Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

''Egy korszak ér most végez, hiszen az a spanyol király mondott most le, aki létrehozta az alkotmányos monarchia rendszerét és vezényelte le a Franco-diktatúra utáni demokratikus átmenetet'' - értékelte a spanyol király, a Bourbon uralkodóházhoz tartozó I. János Károly lemondásának hírét a hvg.hu-nak Éltető Ágnes, az MTA Világgazdasági Intézetének Spanyolország-szakértője. János Károlyt a rendszerváltó királyként tisztelik, trónra lépése mégis kétes átmenetet képezett Franco diktatúrája és az alkotmányos monarchia között. Miközben hozzá köthető a demokratikus fordulat, a diktátor Franco támogatásával lett belőle uralkodó, és még a saját berendezkedésének megpuccsolásával is megvádolták. János Károly lemondásának bejelentését követően egy több hétig is eltartó jogi procedúra veszi kezdetét: már a bejelentés másnapján összeülnek a kormány és az alkotmányjogászok Spanyolországban, hogy egy kiegészítő törvény beiktatását előkészítsék, hiszen a spanyol alkotmányos monarchia történetében a királyváltás példa nélküli. Képes összeállításunk I. János Károly életéről.

1955. január 19. Madrid, Spanyolország: János Károlyt monarchisták fogadják a pályaudvaron
AFP
1959. augusztus 1. - Saint-Tropez, Franciaország: az ifjú János Károly herceg (jobbra) barátjával a város egyik utcáján.
AFP
1962. május 14. - Athén, Görögország: János Károly és Zsófia görög és dán királyi hercegnő házasságkötése. Szerelmükből három gyermek született: Ilona, Krisztina és Fülöp, későbbi trónörökös, Asztúria hercege.
AFP
1969. július 19. - Madrid, Spanyolország: János Károly herceg és Francisco Franco, Spanyolország korábbi vezetője. János Károly annak a XIII. Alfonznak az unokája, akit 1931-ben, a második köztársaság kikiáltásakor fosztottak meg a trónjától. Igaz, maga a király csak a polgárháború vége, illetve Franco diktatúrájának 1939-es bevezetése után mondott le a trónról. Franco rezsimje azonban kezdetektől köztársaság-ellenes volt, így mindvégig megtartotta a király nélküli formális királyságot. Ez volt az oka annak, hogy János Károly, miután korai éveit Olaszországban töltötte, 1947-ben - életében először - Spanyolországba költözött, hogy tanulmányait ott folytassa. Mivel apja, Don Juan de Borbón y Battenberg szembe helyezkedett a falangista Spanyolországgal, Franco a fiút támogatta. Pártolta az oktatását, kiváltképpen katonai tanulmányainak folytatását. Sőt, 1969. július 22-én a törvényhozás, a Cortes előtt Franco hivatalosan is kijelölte János Károlyt jövőbeni királyként. Ebben az esztendőben egyébként János Károly első ízben maga is bejelentette a trónigényét. Eddig ugyanis azt vallotta, a következő királynak apjának kell lenni
AFP
1976. február 1. - Madrid, Spanyolország: I. János Károly spanyol király feleségével, Zsófiával Elena és Fülöp herceg társaságában.
AFP
1978. március 1. - Madrid, Spanyolország: János Károly a chilei diktátort, Augusto Pinochetet üdvözli a Barajas reptéren. A dél-amerikai vezető Franco temetésére érkezett.
AFP
1982. július 11. - Madrid, Spanyolország: kupaátadó a labdarúgó-világbajnokságon - János Károly és Dino Zoff, az olasz válogatott kapusa, miután 3-1 arányban verte az NSZK válogatottját. Ez volt az első világbajnokság, amelyen 24 ország válogatottja küzdött, s amelyen 1934 és 1938 után harmadszor is világbajnoki címet szerzett Olaszország.
AFP / Weihs
1987. október 3. - Carmel, USA: Clint Eastwooddal és Carmel város polgármesterével a helyi kórházban indított Clint Eastwood ifjúsági program bemutatóján.
AFP / Mark Cleriot
1997. április 7. - Mexikó: János Károly a Spanyol Nyelv Nemzetközi Kongresszusán. Képünkön a mexikói elnök az 1982-ben Nobel-díjat kapott Gabriel García Márqueznek gratulál.
AFP / Matias Recart
1997. május 6. - Moszkva, Oroszország: Borisz Jelcin és János Károly vacsorája előtt a Kremlben található Gergievsky Hallban.
AFP / Rodionov Vladimir
1997. július 5. - Palma de Mallorca, Spanyolország: Bill Clinton amerikai elnök vendéglátójaként a 14. századi Bellver-kastély falánál.
AFP / Paul Richards
1997. május 23. - Barcelona, Spanyolország: a Ferrari német pilótájával, Michael Schumacherrel a Spanyol Nagydíj előtt.
AFP / Oliver Multhaup
1998. január 5. - Mostar: látogatás Bosznia-Hercegovinában Javier Solana NATO-főtitkárral és Eduardo Serra spanyol védelmi miniszterrel. János Károly egynapos látogatásán - egyben hatvanadik születésnapján - megtekintette a spanyol katonák munkáját a NATO-vezette Stabilizációs Erők (SFOR) alatt.
AFP / Fehim Demir
1998. szeptember 29. - Vatikán: magánkihallgatáson II. János Pál pápánál az ötnapos állami látogatás során.
AFP
1998. február 13. - Manila-öböl, Fülöp-szigetek: tisztelgés a Fülöp-szigeteki haditengerészet tisztjei előtt Szófia királynő kíséretében.
AFP / Romeo Gacad
1998. október 18. Portó, Portugália: viccelődés Fidel Castroval a VIII. Iberoamerikai Csúcstalálkozó kezdete előtt.
AFP / Stringer
1999. február 15. - Fokváros, Dél-Afrika: Nelson Mandelával az ötnapos hivatalos látogatás fogadóünnepsége után.
AFP / Anna Zieminski
2000. május 16. - Brüsszel, Belgium: őrizetben Juan Fernandez-Krohn, spanyol fundamentalista pap a belga király, Albert és I. János elleni merényletkísérlete után. Fernandez már korábban is összetűzésbe került a törvénnyel: 1982-ben II. János Pál pápát sebesítette meg egy eltitkolt merényletkísérletben, 1979-ben kizárták a X. Szent Pius Társaságból, 1996-ban pedig felgyújtotta a baszk Batasuna párt egyik székházat. I. János elleni merényletkísérletéért öt év börtönre ítélték.
AFP / Benoit Doppagne
2000. szeptember 15. - Madrid, Spanyolország: Infanta Elena lugoi hercegnő újszülött lányával, Victoria Federicaval, a királyi család legújabb gyermekével. Elena mellett a grófnő özvegy Ripalda, anyja Szófia, fia Froilan, apja I. János és Jaime Marichalar.
AFP / Christophe Simon
2004. április 22. - Madrid, Spanyolország: királyi család a parlamenti nyitóünnepség katonai parádéján.
AFP / Pierre-Philippe Marcou
2005. július 24. - Palma de Mallorca, Spanyolország: hercegi győzelem utáni gratuláció János Károlytól a Breitling regattán
AFP / Jaime Reina
2008. július 1. - Zaragoza, Spanyolország: Fülöp herceggel a Fegyveres Erők Napján.
AFP / Philippe Desmazes
2008. október 13. - Toledo, Spanyolország: I. János Károly spanyol király feleségével, Zsófia királynővel a ''Don Quijote de la Mancha díj'' ceremóniáján
AFP / Pierre-Philippe Marcou
2014. június 2. - Madrid, Spanyolország: I. János Károly spanyol király lemondó nyilatkozatának aláírása után
AFP / BORJA, pool

