A januári nap, amely megrendítette Európát
Egy nap alatt vált komorrá a világ, és elárasztotta a közösségi felületeket, meg a lapok címoldalát a Je Suis Charlie felirat. Az ok tragikus volt: 2015. január 7-én feketébe öltözött maszkos férfiak támadták meg a francia Charlie Hebdo című újság párizsi szerkesztőségét, és tucatnyi embert öltek meg. A terrorakciók a következő napokban is folytatódtak, a támadásokban összesen tizenheten vesztették életüket, köztük civilek, rendőrök és híres karikaturisták. A terrorakció célpontjául szolgáló lap életben maradt munkatársai pedig a tragédia után is folytatták az újság működtetését.
A világ Franciaország mellett áll
Három terroristacsoport összehangolt támadásokat intézett Párizsban péntek este. 129-en meghaltak, 352-en megsebesültek. Miközben az Iszlám Állam magára vállalta a mészárlást, három embert letartóztattak Belgiumban. A világon szinte mindenhol megemlékeztek a párizsi támadások áldozataira.
Terrortámadás Párizsban
Feketébe öltözött maszkos férfiak támadták meg a francia Charlie Hebdo nevű újság párizsi központját. Gépfegyverből adtak le lövéseket, a támadásban 12-en vesztették életüket, köztük rendőrök és híres karikaturisták, és mintegy 7-en megsebesültek. Az újság kiadójának igazgatója, a karikaturista Stéphane Charbonnier, művésznevén ''Charb'' szintén meghalt a támadásban – írja a Le Monde. Charb volt az, aki Mohamed próféta életéről készített képregényt 2013-ban. A rendőrség megerősítette, hogy a ''Tignous'' néven alkotó Bernard Verlhac, a "Wolinski" néven rajzoló Georges Wolinski és a ''Cabu'' néven ismert Jean Cabut képregényrajzoló is életét vesztette a támadásban, akárcsak az a rendőr, aki a korábbi, a Charlie Hebdót ért támadások óta védte a lapot kiadó Charbot. A főszerkesztő Gérard Biard valószínűleg életben maradt. Az újság dolgozói szerint a támadók tudhatták, hogy szerdán délelőtt tartják a szerkesztőségi ülést és ilyenkor sokan vannak az épületben, mert különben alig valaki szokott bent tartózkodni. Az épület egy másik irodájában dolgozó Yves Cresson producer azt írta ki a Twitterre, hogy két felfegyverzett férfi bement az ő irodájába is, a Charlie Hebdo szerkesztőségét keresték, majd kimentek, miután két lövést adtak le. A támadók először eltévesztették a házszámot, és egy másik épületbe mentek be. Szerda este 11 óra körül feladta magát a Párizstól északkeletre, a belga határnál fekvő Charleville-Mézières rendőrségén a 18 éves Hamid Mourad, annak a három gyanúsítottnak az egyike, akiket korábban a Charlie Hebdo szatirikus lap elleni, 12 áldozatot követelő szerdai támadással kapcsolatban azonosítottak – közölte az AFP hírügynökség.
Terrorellenes menet és gatyátlan metrózás - a hét képei
Milliós terrorellenes menet Franciaországban, Hebdo-láz az újságárusoknál, aranylabda Ronaldónak, életműdíj George Clooney-nak, gatya nélküli metrózók és a Hajnalfal meghódítása. A hét eseményei képekben.
Túszdráma Franciaországban
Pénteken már harmadik napja folyt a hajtóvadászat a Charlie Hebdo szatirikus hetilap ellen végrehajtott, 12 emberéletet követelő párizsi terrortámadás két fő gyanúsítottja után. Péntek reggel a párizsi vérengzés elkövetői túszt ejtettek egy nyomdában Dammartin-en-Goele-ben, ahol lövöldözés tört ki. Mindeközben délután a Porte de Vincennes-nál egy kóser boltban túszokat ejtett az a férfi, aki csütörtökön Dél-Párizsban megölt egy rendőrnőt. A túszdráma egész délután tartott, majd a két helyszínen egyszerre induló rendőrségi rohamban végeztek a karikaturisták gyilkosaival és a kóser boltban túszokat ejtő rendőrgyilkossal. A műveletekben négy túsz életét vesztette, négy rendőr megsebesült. A Libération egy vezetője azt mondta, a Charlie Hebdo megmaradt munkatársai józanul, szinte közömbösen fogadták a hírt, hogy kollégáik gyilkosait megölték a rendőrök.