szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Álmatlan éjszakái mindenkinek vannak, a férfiaknak a nők miatt, míg a nőknek a férfiak miatt. Persze a rossz alvás hátterében állhatnak hétköznapi gondok, betegségek vagy éppen a belső ritmusunk elállítódása is. Ha a problémák hasonlóak, a nők miért alszanak mégis bizonyítottan rosszabbul, mint a férfiak?

Egy széles körű internetes felmérése alapján, melyet 2009-ben végeztek hét európai országban – köztük Magyarországon is –, kiderült, hogy a magyar nők 68 százaléka tapasztalt alvási panaszokat az elmúlt évben, míg a felnőtt átlag 60 százalék volt. Egyéb nemzetközi adatok azt mutatják, hogy a gyengébb nem képviselői körében egyes alvászavarok – különösen az alvási elégtelenség, vagy szaknyelven inszomnia – gyakoribbak, mint a teremtés koronái között. Mi lehet a magyarázat arra, hogy a hölgyek gyakrabban szenvednek az álmatlanságtól és annak következményeitől? A háttérben számos ok állhat, ezek sokszor együttesen fejtik ki romboló hatásukat.

A hormonok a felelősek?

Pihentető alvás. Nem csak álom
© sxc.hu
Fontos tényező a hormonális változás, hiszen a menstruációs ciklussal a női nemi hormonok szintje hónapról-hónapra periodikusán változik. Ez különösen a menstruációt megelőző napokban vezethet rossz alváshoz, és gyakran társulhat a ciklust megelőző egyéb tünetekkel. Ilyenkor gyakran hangulati változások is észlelhetők: kedvetlenség vagy kifejezett rosszkedv, ingerlékenység, feszültség. A hangulati ingadozásokkal pedig szinte törvényszerűen együtt járnak az alvási problémák.

Az alvást a terhesség és a menopauza (a havi ciklusnak a kor előrehaladtával történő fokozatos elmaradása) is negatívan befolyásolja. A terhesség alatti alvászavarok akár a nők háromnegyedét is érinthetik. A várandóság első harmadában a kismamák gyakran inkább többet alszanak, de pihenésüket már ekkor is zavarhatja például a hányinger. A szüléshez közeledve pedig egyre szaporodnak az olyan tünetek, melyek kellemetlenséget okoznak az éjszakai pihenés során is: derékfájás, gyakori vizelési inger, jósló fájások. Ám az inszomnia mellett más alvásbetegségek is előfordulhatnak, ilyen például a nyugtalan láb szindróma, vagy a felső légutak alvás közbeni beszűkülésével légzési nehézséggel járó állapotok. A változó korban viszont a női hormonműködés fokozatos csökkenése lehet az alvászavar egyik oka az édes álmot veszélyeztető számos tényező közül.

Korral jár?

A nők rossz alvásának gyakoriságában azonban pusztán az egyik ok a női nemi hormonműködés folyamatos változása. Emellett minden korban vannak egyéb tényezők is, amelyek ronthatják a gyengébb nem esélyeit a pihentető alvásra. A hormonálisan aktív időszakban például egyéb területen is nagyon aktív: számos, sokszor nehezen összeegyeztethető feladattal kell megbirkózniuk. A munkában a hölgyeknek ugyanúgy helyt kell állniuk, mint a férfiaknak, ugyanakkor a hagyományos női feladatok jelentős részét továbbra is ők végzik: a háztartási munkáért továbbra sem állnak sorba a jelentkezők, és a gyermeknevelés is gyakran rájuk marad. Mindezek miatt a hétköznapi stressz szintje magasabb a nöknél és gyakoribbak egyes, a hétköznapi stresszhez sokszor társuló betegségek is: a depresszió és szorongásos zavarok. A stressz, a depresszió és a szorongás pedig nagyon gyakran és könnyen társul alvászavarral.

A változó kor sem csak a hormonális átalakulásról szól: a kor előrehaladtával egyre több alvást negatívan befolyásoló társbetegség alakulhat ki (például magas vérnyomás, szív-érrendszeri betegségek, depresszió), ráadásul gyengülhet a belső „biológiai óra” működése is – ez utóbbi elsősorban 55 év felett válik gyakoribbá. Ilyenkor sokan össze-vissza kísérleteznek szomszédtól, innen-onnan kapott praktikákkal, amik többet árthatnak, mint használnak. A belső órát „fel lehet húzni”, hogy megfelelően járjon, ehhez azonban háziorvosunktól kérjünk megoldást. Az alvászavarok kezelése komoly fejlődésen ment keresztül: a megfelelő szakember számos gyógyszeres és nem gyógyszeres kezelési móddal segíthet, így ma már lehetőség van a megzavart belső óra újraállítására is.

Van még egy el nem hanyagolható tényező: mivel a nők bajaikat sokkal inkább megosztják másokkal, és sokkal könnyebben kérnek segítséget, így hamarabb fordulnak orvoshoz is, mint a férfiak. Ezért a nők körében a betegségek felismerése sokkal egyszerűbb, mint a férfiaknál. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Négy tipp alvászavarok ellen

Előfordulhat, hogy hiába szakadunk el a munkahelyi hajtástól, a nyaralás alatt sem tudjuk kialudni magunkat. Az álmatlanság lehet átmeneti, hiszen új, szokatlan környezetbe kerülünk. Ám ha az alvászavarok nem a nyaralás alatt jelentkeztek először, illetve hosszabb ideje fennállnak, érdemes kivizsgálni, mi lehet a gond.

Shake

A jó alvás titka

Csak nyugodt környezetben, kényelmes matracon, jó minőségű paplannal és megfelelő puhaságú – vagy éppen keménységű – párnával lehet valóban pihentető az alvás. Érdemes tehát különös gondot fordítani ezek kiválasztására.

MTI Plázs

Beszélgetős terápiával az alvászavar ellen

Hatékonyabb beszélgetős terápia révén megtanítani az lmatlanságban szenvedőket arra, hogy miként aludjanak el, mint a folyamatos altatószedés, ami függőségi kockázatokat is rejt magában - derül ki egy frissen közzétett tanulmányból.

hvg.hu Plázs

10 dolog az alvásról

A krónikus horkolás kezelhető, lehetséges gyilkosok a matracunkban, a szervezet belső órája, egy kontinens harca a szieszta ellen, és még sok más tudnivaló az alvásról.