Tetszett a cikk?

Elhunyt Izrael egykori kormányfője, aki 2006 januári agyvérzése óta kómában volt. A harcos - ezt a címet adta egykor önéletrajzi könyvének az 1928-ban született Saron, aki már 14 évesen fegyvert fogott, hogy nem sokkal később már legendás parancsnokként tekintsenek rá. Ott volt Izrael mindegyik nagy háborújában, majd a hetvenes évektől politikusként folytatta ténykedését. Rövid idő alatt lett itt is megkerülhetetlen, vált hőssé népe szemében, és hóhérrá az arabokéban. Nevéhez kötődik ugyanis az az 1982-es dél-libanoni offenzíva, amelynek nyomán a helyi keresztény milíciák több ezer palesztin civilt mészároltak le két menekülttáborban. Saron ekkor megbukott, de sosem tűnt el. Sőt, a második intifáda utána (amelynek kitöréséhez a jeruzsálemi Templom-hegyen tett látogatásával sokak szerint maga is hozzájárult), 2001-ben ő lett Izrael kormányfője. Ám nevéhez kötődik az is, hogy áldását adta a palesztin állam létrejöttét vázoló tervre, 2005-ben Izrael kivonult a Gázai övezetből.

1955 - Ariel Saron a 101-es dandár katonái között egy bevetésen. A felderítő egységet ő maga hozta létre, feladatuk az volt, hogy visszavágjanak az Izrael területén végrehajtott palesztin akciókért
AFP / IDF
1967 - Ariel Saron egy légitámadást figyel a hatnapos háborúban a Sínai-félszigeten
AFP / IDF
1971 - Ben Gurion miniszterelnökkel tart megbeszélést egy az egyiptomi határ mellett fekvő izraeli katonai támaszponton
AFP/HO/GPO
1973 - Ariel Saron vezérőrnagyi rangban vett részt az arab-izraeli háborúban. A kép akkor készült, amikor a Szuezi csatorna mellett állomásozó katonákat látogatta meg
AFP/GPO/Moshe Milner
1981 - Védelmi miniszterként kísérte el Menahem Begin kormányfő a Kamal Hassan Ali egyiptomi külügyminiszterrel folytatott megbeszélésre
AFP
1983 - Begin is Saron lemondatása mellett szavazott a knesszetben, miután az izraeli hadsereg 1982-es dél-libanoni offenzívájánál a védelmi miniszter túllépte hatáskörét, a keresztény milíciák pedig vérengzéseket hajtottak végre két palesztin menekülttáborban
AFP
1989 - Feleségével, Lilyvel egy párizsi repülőgépvásáron. Saron ekkor Izrael kereskedelmi minisztere volt
AFP
1990 - Testőrök gyűrűjében Jeruzsálem óvárosában
AFP - Patrick Baz
1998 - Nem Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő, nem Bill Clinton, de még nem is Jasszer Arafat palesztin vezető volt a kulcsfigura a Wye Plantation-i izraeli-palesztin tárgyalásokon, hanem az akkor alig tíz napja kinevezett külügyminiszter, Ariel Saron - írta a The New York Times. Két nappal később érkezett, mint a többiek, de úgy fogadták, mint egy nagy öreget (mások szerint, mint egy törzsfőnököt). Saron (a képen a háttérben) még azt is megengedte magának, hogy ne fogadja Arafat kéznyújtását. Amikor évekkel később beteg lett, Arafat csokoládét küldött neki, magyarázatként pedig felidézte: ő volt a partnerünk Wye Plantationben
AFP
2001 - Egyedül a knesszetben
AFP / Menahem Kahana
2003 - George W. Bush amerikai elnök ültette egy (kerti) asztalhoz Ariel Saront és Mahmud Abbaszt Jordániában
AFP / Avi Ohayon
2005 - Ariel Saron lelép a színpadról, miután átadott egy új terminált egy kikötőtben
AFP / Roberto Schmidt
2006 - Palesztin árusok figyelik a híreket, amelyek arról számolnak be, hogy Ariel Saront agyvérzéssel kórházba szállították. Az izraeli politikus 2006 január elején kómába esett, és többé nem tért magához.
AFP
2005. február 8. - Sharm El-Sheikh, Egyiptom: Mahmúd Abbász és Ariel Saron találkozója, mely mérföldkőnek számított a tűzszünetben megkötésében: a megállapodás értelmében a felek kölcsönösen leállítják az egymás elleni erőszakos cselekményeket. A Hamász bejelentése szerint viszont magára nézve nem tartja kötelezőnek a tűzszünetet.
AFP / Pedro Ugarte

Kövessenek minket a Facebookon is!

