szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Azok a kutatók, akik állítólag elsőként módosították egy emberi embrió genetikai állományát, eloszlatták az aggályokat, hogy ez az első lépés lett volna a különböző specifikus gének beültetésével megtervezett babák születéséhez.

A kutatásban részt vevő tudósok állítják, a munkájuk során az őssejtekre koncentráltak, és egy olyan abnormális embriót használtak fel, amelynek esélye sem lett volna kisbabává fejlődni - jelentette az Associated Press.

"Egyikünk sem készül arra, hogy gyermekeket tervezzen meg” – mondta Zev Rosenwaks, a New York Presbiteránus Cornell Kórház meddőségi központjának igazgatója. Kollégáival együtt tavaly ősszel tették közzé eredményeiket egy konferencián, de különösebb figyelmet ez csak akkor kapott, amikor a hétvégén megjelent róla egy cikk egy brit újságban.

A Cornell tudósai olyan technikákat fejlesztenek ki, amelyeket mások esetleg genetikailag módosított emberek előállítására használnának fel, „és még csak heves vitákat sem váltottak ki tevékenységükkel” – mondta Marcy Darnovsky, a Genetikai és Társadalmi Központ vezérigazgatója. A kísérletet kritizálta egy londoni központú csoport, a Humángenetikai Riadó is.

A kutatás nem aggasztja Kathy Hudsont, a washingtoni genetikai központ igazgatóját, aki megjegyezte, hogy rengeteg technikai akadálya van annak, hogy gének beültetésével módosítsák az embriókat. "Még meg sem közelítettük azt a szintet, hogy ezt a megfelelő módon hajtsuk végre, ráadásul etikailag is kifogásolható, ha úgy próbálkozunk vele, hogy nem győződtünk meg a biztonságosságáról" - mondta Hudson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Őssejtet nyertek emberi bőrből

Egy amerikai és egy japán kutatócsoportnak egymástól függetlenül sikerült emberi bőrsejteket úgy átprogramoznia, hogy az átalakítás nyomán őssejtek keletkeztek.

MTI Tech

Szívsejtekké alakítottak őssejteket

Három fajta szívsejtté sikerült átalakítani humán embrionális őssejteket, melyek egerek szívébe ültetve javították a szerv működését - áll kanadai, amerikai és brit kutatóknak a tekintélyes Nature tudományos szakfolyóirat eheti számában megjelent közleményében.

hvg.hu Tech

Öt napig élhetett az első genetikailag módosított emberi embrió

A világ első, genetikailag módosított emberi embrióját hozták létre a New York-i Cornell Egyetemen, adta hírül a Times Online. Az embriót öt nap után azonban el kellett pusztítani, a kutatócsoportnak ugyanis nem volt engedélye ahhoz, hogy további kísérleteket végezhessen rajta.

Medipress Plázs

Új őssejtforrást fedeztek fel

A szervezetben fellelhető őssejtek kutatására nagy erőket fordít az orvostudomány. A Cell Transplantation publikációjában közzétette, hogy olyan forrásra bukkantak, amelyben korlátlan mennyiségben, olcsón, könnyen hozzáférhető formában áll rendelkezésünkre őssejt: a menstruációs vérre.