szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyarországon, magyar származású főszereplővel forgatott film 13 perces ovációban részesült.

A Velencei Filmfesztiválon mutatták be a The Brutalist című alkotást, amely a holokauszt-túlélő, Egyesült Államokba emigráló építész, Tóth László fiktív karakterén keresztül mutatja be az amerikai álmot hajszoló bevándorlók történetét. A grandiózus, három és fél órás játékidejű történelmi drámát hosszú perceken keresztül állva tapsolta a közönség – írja a The Hollywood Reporter.

A filmet az a Brady Corbet rendezte, aki eddig leginkább színészként volt ismert, és olyan alkotókkal dolgozott együtt, mint Michael Haneke (Funny Games) vagy Lars von Trier (Melankólia).

A főszerepet a magyar származású Adrien Brody (nyitóképünkön) alakítja, aki elmondása szerint „azonnali rokonságot és megértést” érzett karaktere iránt, akinek megformálásához saját édesanyja élettörténetéhez nyúlt. Brody anyja Sylvia Plachy fotográfus, aki az 1956-os forradalom után menekült az Egyesült Államokba, ahol új életet kezdett, és befutott művésszé vált.

László feleségét, Erzsébetet Felicity Jones játssza, de szerepel még a filmben Guy Pearce, Isaach de Bankolé és Joe Alwyn, valamint magyar színészekkel is találkozhatunk a kisebb szerepekben. A vágásért Jancsó Miklós fia, Jancsó Dávid felelt, aki korábban olyan alkotásoknál működött közre, mint a Delta, a Fehér Isten vagy a Pieces of a woman.

A film a zsidó származású magyar építész, Tóth László történetét követi nyomon, aki a Rákosi-korszak Magyarországáról vándorol ki az Egyesült Államokba, hogy megélje az „amerikai álmot.” Kezdetben nyomorban kénytelen dolgozni, de hamarosan megbízást kap egy rejtélyes és gazdag ügyféltől, Harrison Lee Van Burentől (Guy Pearce), ami örökre megváltoztatja az életét.

A The Brutalist elkészítése több mint hét évet vett igénybe, és analóg technikával, 70 mm-es filmre forgatták, emiatt a készítőknek állítólag 26 tekercsnyi, 136 kilogrammot nyomó filmszalagot kellett Olaszországba szállítaniuk.

A The Hollywood Reporter egyébként elragadtatott kritikát közölt a filmről, „az emigráns lét monumentális szimfóniájának” nevezve azt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!