
A várost a történelmi adatok már az 1400-as évektől megemlítik Kysz Kappwss néven. Azt mesélik az öregek, hogy egy vámhely volt Kiskapus, kereskedők számára fontos útvonal. Innen ered a magyar helységnév elnevezés.
Molnár Zoltán

A metángáz kitermelése jelentett lényeges gazdasági fejlődést a lakosságnak. 1935-ben megjelennek az iparosodás első jelei, majd 1961-ben Románia egyik legjelentősebb ipari zónájává nyilvánították, a Koromgyár 1993-ig működött.
Molnár Zoltán

A városnak jelenleg 5142 lakosa van. 1989-hez viszonyítva több, mint 2000 fővel csökkent a népesség, és ez a tendencia alighanem tart még, elsősorban a szennyezettség és a munkanélküliség miatt.
Molnár Zoltán

A rendszerváltást követően a Sometra szinesfém és kohóipari gyár kezdett üzemelni. Ez jelenleg is szennyezi a levegőt, a talajt, a vizet. A kommunizmus idején a levegőszennyezési adatok titkosak voltak.
Molnár Zoltán

Minden lakosnak átlag 12,5 négyzetméter lakóterület jut.
Molnár Zoltán

Jelenleg a környezetszennyezés kevésbé látható, de a cink, a kádmium értéke a háromszorosa a megengedett szintnek. Ennek súlyos következményei vannak. Egyre jobban terjed a légzési elégtelenség, nagy a gyermekhalandóság, gyakoriak a neurotikus problémák.
Molnár Zoltán

2008-ban 500 ember lett munkanélküli, miután a Sometra elbocsátotta őket. A már nem működő gyár területén újrahasználható fémet keresnek a mindennapi megélhetéshez szükséges pénz előteremtése reményében.
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán Fényerdők című könyve az 1996-2012 között Erdélyben, Moldvában készült képeit tartalmazza. A könyv a Mai Manó Ház könyvesboltjában (Nagymező u.20.), az Írok könyvesboltjában, és a Mesterporta könyvesboltban (1011. Bp, Corvin tér 7.), valamint a kiállításon is megvásárolható.
A kiállítás megtekinthető december 31-ig.