szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hagyományos kínai orvoslásban több mint ezer éve ismert növény, a kudzu segíthet az alkoholistákon, daidzin nevű hatóanyagának mesterséges változata bevált az állatkísérletek során - adták hírül amerikai kutatók.

A San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem kutatói, élükön Ivan Diamonddal, arról számoltak be az Alcoholism: Clinical & Experimental Research című szaklapban, hogy a kísérlet során daidzinnal kezelt állatok kevesebb alkoholt fogyasztottak, és csökkent a visszaesés esélye is. Ígéretes, hogy más, eddig használt hatóanyagokkal ellentétben a daidzinnek nem ismertek súlyos mellékhatásai - írják.
  
Az eddig használatos gyógyszerek közül számos a diszulfirám nevű hatóanyagon alapszik, és komoly mellékhatásai vannak, amelyek a daidzin esetében nem léptek fel. Az új hatóanyag a kutatók szerint csökkenti az alkohol utáni vágyat, így a lerészegedés veszélye is kisebb. 

A daidzin a diszulfirámhoz hasonlóan az alkoholt átalakító ALDH-2 enzim tevékenységét gátolja. Így az ivás kellemetlen mellékhatásai, például a szédülés és a rosszullét előtérbe kerülnek, és ellehetetlenítik a nagyobb mennyiség elfogyasztását - írja a Der Spiegel című német lap internetes kiadása.
 
A kísérletek eredményei szerint a daidzin specifikusabban köti meg az ALDH-2-t, mint a régi hatóanyag, azaz csak azzal reagál. Ezért nem gátol más enzimeket, így nem is zavarja meg az anyagcserét, mint utóbbi teszi. Diamond szerint az ötvenes években kifejlesztett diszulfirámot a mai követelmények alapján már nem engedélyeznék a gyógyászatban. 
  
A kutatók most emberekkel folytatnák klinikai tesztjeiket, mert sok hatóanyag, amely az állatkísérletek alapján reménykeltőnek tűnik, nem válik be az embernél.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Miért vigyázzunk az alkohollal?

Javában tartanak a különböző zenei fesztiválok. A baráti társasággal együtt töltött sátorozás, buli során alkalom nyílik az egész évben felgyülemlett gőz kieresztésére, ami sokesetben az alkohol és egyéb bódító szerek élvezetét is jelenti. De mire érdemes odafigyelni a buli előtt és után?

MTI Plázs

Mennyi alkoholt iszunk?

Világszerte minden huszonötödik, az egykori Szovjetunió utódállamaiban minden hetedik halál összefüggésben van az alkoholfogyasztással, amely a legszegényebb embereket érinti leginkább - állapították meg a brit Lancet orvosi folyóiratban közzétett tanulmányukban kanadai kutatók.

MTI Plázs

Hogyan hat egészségünkre az alkohol?

Az étkezések közben megivott szesz csökkenti annak a veszélyét, hogy az epehólyagban lévő epe koleszterintartalmából kövek képződjenek. Az angol vizsgálat igéretes eredményeit az emésztőszervi betegségekről rendezett tanácskozás egyik előadásán ismertették Chicagóban.

MTI Plázs

A kávé és az alkohol is jót tesz a nők visszereinek

Ritkábban szenvedtek visszérgyulladástól az alkoholt rendszeresen fogyasztó amerikai nők. Iowa államban 40 ezer nő két évtizedes vizsgálata járt ezzel az érdekes és sokak számára bíztató eredménnyel, amelyet az American Heart Journal közölt.