Kövessenek minket a Facebookon is!

Iliás Katalin Nagyítás

Magukat és a focit fotózták a brazil nyomornegyedben lakó gyerekek – Nagyítás-fotógaléria

Brazíliában a mindennapi élet szerves része a foci, ami persze nem is csoda egy olyan országban, ahol Pelé és más legendás játékosok példája áll a fiatalság előtt. Az AFP hírügynökség fotósa, Christophe Simon azzal a feladattal érkezett Rió de Janeiróba, hogy a világbajnokság előtt javítsa egy kicsit munkájával a városról kialakult képet, azonban minden alkalommal, amikor fotózni indult azon kapta magát, hogy körbeveszik a munkája iránt érdeklődő gyerekek. Simon végül úgy gondolta, az Isten városa nevű nyomornegyedben lakó gyerekek saját maguk mutathatják be a focihoz való szenvedélyes viszonyukat. Kamerát adott a projektben részt vevő, 10-15 év közötti gyerekeknek, akikkel négy hónapon keresztül, majdnem minden hétvégén járta a várost. Nem volt könnyű dolga, hiszen reggel a gyerekekért kellett mennie, este pedig haza kellett vinni őket, ám közben megismerte a gyerekek különleges látásmódját, és bepillantást nyerhetett a favelák titkos életébe is.

hvg.hu Nagyítás

Horn Gyula (1932-2013) – Nagyítás-fotógaléria

Életének 81. évében, hosszan tartó súlyos betegség után meghalt Horn Gyula volt szocialista miniszterelnök. Fotógalériánkban a politika csúcsain töltött legfontosabb, vagy érdekesebb pillanatait láthatják.

