Flickr (Creative Commons) - SnapShotStar
Tengerpart, pálmafák, fehérhomok - szinte minden ember ábrándozott már arról, hogy a dermesztő hideg és sötét napok elől melegebb éghajlatra meneküljön. A paradicsomba vezető út nagyon hosszú, át kell repülnünk pár milliárd ember lakhelye és két óceán felett ahhoz, hogy a télikabátot bikinire vagy szörfnadrágra, a csizmánkat pedig strandpapucsra cserélhessük. Lássuk, mi vár minket a a világ túloldalán, 17 ezer kilométerre innen, a földi paradicsomban.
Maui, a földi paradicsom
Maui a Hawaii szigetek második legnagyobb szigete, Magyarországtól több mint 17 ezer kilométerre található. A térképet nézegetve pont a világ másik felén, a Csendes óceánon találhatjuk meg valahol félúton az Egyesült Államok és Japán között. A sziget körülbelül 72 kilométer hosszú és 42 kilométer széles. Legmagasabb pontja, a tekintélyes Haleakala vulkán 3300 méter magasan fekszik. A Hawaii szigetcsoport egyébként a világon a legtávolabb fekszik valamennyi szárazföldtől.
Megéri átutazni a fél világot
Senkit ne ijesszen el a távolság,- bár Hawaiinál talán már csak Ausztrália van messzebb -, megéri kibírni az utazással eltöltött végeláthatatlannak tűnő órákat. Kétszer legalább át kell szállnunk, attól függ, milyen légitársasággal utazunk. Először biztosan el kell repülünk valamelyik európai nagyvárosba, például Frankfurtba, Münchenbe, Londonba, esetleg Párizsba. Innen egy hosszabb lélegzetvételű repülés következik Amerika nyugati partjáig, San Franciscóba vagy éppen Los Angelesbe. Itt már egészen más, kellemes, enyhe klíma fogad bennünket, télikabátunkat, ami a hajnali járaton még rajtunk volt, most aztán nyugodtan elcsomagolhatjuk egy időre.
Amikor megérkezünk Maui fővárosába, Kahului repterére, megcsap bennünket a meleg, és valami elképesztően különleges, finom, buja virágillat. Csomagjainkat már a félig nyitott váróban vehetjük át, amely semmiképpen sem hasonlítható a zord, gépies, szabványrepterek váróihoz. Amíg az ember nem látja ezt a tájat, addig azt hiszi, ilyen csak a képeslapokon létezik. Aki először jár itt, az bizony napokig nem tud betelni a látvánnyal.
Aktív pihenés
Maui a legjobb úti cél a vízi sportok szerelmeseinek, főként a szörfösök és a búvárok paradicsoma a sziget. Itt található a világ tíz legszebb búvárhelyének egyike, a Molokini kráter. Kezdőtől a profi búvárokig, mindenkinek ajánlanak programot, rengeteg társaság foglalkozik búvároktatással, és hajós túrák szervezésével. A szigeten az egyik legrégebbi és legmegbízhatóbb cég a Scuba Shack, Kihei városában, érdemes felkeresni őket. A szörfösöknek a Hookipa Beach Parkot vagy a Honolua Bay-t ajánlatos felkeresniük, errefelé mindig erős szél van, és hatalmasak hullámok a nyílt óceánon.
Az egyik legkülönlegesebb program, amit nem érdemes elmulasztani Mauin, az a bálnanéző túra. November és március között van a legtöbb bálna a sziget környékén, ilyenkor jönnek ide a nőstények elleni, és felnevelni picinyüket. Rengeteg cég kínál hajós bálnanéző túrákat, a legjobb közülük talán a Pacific Whale Foundation. Ha nincs időnk vagy kedvünk hajós útra menni, akkor, ha szerencsénk van, akár a partról szabad szemmel is láthatunk egy-egy ficánkoló bálnát.
Akik nem szeretnének vizesek lenni, mégis van kedvük mozogni, azoknak találták ki a „Bike down a Volcano” túrát. A szigeten a legjobb biciklitúrákat a Haleakala Bike Company szervezi, az egyik legnépszerűbb a sunrise-trip, érdemes kipróbálni, mert bicikliről nézhetjük végig a gyönyörűséges naplementét. Kis csoportokra osztják a jelentkezőket, nincs tömeg, mindenki a saját tempójában haladhat, nem kell vinnünk felszerelést, mert mindent adnak, amire csak szükségünk lehet.
A golf rajongói is hódolhatnak hobbijuknak, 17 golfpálya található a szigeten, egytől-egyik pazar panorámával. Számos rangos versenyit rendeznek Maui csodálatos pályáin, többek között Kapaluában. Aki december – január környékén érkezik a szigetre, akár még Tiger Woods- al is összefuthat.
