A hotelek és panziók szállásdíj-bevétele 62 milliárd négy hónap alatt
Az idén az első négy hónapban a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 5,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva, a kereskedelmi szálláshelyek díjbevétele pedig 10 százalékkal emelkedett, miközben a szálláshelyeken az áremelkedés 7 százalékos volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Hotel Ezüstpart Balatonszéplakon. A külföldiek sok csillagot keresnek © Forrás: magreisen.at |
Tavaly az első négy hónapban összesen 4,008 millió vendégéjszakát regisztráltak, ebből 774 ezer külföldi vendég 2,095 millió éjszakát, 855 ezer belföldi vendég pedig 1,914 millió éjszakát töltött a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek száma 14, az éjszakáké 9 százalékkal nőtt 2005 első négy hónapjához képest.
Az idei első négy hónapban a külföldi vendégek száma hasonló volt, mint az előző év azonos időszakában, a vendégéjszakák száma 1 százalékkal csökkent. Az Európai Unió országaiból érkezett vendégek 2,4 százalékkal kevesebb éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken, mint egy évvel korábban.
A legjelentősebb küldő országok közül a Nagy-Britanniából, Németországból, Olaszországból és Ausztriából érkezők vendégéjszakáinak száma 4-28 százalékkal csökkent, a Hollandiából, a Franciaországból és az Egyesült Államokból érkezőké 4-16 százalékkal emelkedett.
A szállodák valamennyi kategóriájában kismértékben, az ifjúsági szállókban lényegesen mérséklődött a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma, a többi szállástípust a vendégforgalom bővülése jellemezte. A turistaszállók, az üdülőházak és a kempingek jelentős mértékű növekedésről számoltak be.
A belföldi vendégek és a vendégéjszakák száma bővült: 2007. január-áprilisban, 8 százalékkal több vendég 12 százalékkal több vendégéjszakát töltött el 2006 azonos időszakához képest.
A belföldivendég-éjszakák száma – turistaszállók kivételével – minden szállástípusban nőtt. A szállodáknál a növekedés 11 százalék volt, azonban csak az öt-, négy- és háromcsillagos szállodákat érintette, ezen belül a négycsillagos egységekben közel egynegyedével nőtt a regisztrált éjszakák száma. A legtöbb belföldi vendég három- vagy négycsillagos szállodát választott.
A szállodák átlagosan 42 százalékos szobakihasználtsággal működtek a megfigyelt időszakban, ami 3 százalékponttal túllépte a 2006 azonos időszakit.
A kereskedelmi szálláshelyek összesen 62 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ez folyó áron 10 százalékos növekedésnek felel meg. A szállásdíjbevétel – amelyből az összes bevétel több mint fele származott – 12 százalékkal nőtt az első négy hónapban.
A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások január-áprilisra számított árindexe 9 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest. Ezen belül a szálláshely-szolgáltatás területén 7 százalékos áremelkedést mértek.
Április végén 2168 kereskedelmi szálláshely, ezen belül 744 szálloda, 965 panzió és 459 egyéb szálláshely – turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping – üzemelt az országban. Április végén 30-cal több szálloda és 62-vel több panzió működött, mint az előző évben, és minden más kategóriában is nőtt a szálláshelyek száma.