagyon sok van még: a debütáló lemezük annyira sokszínű, hogy abból több irányba is elágazhat a karrierjük”, írtuk két évvel ezelőtt, és így is lett: a 2024-es Where Is My Utopia? a nyolcvanas évek Talking Heads-es újhullámát idéző könnyedebb, táncolósabb, elektronikusabb indie felé mozdult el úgy, hogy a minőségből egy jottányit sem engedett a leeds-i együttes. Elton John pedig talán még mindig oda van értük.
Big Thief
(Revolut Stage, augusztus 12. 20:45)
Szintén nem ismeretlen a Sziget látogatóinak az amerikai indie-folk csapat, a Big Thief. Fülbemászó, andalító, mezítláb lötyögős dallamaival sokak kedvencévé vált az utóbbi időben. A banda – élén Adrianne Lenker énekessel – a hangzásvilágával ellentétben igazi városi formáció: a tisztább, egyértelműbb világ felé elvágyódó brooklyniak. Talán ennek is köszönhető, hogy dalaik izgalmasabbak egy sima folkzenekar szerzeményeinél, a számaik túlmutatnak a provinciális vonzódáson. Most a tavaly megjelent, Dragon New Warm Mountain I Believe in You című lemez anyagával érkeznek.