szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az eddigi, agyba ültetett eszközöknél veszélytelenebb gerincvelői stimulátort fejlesztettek ki emlőskísérletekben amerikai kutatók - írja a Science tudományos magazin pénteki számában.

Amikor a Duke Egyetem orvosi központjának munkatársai a csaknem mozgásképtelen egereken és patkányokon tesztelt eszközre rákapcsolták az elektromosságot, a rágcsálók szinte azonnal futkosni kezdtek. Hamarosan selyemmajmokkal folytatják az állatkísérleteket.
 
Krónikus fájdalomtól szenvedő embereknél már alkalmazzák azt a gerincvelői stimuláló eljárást, amikor a beültetett eszköz apró elektromos áramütéssel blokkolja a "nagyon fáj" üzeneteket, amelyek az agyból indulnak vagy oda tartanak. A műszer Parkinson-kórra való alkalmazásának elve hasonló.
 
A Parkinson-kórnál az izommozgások kontrolljában résztvevő kémiai ingerületátvivő anyag, a dopamin termelődése sérül. Ennek következtében megkergül az agyi jelátadás, a végtagok egyre erősebben remegnek, időnként megmerevednek. A betegség kezdetén általában gyógyszeres terápiát alkalmaznak, súlyos esetekben pedig agyi stimulátor beültetésével próbálják a motoros kontrollt javítani.
 
Az amerikai kutatócsoport kevésbé invazív technikát keresett, amikor a kísérleti állatok gerincéhez apró vezetékeket csatolt, majd rákapcsolta az elektromosságot. A rágcsálók 26-szor aktívabbak lettek, és mozgásuk másodpercek alatt láthatóan javult - írta közleményében a Miguel Nicolelis vezette csoport.
 
Egyre több adat támasztja alá, hogy a Parkinsonos mozgászavarokban szerepet játszik egy oszcillációnak nevezett folyamat, melyet az agyi aktivitás ritmusos hullámzása jellemez. Ha ezt a hullámzást enyhe elektromos áramütéssel megszakítják, visszaállhat az agysejtek kisülésének összhangja, amely a normális mozgáskoordinációhoz szükséges.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Plázs

Megelőzhető a Parkinson-kór?

A Laval Egyetem kutatói legújabb vizsgálatuk során megállapították, hogy az omega-3 zsírsavaknak védő hatásuk lehet a Parkinson kór kialakulásával szemben.

hvg.hu Tech

Jól kezelhető a Parkinson-kór, a gyógyszerre várni kell

A Parkinson-kórosok saját maguknak termelik a gyógyulást jelentő sejteket, mutat rá ausztrál tudósok egy csoportja. Az emberi orrjárat hátsó részéből kinyert őssejtek komplikációk nélkül okoztak nagymértékű javulást állatkísérletek során, ám az embereken alkalmazható gyógymódra akár tíz évet is várhatunk.

hvg.hu Plázs

Remeg a kezem. Parkinson-kóros vagyok?

Remegés. Talán ez a legismertebb tünete a Parkinson-kórnak, amely a leggyakrabban előforduló neurodegeneratív megbetegedés. Bár inkább az idősebb korosztályt érinti, fiatal korban is előfordulhat. Becsült adatok szerint ma Magyarországon 15-20 ezer parkinsonos beteg él; a diagnosztizált páciensek között több a férfi, mint a nő. A kór oka ismeretlen. Szakértőkkel beszélgettünk.