90 éves a brit birodalom élő szimbóluma
Ha létezne az uralkodói rekordok Guinness-könyve, akkor a britek királynője, II. Erzsébet nyugodtan szerepelhetne a kötet címoldalán: ő a leghosszabb ideje trónon lévő brit uralkodó, aki gyémántlakodalmával egyszerre ünnepelhette meg trónra lépésének évfordulóját, ráadásul a leghosszabb ideig regnáló uralkodónők listáját globálisan is ő vezeti, megelőzve saját ükanyját, Viktória királynőt. Illetve van még valami, amiben szintén verhetetlen: uralkodása ideje alatt több mint ötezer különböző kalapot viselt. II. Erzsébet kilencvenéves lett.
Csütörtökön tölti be 90. születésnapját II. Erzsébet királynő. Ő a negyvenedik uralkodó azóta, hogy Hódító Vilmos 1066-ban megszerezte az angol trónt, de Erzsébet egyik elődjének sem adatott meg ilyen hosszú élet és ennyi idő ezen a trónon. Uralkodása alatt felépült, majd egy nemzedéknyi idő elteltével leomlott a berlini fal és először látogattak űrhajósok a Holdra.
Erzsébetet a sors nem egészen 26 évesen, édesapja, VI. György halálának pillanatában emelte a trónra. Uralkodásuk közös vonása, hogy György király nem – és így idősebb leánya sem – volt egyenes ágon trónvárományos, mindketten György bátyja, VIII. Eduárd ''jóvoltából'' kerültek a brit trónra, aki egy elvált nővel kötött házassága miatt lemondott a királyságról.
A számos megpróbáltatás ellenére II. Erzsébet királynő – kifelé mutatott – rendíthetetlen nyugalommal és szilárdsággal tartotta egyben a monarchiát. Bár ezt a nyugalmat a sajtó és az alattvalók sokszor ridegségként érzékelték – így volt ez például a Diana halálát követő példátlan társadalmi felindulás idején is –, a történészszakma azonban teljes egyetértésben vallja, hogy a brit monarchia kizárólag II. Erzsébet kikezdhetetlen személyes tartásának köszönhetően élte túl az elmúlt hat és fél évtized hatalmas világtörténelmi változásait.
100 éve született Tricky Dicky, az egyetlen bukott amerikai elnök - Nagyítás-fotógaléria
1913. január 9-én született Richard Nixon, Amerika 37., egyben egyik legemlékezetesebb elnöke. A kommunistafaló politikusból a kommunista világ felé nyitó elnökké vált, Amerikát kihozta Vietnamból és fellőtte a Holdra, ám végül egy piti betörésnek indult ügyön hasalt el.
Mert anya csak egy van - Nagyítás-fotógaléria
Anyák napja alkalmából nézze meg édesanyákról és gyermekeikről készült galériánkat!
Picasso kalandjai - Nagyítás-fotógaléria
Pablo Picasso élete nyitott könyv: minden oldalát maga írta, festette, formázta, esetleg a betűk rajzolatát is maga találta ki. Néhány izmus vele kezdődött, másokhoz csatlakozott és tőle lett az, ami, de leginkább: Picasso maga volt az irány. Spanyolul és franciául írt verseket, színdarabokat, és bár kéziratai hemzsegtek a helyesírási hibáktól, ennek is művészi okai voltak: úgy gondolta, egyénisége elveszne egy olyan szabályrendszerben, melyhez neki semmi köze. Az 1973-ban készült Picasso kalandjai című film abszurd vígjáték, burleszk a XX. századi párizsi művészvilágról. Picasso utolsó felesége Jacqueline Roqeu volt. Picasso 1973-ban bekövetkezett halálát követően tizenhárom évvel később Jacqueline saját kezével vetett véget életének.
Majális, ballagás és a vak komondor a hét képein - Nagyítás-fotógaléria
Holland uralkodóváltás, munka ünnepe, ballagás és a vak komondor - képes összefoglaló a hét fontosabb eseményeiből.
Alex Ferguson – 27 év Az álmok színházában – Nagyítás-fotógaléria
Visszavonul az idény végén Sir Alex Ferguson, a Manchester United vezetőedzője – jelentette be a klub szerdán.
Martin Luther King: a tiszteletes, aki nagyot álmodott - Nagyítás-fotogaléria
Volt egy álma, az emberi egyenlőség. Nem csak szónoki képességei emelték világhírűvé, polgárjogi tevékenysége miatt már 35 évesen megkapta a Nobel-díjat. Megváltoztatta az Egyesült Államokat: Martin Luther King 50 éve mondta el minden idők egyik legnagyobb hatású beszédét.
Margaret Thatcher életútja képekben - Nagyítás-fotógaléria
Margatet Thatcher 1979-től 1990-ig volt Nagy-Britannia miniszterelnöke. Az első nő volt, aki betöltötte ezt a posztot. 1984-ben Magyarországra is ellátogatott. Thatcher más belpolitikai rekordokat is beállított: ő volt az első, aki a Konzervatív Párt élén egymás után három parlamenti választást nyert - 1979-ben, 1983-ban és 1987-ben -, és a 20. század brit miniszterelnökei közül ő állt a leghosszabb ideig - 11 évig - folyamatosan a kormányfői poszton. Thatcher a kormány 1979-es megalakulása után az infláció és a költségvetési hiány csökkentésére irányuló gazdaságpolitikát indított, ami az addiginál magasabb alapkamattal, magasabb adókkal és kiadáscsökkentésekkel járt. Az egykori brit miniszterelnök 87 éves volt.