NIZS, Fülöp Máté (szerkesztők) Nagyítás

Margaret Thatcher életútja képekben - Nagyítás-fotógaléria

Margatet Thatcher 1979-től 1990-ig volt Nagy-Britannia miniszterelnöke. Az első nő volt, aki betöltötte ezt a posztot. 1984-ben Magyarországra is ellátogatott. Thatcher más belpolitikai rekordokat is beállított: ő volt az első, aki a Konzervatív Párt élén egymás után három parlamenti választást nyert - 1979-ben, 1983-ban és 1987-ben -, és a 20. század brit miniszterelnökei közül ő állt a leghosszabb ideig - 11 évig - folyamatosan a kormányfői poszton. Thatcher a kormány 1979-es megalakulása után az infláció és a költségvetési hiány csökkentésére irányuló gazdaságpolitikát indított, ami az addiginál magasabb alapkamattal, magasabb adókkal és kiadáscsökkentésekkel járt. Az egykori brit miniszterelnök 87 éves volt.

Iliás Katalin (szerkesztő) Nagyítás

Elhunyt Nelson Mandela, a 46664-es fogoly - Nagyítás-fotógaléria

Huszonhét évet töltött börtönben, de ez sem törte meg. Viselkedésével, tartásával, nézeteivel egy ország történelmét írta át, jelképévé vált a polgárjogi harcnak, kiállásával pedig - legalább részben - a világot is megváltoztatta. Nelson Mandela, a híres 46664-es fogoly, 95 éves korában, csütörtökön meghalt. Képes összeállításuk egy igazán nagy ember életének kulcsmomentumairól.

Fülöp Máté (szerkesztő) Nagyítás

Budapesten az év fotográfiai kiállításai - Nagyítás-fotógaléria

A fotótörténet két szenzációs anyaga érkezik május végén a Nagymező utcába, Budapest fotóutcájába. A világ leghíresebb fotóügynöksége, a Magnum Photos legelső csoportos kiállítása, az Elsők a 120 éves Mai Manó Házban, míg nagyszabású, új vándortárlata, a Kontaktok a Capa Központban lesz látható 2014. május 27. és augusztus 24. között.

Iliás Katalin Nagyítás

Mesterházy lemondása és a megáldott űrhajó - a hét képei - Nagyítás-fotógaléria

Mesterházy Attila a választások után kicsit még küzdött, aztán mégis lemondott az MSZP vezetéséről, Budapestre érkezett az év fotográfia kiállítása, Donyeckben az utcán hevernek a civil áldozatok holttestei, Ferenc pápa a Siratófalnál imádkozott, a Rolling Stones pedig folytatja a félbeszakadt világkörüli turnéját. A hét eseményei képekben.

hvg.hu Nagyítás

Már civil áldozatok is vannak az ukrán összecsapásokban – Nagyítás-fotógaléria

Nem szálljuk meg Ukrajnát – mondta az orosz védelmi miniszter április végén. Szergej Sojgu tájékoztatása szerint ''Oroszország kénytelen volt átfogó hadmozdulatokat végrehajtani az ukrán határ közelében, mert fennállt a veszélye annak, hogy Ukrajna katonai akciót indít civilek ellen. Amikor azonban az ukrán hatóságok kijelentették, hogy nem vetnek be reguláris katonai egységeket a fegyvertelen lakosság ellen, az orosz csapatok visszatértek laktanyájukba''. Később a korábbi tüntetések és zavargások után kisebb lövöldözések mellett helikopter is robbant Ukrajnában, gyakorivá váltak a túszejtések, oroszbarát aktivisták pedig rendőrkapitányságot és közigazgatás épületeket is elfoglaltak. Donyeckben szakadárok egyetlen lövés nélkül foglalták el a tévészékházat, ukrán csatornák sugárzása helyett orosz tévécsatornákat követeltek. Ljudmila Denyiszova, az ukrán szociálpolitikai miniszter közlése szerint május első hetéig több mint 7700 ember menekült a Krímből Ukrajna belső területeire amiatt, hogy Oroszország annektálta a félszigetet. Képes összeállításunkban az április eleje óta történteket foglaljuk össze.