Tetszett a cikk?

Egy nap alatt vált komorrá a világ, és elárasztotta a közösségi felületeket, meg a lapok címoldalát a Je Suis Charlie felirat. Az ok tragikus volt: 2015. január 7-én feketébe öltözött maszkos férfiak támadták meg a francia Charlie Hebdo című újság párizsi szerkesztőségét, és tucatnyi embert öltek meg. A terrorakciók a következő napokban is folytatódtak, a támadásokban összesen tizenheten vesztették életüket, köztük civilek, rendőrök és híres karikaturisták. A terrorakció célpontjául szolgáló lap életben maradt munkatársai pedig a tragédia után is folytatták az újság működtetését.

Kalasnyikovval felfegyverzett, fekete maszkos támadók rontottak be a Charlie Hebdo szatírikus lap párizsi szerkesztőségébe 2015. január 7-én. A támadó testvérpár, Said és Chérif Kouachi egy fekete autóval érkeztek, majd távozáskor a nyílt utcán szabályosan kivégezték a velük szembeszálló rendőrt.
AFP
A támadók kilenc emberrel végeztek. Kiderült, hogy meghalt a ''Tignous'' néven alkotó Bernard Verlhac, Georges Wolinski, Jean Cabu, valamint Stéphane Charbonnier, művésznevén ''Charb'' képregényrajzoló. Chrab volt az, aki Mohamed próféta életéről készített a radikális muszlimok között nagy felháborodást keltő képregényt még 2013-ban. A támadást követően mentők és rendőrök lepték el a környező utcákat.
AFP / Kenzo Tribouillard
AFP / Kenzo Tribouillard
A támadók hátrahagyott autója.
AFP / Dominique Faget
A szerkesztőségi gyilkosságok elkövetésével gyanúsított Kouachi-testvérpár után hajtóvadászatot indítottak. A kutatásban közel 88 ezer rendőr, csendőr és katona vett részt.
AFP / Eric Feferberg
A megerősített terrorkészültség miatt katonák állnak az Eiffel-torony lábánál.
AFP / Joel Saget
A mészárlás után világszerte rengetegen fejezték ki részvétüket. Franciaország több városában már a támadások estéjén tízezrek vonultak az utcára.
AFP / Eric Cabanis
Megemlékezéseket tartottak többek közt Hollandiában, Ausztráliában (képünkön a Sydney-i látható), az Egyesült Királyságban, Bangladesben, Ukrajnában, Spanyolországban, Tunéziában és Magyarországon is. Valamennyi országban félárbocra engedték a lobogókat és gyertyát gyújtottak az áldozatok emlékére. A megemlékezések jelszava a Je Suis Charlie (Charlie vagyok) lett.
AFP / Peter Parks
''Ukrajna veletek van'' - olvasható az egyik részvétnyilvánításon.
AFP / Vasily Maximov
Az Agence France-Presse munkatársai Je Suis Charlie-feliratokat maguk elé tartva tisztelegnek az áldozatok előtt. A tragédia másnapján több francia szerkesztőség is így emlékezett az elhunytakra.
AFP / Francois Xavier Marit
A támadás éjszakáján az Eiffel-torony is elsötétült.
AFP / Jacques Demarthon
A japán napilapok címlapját is a Charlie Hebdo-tragédia uralta.
AFP / Yoshikazu Tsuno
Golyó ütötte lyuk egy imaház ablakán Le Mans városában, melyre a támadást követő napon lőttek. Az épület egyike annak a négy vallási központnak, melyeket a mészárlást követő napon ámadtak meg. Port-la Novelle-ben lövéseket adtak le egy muzulmán imahelyre, Villefranche-sur-Saone városában egy mecset melletti kebabosnál történt robbanás. A hatóságok az eseményeket végül nem hozták összefüggésbe a korábbi lövöldözéssel.
AFP / Jean-Francois Monier
A francia rendőrség különleges erői (GIPN) rajtaütnek a támadók egyik feltételezett búvóhelyén, Corcy városában.
AFP / Francois Lo Presti
A Charlie Hebdo elleni merénylet utáni napon újabb terrorcselekmény történt: egy, a Kouachi fivérekkel kapcsolatban álló iszlamista férfi, Amedy Coulibaly lelőtt egy fegyvertelen rendőrnőt.
AFP / Loic Venance
Kommandósok Dammartin-en-Goele városában egy nyomdai cég telephelyén, ahová a Kouachi fivérek bevackolták magukat. A támadók később lövöldözve próbáltak kitörni az épületből, de végeztek velük. Bár egyetlen túszukat a támadók elengedték, nem tudták, hogy egy helyi dolgozó elrejtőzött az épületben, és telefonjáról üzenve információval segítette a rendőröket.
AFP / Joel Saget
A csütörtökön egy rendőrnőt agyonlövő, majd szökésben lévő Amedy Coulibaly egy párizsi kóserboltban ejtett túszokat, miközben négy embert meg is ölt. Pénteken késő délután a francia terrorelhárítók egyazon időpontban indítottak támadást a Kouachi testvérek és Couilbaly ellen. Az összes terroristával végeztek.
AFP / Thomas Samson
A három napig tartó hajtóvadászat végül január 9-én a késő délutáni órákban ért véget.
AFP / Thomas Samson
Menekülés a párizsi kóser üzletből. A támadásnak a négy civil áldozat mellett négy rendőri sérültje volt. A szatirikus lap szerkesztőségének életben maradt tagjait befogadó Libération egy vezetője azt mondta, a Charlie Hebdo megmaradt munkatársai józanul, szinte közömbösen fogadták a hírt, hogy kollégáik gyilkosait megölték a rendőrök.
AFP / Thomas Samson
A mészárlás után három nappal szervezett párizsi egységmeneten mintegy másfél millióan vonultak az áldozatok emlékéért, illetve a terror elleni ellenállás kifejezéséért.
AFP / Valery Hache
A meneten több mint 40 állami vezető és politikus is részt vett: jelen volt többek között a török és izraeli kormányfő, illetve a palesztin hatóság vezetője, valamint Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc is. Kivételes biztonsági intézkedések kísérték a menetet, több ezer katona és rendőr ügyelt a rendre és a vonulók biztonságára. A megemlékezők a Place de la République-ről a Place de la Nation felé vonultak.
AFP / Philippe Wojazer, pool
A tömeg a Place de la République-en.
AFP / Kenzo Tribouillard
AFP / Anne-Christine Poujoulat

