szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Darwin, Kant, Lev Tolsztoj, Freud, Chopin, Julius Caesar, Csajkovszkij – rangos névsor, ám tagjait nem csupán az köti össze, hogy valamennyien híres és ismert személyiségek, hanem az is, hogy mindegyiküket migrénes rohamok gyötörték. S bár a felsorolásban egyetlen hölgy sem szerepel, a fejfájás e formájában legalább háromszor annyi nő szenved, mint férfi.

 „A magyarok legalább fele érintett a fejfájás valamelyik típusában: ezek különböző alapbetegséghez kapcsoló, tünetei főfájdalmak és önálló állapotok lehetnek: ez utóbbi csoporhoz tartozik a migrén is, ami 1 millió honfitársunknak okoz kellemetlen időszakokat” – mondja Bozsik György, a SOTE Neurológiai Klinikájának főorvosa.

A migrénre való hajlam örökölhető, így ha a szülő a fejfájósok táborába tartozik, akkor a gyerekének kétszer akkora az esélye, hogy ő is megtapasztalja a féloldali, lüktető, hányingerrel vagy hányással kísért fájdalmat. A migrén valamilyen provokáló tényező hatására alakul ki: ez lehet stressz, időjárási front, hormonális változás, de éhség is. Néhány életmódbeli változtatással csökkenthető a fejfájás gyakorisága: azt szokták tanácsolni – bár ez azért személyre szabott -, hogy a fejfájós sportoljon, egyen rendszeresen.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Mit tehetünk a kínzó fejfájás ellen?

Napjaink legtöbb betegségéhez hasonlóan a migrén is egyre gyakoribb. Noha még mindig nem sikerült megérteni a kínzó fejfájás teljes folyamatát, valamennyire tisztában vagyunk az alapokkal, így a kezelésével is.

hvg.hu Plázs

Migrén: mi okozza a rettegett rohamokat?

A közvélemény által legtöbbet emlegetett önálló fejfájásbetegség a migrén. Az elsődleges fejfájások közé tartozik, ám ez a „minősítés” nem jelenti azt, hogy – egyes esetekben – nem kell kutatni az okai után, mert ilyen erősségű főfájást kiválthatnak bizonyos betegségek is.

MTI Plázs

Botoxszal gyógyítható a migrén?

A botulinum toxin - közismert nevén botox - injekció segíthet megelőzni a migrént azoknál a betegeknél, akik rendszeres, a szájon át szedhető gyógyszerek által alig-alig kezelhető migrénes rohamban szenvednek - állítják amerikai kutatók.

hvg.hu Plázs

Az öt leggyakoribb fejfájás

Kritikus fontosságú azonosítanunk a fejfájás típusát ahhoz, hogy a megfelelő kezelést alkalmazhassuk. Összeállításunkkal segítünk nevet adni a fájdalomnak, fogódzókat találni a megfelelő kezelés kiválasztásához.

MTI Plázs

A migréneseknek más az agyuk?

A migrénben szenvedőknél az agykéreg egy bizonyos része vastagabb, s talán ez az oka a hasogató fejfájási rohamoknak - olvasható a BBC News honlapján.