Tetszett a cikk?

Egyre több klímakutató irányítja figyelmét a grönlandi jégmezőkre, ahol riasztó ütemben tűnik el a szigetet borító több ezer éves jégtakaró. Az egykor kilométereken át húzódó gleccserek ma a meleg következtében hatalmas jégtáblákra törve úsznak a vízen, új kihívások elé állítva a helyieket és az éghajlatváltozás okait vizsgáló tudósokat egyaránt. Az inuitoknak külön szótáruk van a grönlandi jég és hó változatos formáira, de ha a felmelegedés és az olvadás ilyen ütemben folytatódik, hamarosan újabb szavakra lesz szükségük az eltűnő jégtakaró leírására is.

Ilulissat kikötőjét a grönlandi jégpáncélról levált jégtömbök torlaszolják el.
AP
Turistákat szállító hajó Grönland partjainál
AP
Olvadó jéghegyekben ér véget egy fjord a grönlandi Nuuk közelében.
AP
Lassan, de biztosan olvad a jég. Így néz ki közelről.
AP
Végtelennek tűnő jégmező több száz kilométeren
AP
Az Amerikai Nemzeti Kutatóintézet állandó bázisa Grönlandon. A mobil bázis lábait fel-le lehet mozgatni, hogy nagyobb hóesésben se lepje el a konténert az emelkedő hóréteg.
AP
Kék jég folyik vékony csíkban a hótakarón.
AP
Az állandóan változó jégmezőn sok hely csak helikopterrel közelíthető meg biztonságosan. A háttérben a Jakobshavn fjord.
AP
Több száz kilométernyi összefüggő jégmező. Brit és amerikai kutatók motorosszánnal járják a végtelennek tűnő jeges tájat.
AP
Gleccserek mozgását elemző GPS szeizmométert telepít egy amerikai kutató az egyik grönlandi gleccser peremén. A műszerekkel a jég mozgását és visszahúzódásának mértékét vizsgálják.
AP
A Jakobshavn gleccser torkolata áll a kutatók figyelmének középpontjában: a képen látható jégfal már csak 6 kilométer széles és 2-3 kilométer magas. Folyamatos olvadása miatt méretei évről-évre drasztikusan csökkennek.
AP
A leváló jéghegyek több emelet magasak. Előfordul, hogy több száz méteres darabok törnek le egyben a hatalmas jégfalakról.
AP
AP
AP