Kövessenek minket a Facebookon is!

fm Nagyítás

A világ Franciaország mellett áll

Három terroristacsoport összehangolt támadásokat intézett Párizsban péntek este. 129-en meghaltak, 352-en megsebesültek. Miközben az Iszlám Állam magára vállalta a mészárlást, három embert letartóztattak Belgiumban. A világon szinte mindenhol megemlékeztek a párizsi támadások áldozataira.

hvg.hu Nagyítás

Terrortámadás Párizsban

Feketébe öltözött maszkos férfiak támadták meg a francia Charlie Hebdo nevű újság párizsi központját. Gépfegyverből adtak le lövéseket, a támadásban 12-en vesztették életüket, köztük rendőrök és híres karikaturisták, és mintegy 7-en megsebesültek. Az újság kiadójának igazgatója, a karikaturista Stéphane Charbonnier, művésznevén ''Charb'' szintén meghalt a támadásban – írja a Le Monde. Charb volt az, aki Mohamed próféta életéről készített képregényt 2013-ban. A rendőrség megerősítette, hogy a ''Tignous'' néven alkotó Bernard Verlhac, a "Wolinski" néven rajzoló Georges Wolinski és a ''Cabu'' néven ismert Jean Cabut képregényrajzoló is életét vesztette a támadásban, akárcsak az a rendőr, aki a korábbi, a Charlie Hebdót ért támadások óta védte a lapot kiadó Charbot. A főszerkesztő Gérard Biard valószínűleg életben maradt. Az újság dolgozói szerint a támadók tudhatták, hogy szerdán délelőtt tartják a szerkesztőségi ülést és ilyenkor sokan vannak az épületben, mert különben alig valaki szokott bent tartózkodni. Az épület egy másik irodájában dolgozó Yves Cresson producer azt írta ki a Twitterre, hogy két felfegyverzett férfi bement az ő irodájába is, a Charlie Hebdo szerkesztőségét keresték, majd kimentek, miután két lövést adtak le. A támadók először eltévesztették a házszámot, és egy másik épületbe mentek be. Szerda este 11 óra körül feladta magát a Párizstól északkeletre, a belga határnál fekvő Charleville-Mézières rendőrségén a 18 éves Hamid Mourad, annak a három gyanúsítottnak az egyike, akiket korábban a Charlie Hebdo szatirikus lap elleni, 12 áldozatot követelő szerdai támadással kapcsolatban azonosítottak – közölte az AFP hírügynökség.

hvg.hu Nagyítás

Túszdráma Franciaországban

Pénteken már harmadik napja folyt a hajtóvadászat a Charlie Hebdo szatirikus hetilap ellen végrehajtott, 12 emberéletet követelő párizsi terrortámadás két fő gyanúsítottja után. Péntek reggel a párizsi vérengzés elkövetői túszt ejtettek egy nyomdában Dammartin-en-Goele-ben, ahol lövöldözés tört ki. Mindeközben délután a Porte de Vincennes-nál egy kóser boltban túszokat ejtett az a férfi, aki csütörtökön Dél-Párizsban megölt egy rendőrnőt. A túszdráma egész délután tartott, majd a két helyszínen egyszerre induló rendőrségi rohamban végeztek a karikaturisták gyilkosaival és a kóser boltban túszokat ejtő rendőrgyilkossal. A műveletekben négy túsz életét vesztette, négy rendőr megsebesült. A Libération egy vezetője azt mondta, a Charlie Hebdo megmaradt munkatársai józanul, szinte közömbösen fogadták a hírt, hogy kollégáik gyilkosait megölték a rendőrök.