Iliás Katalin (szerkesztő) Nagyítás

Elhunyt Nelson Mandela, a 46664-es fogoly - Nagyítás-fotógaléria

Huszonhét évet töltött börtönben, de ez sem törte meg. Viselkedésével, tartásával, nézeteivel egy ország történelmét írta át, jelképévé vált a polgárjogi harcnak, kiállásával pedig - legalább részben - a világot is megváltoztatta. Nelson Mandela, a híres 46664-es fogoly, 95 éves korában, csütörtökön meghalt. Képes összeállításuk egy igazán nagy ember életének kulcsmomentumairól.

hvg.hu Nagyítás

A város, ahol nem hordanak fehér pólót - Nagyítás-fotógaléria

"Maguk turisták ugye? Igen, Budapestről jöttünk, de honnan tudja? Itt nem szokás fehér pólót hordani" - Románia egyik legjelentősebb ipari zónája mára lepusztult, de nemcsak az elhagyatott gyárak őrzik a régi Koromgyár emlékét Kiskapuson, hanem a mindent belepő szénpor is. „Az emberi létezés vizuális lenyomatainak készítésével, fotográfiák létrehozásával értelmezem a környezetemet, a világot és a kort, amiben élek. A szénfeketék című fotosorozat célja, hogy értelmezhetővé tegye a természet és az ember kapcsolatának jelentőségét. Rákérdez arra, hogyan viselkedik korunk társadalma környezetével, és a természet értékeivel. A víz-, levegő-, talajszennyezés, erdőtűz évtizedek óta folyamatosan érinti korunk globalizált világát, beleértve Erdély területét is. ... A fény a fotográfia segítségével egy újabb perspektívát nyitott meg számomra a fekete korommal belepett lakótelepen, ráközelítve, egy fekete élettér szénfekete gyerekeire, közösségeire, bemutatva a nem emberhez méltó életkörülmények között, mégis emberi méltóságban élő emberek hétkönapi életét ” – Molnár Zoltán fotográfus több mint tíz éven keresztül dokumentálta az erdélyi Kiskapus életét. Molnár most a Bárka Színházban nyílt, Szénfeketék (Low-keys) című kiállításán mutatja be képeit.

NIZS, Fülöp Máté (szerkesztők) Nagyítás

Margaret Thatcher életútja képekben - Nagyítás-fotógaléria

Margatet Thatcher 1979-től 1990-ig volt Nagy-Britannia miniszterelnöke. Az első nő volt, aki betöltötte ezt a posztot. 1984-ben Magyarországra is ellátogatott. Thatcher más belpolitikai rekordokat is beállított: ő volt az első, aki a Konzervatív Párt élén egymás után három parlamenti választást nyert - 1979-ben, 1983-ban és 1987-ben -, és a 20. század brit miniszterelnökei közül ő állt a leghosszabb ideig - 11 évig - folyamatosan a kormányfői poszton. Thatcher a kormány 1979-es megalakulása után az infláció és a költségvetési hiány csökkentésére irányuló gazdaságpolitikát indított, ami az addiginál magasabb alapkamattal, magasabb adókkal és kiadáscsökkentésekkel járt. Az egykori brit miniszterelnök 87 éves volt.

Kiss Ádám, Fülöp Máté (szerkesztő) Nagyítás

Clinton&Clinton - egy világot vezető család fotóalbuma - Nagyítás-fotógaléria

Leköszön külügyminiszterségéről Hillary Clinton, de pletykálják, hogy elnökjelöltként térhet vissza. Ha ez megtörténik, Amerika első női elnöke lehet, ráadásul Bill Clintonnal az első házaspár, melynek mindkét tagja volt elnök. Közös politikai pályafutásuk így is ritkaságszámba megy. Nagyítás galériánk a Clinton-családról.

Írta: Kovács Andrea, Kép: Stiller Ákos Nagyítás

Az apa, a fiú és a gyertyafény - Nagyítás-fotógaléria

Karácsonykor fényárban úsznak a városok, és egy mutatósabb égősor is akad a legtöbb otthonban. De van, hogy mégsem. Péter, Angéla és Sanyika egy olyan tanyán ünnepel, ahol nincs se víz, se villany. Zenét elemmel, fényt gyertyával csinálnak.