szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hitler megbocsáthatatlan bűnnek tekintette, hogy a Duna legszebb városa az „Attila hun ivadékai” által lakott Budapest, és nem valamelyik "Niebelung" város. Ezért le szerette volna másolni Budapestet - írja a Falanszter blog szerkesztője.

Adolf Hitler a felső-ausztriai Braunau am Inn városban látta meg a napvilágot, szülővárosának sohasem az Inn-parti települést, hanem az innen légvonalban 93 kilométere keletre fekvő Duna-parti Linzet tekintette. Ezért a nagyratörő tervei között szerepelt, hogy Linzben alakítja ki a világ legnagyobb és leggazdagabb múzeumi negyedét, amit a 16 millió lopott és elkobzott műkinccsel töltöttek volna fel.

Hitler 1938. március 13-án Linzbe látogatott, amikor Sepp Wolkerstorfer polgármesternek kijelentette, hogy a Duna-parti osztrák települést a magyar főváros után fogja átépítetni. „Megbocsáthatatlan paródia, hogy Attila és az ő hun leszármazottaié a legszebb város a Niebulungok folyója mentén.” Az államilag finanszírozott osztrák város átépítésénél a Führer ellenben nem arra gondolt, hogy a magyar főváros épületeire jellemző eklektika, szecesszió vagy historizmus jegyében szeretné Linz sziluettjét átalakítani, hanem arra, hogy Horthy Miklós székhelyéhez hasonlóan ifjúsága színterét szintén a Duna mindkét partján szervesen, hídjaival szorosan összekapcsolva szeretné kiépíttetni. Az ekkortól már német Budapestnek (Deutsches Budapest) is nevezett Linznél a diktátor tehát nemcsak a folyó bal partján elnyúló Urfahr városrészt kívánta építészetileg, infrastrukturálisan szorosabban összekötni a folyam jobb oldalán elterülő Óvárossal, hanem a város „főutcájának” kívánta megtenni a Dunát - olvasható a blogon. Kíváncsi a teljes bejegyzésre? Látogasson el a blogra, ahol számos látványtervet talál Hitler nagy tervéről.

hvg.hu Napi merítés

Három luxuspalotát kapott Kim Dzsong Un

Január 8-án tartja 28. születésnapját Észak-Korea leendő ura, Kim Dzsong Un, a sokat betegeskedő Kim Dzsong Il államelnök legkisebb fia, aki most három luxuspalotát kapott apjától.

hvg.hu Napi merítés

Milyen lett volna a pesti Szabadság tér 1930-ban?

A fővárosi Szabadság teret a magyar városépítészet egyik legegységesebb arculatú terének mondják – tévesen. A park déli térfalát ugyanis sem 1905-ben, sem 1938-ban, sem 1996-ban, sem a 2010-es Budapest Szíve program keretén belül nem tudták a tér félköríves záródású északi részéhez építészetileg hozzáigazítani. De hogyan nézett ki a Szabadság tér az 1930-as tervek alapján? A Falanszter blog ennek járt utána.

hvg.hu Napi merítés

Kínai gyarmata is volt az Osztrák-Magyar Monarchiának

16 évig volt Bécs és Budapest gyarmata Tiencsin belvárosának 108 hektáros területe. Bár a koncessziós zóna gazdaságilag semmit sem lendített a Monarchia gazdaságán, tény: magyar állampolgár volt az itt élő első kínai köztársasági elnök - olvasható a Falanszter blogon.

Trump nem is 125, hanem valójában már 145 százalékos vámmal bünteti Kínát

Trump nem is 125, hanem valójában már 145 százalékos vámmal bünteti Kínát

Idén is összeírják az ürgéket, lehet jelentkezni a számlálásra

Idén is összeírják az ürgéket, lehet jelentkezni a számlálásra

24 év után új albummal jelentkezik a Pulp

24 év után új albummal jelentkezik a Pulp

Marabu Féknyúz: Maguk dögtemetőt kapnak

Marabu Féknyúz: Maguk dögtemetőt kapnak