A felsőoktatás és a tudományos élet illiberális átalakítása ellen tiltakoztak a tudósok
A nyilatkozat szerint a kormány értelmiségellenes politikája ellehetetleníti, hogy az országban teret kapjon egy élvonalbeli tudományos kutatásokat művelő új generáció.
hvg.hu
„Az illiberális rendszer nem tűri az autonómia semmilyen formáját, így az akadémiai önrendelkezést és szabadságot is ellehetetleníti” – áll a Stádium 28 Kör, az Oktatói Hálózat és az Akadémiai Dolgozók Fórumának közös nyilatkozatában.
A nyilatkozat aláírói az alábbi három pontban fogalmazták meg követeléseiket:
Követeljük a közfeladatot ellátó kutatóintézet-hálózat köztestületi autonómiájának helyreállítását és megfelelő állami finanszírozását.
Követeljük a privatizált egyetemek kuratóriumainak az EU szempontjainak megfelelő átalakítását, az egyetemfenntartó alapítványok és kuratóriumok jogállásának és jogkörének olyan újraszabályozását, amely megfelel az átláthatóság, az elszámoltathatóság és az egyetemi autonómia normáinak.
Követeljük az alkotmányos szabadságjogok és a civil társadalom védelmét, a sajtószabadság helyreállítását.
„Nemzeti érdekünk, hogy hazánkban élvonalbeli tudományos kutatásokat művelő új generáció kapjon teret. Ezt gátolja a finanszírozás elégtelensége, a tudomány megbecsültségének hiánya és a kormány értelmiségellenessége” – írják.
Mint arról korábban beszámoltunk, az Akadémiai Dolgozók Fóruma, az Oktatói Hálózat és az immár százfős tagságú Stádium 28 Kör közös konferenciát tartott szombaton, ennek lett az eredménye a fenti közös nyilatkozat.
A kormány a szuverén nép ellen támad, ez már a mélypont – fogalmaztak a szombati akadémiai konferencián, a tudósok követelése, hogy adják vissza a tudomány autonómiáját.
Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.