Tetszett a cikk?

Legnagyobb áruház, legnagyobb választék! Minden szinten szinte minden! - utaltak a hatvanas-hetvenes években a szlogenek az ország akkoriban legnagyobb áruháza, a Corvin vezető szerepére.

Neve már a két világháború között is fogalom volt. A Reiss Zoltán műépítész tervei alapján épült áruházpalota - melynek üzemeltetésére a hamburgi M.J. Emden cég hozott létre részvénytársaságot 1922-ben - 1926. március 1-jén nyitotta meg kapuit a budapesti Blaha Lujza téren. Első igazgatója, a többségi német tulajdonos által kinevezett Lewin Miksa német vállalkozó "speciális szaküzletek elmés közösségének" nevezte az áruházat, melynek a 30-as években 52 osztálya volt, s három utcára néző 33 kirakatával vonzotta a vásárlókat. Az országban elsőként, 1931-ben felépített mozgólépcső valósággal szenzációszámba ment.

Az áruház 1944 karácsonyán bezárt, az ostrom alatt kiégett. Német tulajdonként 1947-ben jóvátétel fejében szovjet tulajdonba került, a magyar állam 1952-ben kapta vissza. Az újjáépítés után az Állami Áruházak csoport tagjaként, néhány évig Budapest Nagyáruház néven működött, 1956-ban súlyos károkat szenvedett. 1966-tól a Centrum Áruházak Vállalat önelszámoló egységeként működött tovább, majd átépítették, ekkor került a homlokzatra a sokat vitatott borítás. 1992-ben megkezdődött az áruház privatizációja és korszerűsítése.

Az első modern budapesti nagyáruház alapjait Holzer Simon szabómester rakta le, aki műhelye mellett 1869-ben egy női konfekcióüzletet nyitott. Ezt fejlesztette tovább fia, Holzer Sándor, aki azonban már fényes áruházról álmodott, s 1896-ban be is rendezte Divatházát a modern vasszerkezetű homlokzatáról "vasáruháznak" nevezett Kossuth Lajos u. 9. számú ház első két szintjén. 1907-ben az épületben egybefüggő eladóteret alakítottak ki, mely fölé üvegtetőt emeltek, s hamarosan a második emeleten és a szuterénben is folyt a kereskedés. Oda járt vásárolni a budapesti elegáns női világ, de még a királyi ház hölgytagjai is látogatták. Talán nekik is köszönhette Holzer az udvari szállítói címet. A virágkor a 20-as évek végéig, Holzer haláláig tartott.

Az áruházat 1931-ben a Magyar Köztisztviselők Szövetkezetének adták bérbe, majd 1936-ban megvette Nagykovácsi Milenkó vállalkozó. Az áruház ekkor kapta mai homlokzatát, s Nagykovácsi Áruház néven 1945-ig üzemelt. A tulajdonos Nyugatra távozása után szövetkezeti kezelésbe került Metro Áruház néven. 1948 májusában az Állami Áruházak lánc tagja lett s Duna Áruházra keresztelték. 1950 októberében nyílt meg az épületben a szocialista kereskedelem első gyermekáruháza, az Úttörő és Ifjúsági Áruház, mely gyermekruházatot, iskola-felszerelési, játék és sportcikkeket árusított. 1966-tól a Centrum áruházak tagja volt. A rendszerváltás után - továbbra is az időközben kft-vé alakult Centrumlánc tagjaként - egy ideig Ifjúsági Áruház néven működött, 1994-ben azonban az áruház nevében és tevékenységében is megszűnt, területén bérelt butikok üzemelnek, a tulajdonos 1997 óta a Pretium Bróker Kft.

További magyar márkák története itt
Gázos grafikon előtt magyarázza Nagy Márton az infláció alatti nyugdíjemelést 

Gázos grafikon előtt magyarázza Nagy Márton az infláció alatti nyugdíjemelést 

Csalt az OpenAI mesterséges intelligenciája, hogy legyőzze erősebb ellenfelét a sakkban

Csalt az OpenAI mesterséges intelligenciája, hogy legyőzze erősebb ellenfelét a sakkban

Spiegel: Németország rosszul saccolta meg a jobboldali populizmust, az nem csak keletnémet jelenség

Spiegel: Németország rosszul saccolta meg a jobboldali populizmust, az nem csak keletnémet jelenség

Eltemették Jean-Marie Le Pent

Eltemették Jean-Marie Le Pent