szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kitüremkedő, lilás árnyalatú, fájdalmasan megduzzadt vénák. A szerencsésebbek csak látásból ismerhetik ezt az alapvetően örökletes betegséget, ami nemcsak esztétikai problémát, hanem – elhanyagolt esetben – akár komoly veszélyt is jelenthet. Az alsó végtagokon kitágult vénás véredények hálózata, azaz a visszér a lakosság negyedét érinti.

„Bár a tünetek életmód-változtatással bizonyos fokig enyhíthetők, megszüntetni azokat nem lehet” – magyarázza Vallus Gábor, az Állami Egészségügyi Központ érsebésze. „Mivel az alsó végtagon a vénás keringés motorja az izommunka, ezért minden olyan mozgás, ami a lábszárizmot dolgoztatja, segít a visszér okozta panaszok megelőzésében. Ez lehet séta, kocogás vagy akár úszás.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Az utazás megduplázza a trombózis kockázatát

A trombózis veszélye hosszabb utazást követően akár négy héten át is fennállhat. Eddig is tudott volt, hogy azok az utasok, akik mozdulatlanul ülnek a repülőben, buszban vagy az autóban, nagyobb kockázatnak teszik ki magukat, mint azok, akik mozoghatnak - írja az ENSZ egészségügyi szervezetére (WHO) hivatkozva a Die Welt című német napilap online beszámolója.

MTI Plázs

Életveszélyes trombózist okozhat a bokaficam

A vérrögök kialakulásának veszélye a sérülés után még tíz hétig fennáll. Hátterében a láberek falának sérülése áll, vagy a sérült ember aktivitásának csökkenése a gyógyulásig.