szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, Orbán Viktor oldja fel azt az európai dilemmát, hogyan lehet jó gazdasági kapcsolatokat ápolni olyan államokkal, amelyek finoman szólva elutasítják az európai kultúrkör szabadságra és toleranciára alapuló értékrendszerét.

A miniszterelnök már 2010 novemberében a Magyar Állandó Értekezleten kijelentette, hogy a következő évtizedben nem ideológiai, hanem gazdasági alapokra kell helyezni az ország nemzetközi kapcsolatait, hangsúlyozva, hogy a világgazdaságban jelenleg "keleti szél fúj". Ezt az elméleti konstrukciót a gyakorlatba is átültette a kormányfő, hiszen a mostani kínai kormányfői vizitet megelőzte a magyar miniszterelnök 2010-es sanghaji látogatása a világkiállításon, s a két ország gazdasági kapcsolatait Fellegi Tamás, a magyar-kínai gazdasági kapcsolatokért felelős kormánybiztos is próbálta szövögetni.

Jelenleg úgy áll a helyzet, hogy a "civilizációk összecsapását" Orbán Viktor szerint a keleti világ, a feltörekvő Kína vezérletével fogja megnyerni, s éppen ezért nem árt, ha az ország végre a nyertes csapatban lesz. A mostani megállapodások szerint hazánk lehet Kína első és egyelőre legfontosabb hídfőállása - írja a Méltányosság-blog politikai elemzője. A teljes bejegyzést elolvashatja a blog friss bejegyzésében.

Bánkuti András
MTI Világ

Ven Csia-pao: Kelet-Közép-Európa hídfőszerepet játszik

Kelet-Közép-Európa hídfőszerepet játszik Kína és Európa gazdasági-kereskedelmi együttműködésében, a földrajzilag előnyös fekvésű térség összeköti a nyugati és keleti piacokat - mondta Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfő szombaton a Magyar Tudományos Akadémián, a Kína-Kelet-Közép-Európa Gazdasági és Üzleti Fórumon.

MTI Világ

Szabadlábra helyeztek egy neves kínai ellenzékit

Szabadlábra helyeztek egy neves kínai ellenzékit: a Szaharov-díjjal kitüntetett Hu Csia (Hu Jia) helyi idő szerint a vasárnap hajnali órákban térhetett vissza családjához felesége közlése szerint.

MTI Itthon

Az LMP elítéli a tibetiek elleni fellépést

Az LMP mélységesen elítéli, hogy a kormány a kínai kormányfő látogatásának zavartalanná tétele érdekében pénteken törvényes indoklás nélkül tibetieket rendelt be a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalba, valamint megtiltotta a Tibetet Segítő Társaság és a - Kínában nem engedélyezett - Falunkung (Falungong) nevű szervezet tagjainak demonstrációját – mondta az MTI-nek szombaton Schiffer András frakcióvezető.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Kína és a magyar gazdaság: mit hozott a pekingi kormányfő?

Fontos ígéretek hangzottak el a két ország kormányfőinek budapesti találkozóján, de a konkrét beruházások is felgyorsultak az elmúlt hónapokban. Kínai kézbe került nemrégiben a BorsodChem, és a távközlésben érdekelt ZTE és Huawei cégek is erős pozíciókat építenek ki nálunk. Demjánék is együttműködnek egy kínai cégcsoporttal.

MTI Gazdaság

Milyen szerződések születtek a kínai-magyar tárgyalásokon?

Tizenkét, főként gazdasági jellegű kétoldalú megállapodást írtak alá Orbán Viktor miniszterelnök és Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfő jelenlétében szombaton Budapesten - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szombaton az MTI-vel.

Egy Bubi-bringával tekert fel a Kékestetőre egy 21 éves egyetemista – videó

Egy Bubi-bringával tekert fel a Kékestetőre egy 21 éves egyetemista – videó

„Kiszórt kib*szott sok pénzt, 103 milliót a Hősök terei izére” – újabb Magyar Péterről szóló hangfelvétel került ki

„Kiszórt kib*szott sok pénzt, 103 milliót a Hősök terei izére” – újabb Magyar Péterről szóló hangfelvétel került ki

Átvilágították a bokszszövetséget: szinte üres a kassza

Átvilágították a bokszszövetséget: szinte üres a kassza

Magyarországon a rekorderős új Skoda Octavia RS

Magyarországon a rekorderős új Skoda Octavia RS