Alfred Bernard, a Lőveni Katolikus Egyetem toxikológusa, a tanulmány vezetője szerint a vízben és a fölötte lévő levegőben található klórvegyületek irritálják az úszók légútjait, ezáltal hozzájárulnak a szénanátha kialakulásához, valamint az orr nyálkahártyájának gyulladásához.
"E vegyületek hatása a gyerekek és kamaszok légzőszerveire sokkal nagyobbnak, legalább ötszörösnek tűnik a passzív dohányzás hatásához képest" - jegyezte meg Bernard.
A tanulmányban 733 fiatalt vizsgáltak, akik életkora 13 és 18 év közötti volt, és akik klórvegyülettel fertőtlenített medencevízben úsztak rendszeresen. A kontrollcsoportba 114 kamasz került, akik főként rézzel és ezüsttel fertőtlenített uszodába jártak.
Az arra érzékeny fiatalok körében a szerzők szerint 3,3-6,6-szer nagyobb volt a szénanátha esélye, ha 100 óránál többet töltöttek a klórvegyülettel fertőtlenített uszodában, akiknél pedig az ezer órát is meghaladta az uszodában töltött órák száma, azok 2,2-3,5-szeres valószínűséggel szereztek krónikus orrnyálkahártya gyulladást.
A rézzel és ezüsttel fertőtlenített uszodákban eltöltött órák száma nem befolyásolta az odajáró fiatalok asztma- és allergiakockázatát.
Légúti allergiát okozhat az uszoda
A klórozott uszodavíz az arra érzékeny gyerekeknél és kamaszoknál növeli a légúti allergia kialakulásának kockázatát - állapítják meg belga kutatók a Pediatrics című szakfolyóirat legfrissebb számában.

„Elnök úr! Ne babusgassa Putyint” – keményen üzent Trumpnak az alaszkai csúcs előtt a New York Times publicistája
The Telegraph: Trump ukrán ritkaföldfémeket és alaszkai ásványokat ajánl majd Putyinnak a békéért cserébe
Trump ideiglenesen leállított pár szankciót, hogy Putyin beutazhasson Alaszkába
„A 45 éves unikornisok 25 éves színésznőkkel akarnak randizni” – Celine Song, a Többesélyes szerelem rendezője a HVG-nek
Gergely Márton: A nagy zabrálás
Munk Veronika: Itt az EU-s vakcina a média bajaira, de erősebb a betegség
Koppanhatnak azoknak a településeknek a lakói, amelyek rendelettel „védik” a helyi önazonosságot
Nem akarja kiadni a HM a szerződéseket Ruszin-Szendi Romulusz szolgálati villájáról
Újabb busz gyulladt ki Budapesten, most a XII. kerületben – videó
A főpolgármester szerint azonnali vizsgálatra van szükség.