szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?

Nemes Marcell megítélése nem volt mentes ellentmondásoktól, ám nagyszabású műgyűjtői és mecénási tevékenysége már...

Nemes Marcell megítélése nem volt mentes ellentmondásoktól, ám nagyszabású műgyűjtői és mecénási tevékenysége már életében legendává vált. Mint Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter a megnyitón elmondta: "szerelmese" volt a művészeteknek, egyaránt gyűjtötte régi mesterek és kortársak munkáit, majd kollekciójának javát közgyűjteményeknek adományozta.

II. Rákóczi Ferenc portréja / A Bűnbánó Magdolna

Így kerültek a Szépművészeti tulajdonába olyan, a kiállításon is megtekinthető remekművek, mint El Greco Bűnbánó Magdolnája, Mányoki Ádám híres Rákóczi-portréja, míg Kecskeméten 79 festmény adományozásával alapított múzeumot a nagylelkű mecénás - szólt Nemes Marcellről a miniszter.

A tárlatot Radványi Orsolyával együtt megrendező Németh István művészettörténész azt emelte ki, hogy a kiállítás címe - El Grecótól Rippl-Rónaiig - nem pusztán a figyelemfelkeltést szolgálja. Mint elmondta, Nemes Marcell valóban a két művész legjelentősebb gyűjtői közé tartozott, de szívesen és biztos szemmel vásárolt antik műtárgyakat, reneszánsz vagy 17. századi festményeket és a kortársak, mint például Szinyei Merse Pál, Vaszary János, Paál László, Kernstok Károly vagy külföldön Oskar Kokoschka műveit is.

Németh István beszámolója szerint ezért a kiállítás tervezésekor a kronológiai szempontok helyett a gyűjtői és mecénási életút végigkövetését tűzték ki célul, tematikus egységekbe csoportosítva a bemutatott anyagot. A tárlat 2012. február 19-ig látogatható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!