Városok, látnivalók
A látogatók egyik legkedveltebb úti célja a sziget déli részén fekvő elegáns Wailea, itt találhatóak a legfényűzőbb luxusszállodák és a legelegánsabb üzletek. Lahaina, a régi főváros ma is nagyon kedvelt célpont, a romantikus hangulatú tengerparti településen pezseg az élet. A főutca, a Front Street dugig van szuvenír és ékszerboltokkal, modern galériákkal és hangulatos éttermekkel, bárokkal. Itt található a szigeten a legrégebbi épület is, és annak a hajónak a restaurált változata, amivel a polinézek a szigetre érkeztek.
Flickr (Creative Commons) - the_tahoe_guy
Kaanapali és Kapalua a sziget északi felén lévő városok, szintén elegáns szállodákkal és elsőrangú golfpályákkal felszerelkezve. Maui hegyvidéki részén fekszik Paia, egy hamisítatlan halászfalu, ha erre járunk, feltétlenül térjünk be a Paia Fishmarket étterembe, ahol minden nap friss halat és egyéb finomságokat kínálnak. Makawao és Haiku a helyi kézművesek és hippik lakhelye, itt csupa egyedi készítésű ruhadarabot és használati tárgyat vásárolhatunk, és garantáltan bio ételeket fogyaszthatunk. Kula városát is érdemes felkeresni, amely csodás botanikus kertjéről nevezetes – itt közelebbről tanulmányozhatjuk Hawaii különleges növényvilágát.
A szigeten 81 strand található, vannak köztük vadregényesebbek, mint például a Makena Big Beach, a sziget déli részén, ahol ugyan se zuhany, se napozóágy nem található, azonban csodálatos, természet közeli élményben lehet részünk itt. A naplementék is innen a legvarázsosabbak, mindenképpen érdemes végignézni legalább egyszer, ahogyan szép lassan alábukik az izzó vörös korong, valószínűtlenül rózsaszínes lilás fényeket és fekete pálmákat hagyva maga mögött.
A legfelkapottabb strand a Wailea Beach, ahol mindennapos vendégek a legfelkapottabb celebek is, mint például Paris Hilton, Britney Spears, Jessica Simpson, Kate Hudson de akár Steven Spielberg is. Mauin mindegyik strand nyilvános, bárki leteheti törölközőjét a pompás, ámbár nagyon zsúfolt Grand Wailea Reasort vagy a Four Season’s tengerpartján is.
Egy mennyei város
Aki Mauin nyaral, annak szinte kötelező program végigjárni a hanai utat. 1927-ben épült a Hana Highway, az a legendás út, ami a sziget dél-keleti részén fekvő kis városkába, Hanába vezet. Ez az a fajta kirándulás, ahol már maga az út is élvezet. Érdemes korán reggel nekiindulni, és csomagolni magunkkal élelmet, mert kevés büfé van az út mentén a dzsungelben. Pár helyen találhatunk egy-egy pultot megrakva friss gyümölcsökkel, ananásszal, kókusszal és papayával, itt kiszolgálhatjuk magunkat és becsületkasszába fizetünk.
Az út 600 hajtűkanyart és 56 egysávos hidacskát rejt magában, mindezt egy trópikus esőerdőn keresztül haladva. Láthatunk romantikus kis templomokat, fekete homokos tengerpartokat, bambuszerdőt, szivárványokat és számos kisebb-nagyobb vízesést is, melyek közül a legszebb a Seven Sacred pools, amely hét egymás alatt fekvő vízesésből áll, az utolsó már a Csendes óceánban végződik. A helyiek úgy tartják, ha valaki Mauin jár, akkor ezt az utat nem lehet kihagyni. A kisváros nagyon szép, hangulatos, és ha már elverekedtük idáig, lepjük meg magunkat valamilyen különleges szuvenírrel például egy „I survived Hana”, azaz túléltem a hanai utat, feliratú trikóval.
Néhány jó tanács
A Hawaii szigetek az Amerikai Egyesült Államokhoz tartozik, ezért indulás előtt feltétlenül ki kell töltenünk az ESTA (Beutazási engedély az Egyesült Államokba) kérvényt. Vízumra 2009 januárja óta már nincs szükségünk. Magyarországról repülővel például a Budapest-Frankfurt, Frankfurt –Los Angeles, Los-Angeles- Kahului útvonalon, körülbelül egy teljes napot vesz igénybe az utazás. Európából nem közelíthető meg a sziget átszállás nélkül, Amerikából is inkább csak a nyugati partvidékről. Érdemes esetleg egy éjszakát Los Angelesben tölteni egy reptéri hotelben (kb. 70- 90 dollár egy éjszaka) így kevésbé fárasztó a hosszú út és az időeltolódás miatti átállás is könnyebb lesz.
A szigetnek sajátos mikroklímája van, az egész év egyetlen évszak. A tengerszinten az átlagos hőmérséklet általában 25-28 fok. A leghidegebb hónap december és január, de akkor is nyári időjárásra készülhetünk. A legmelegebb augusztusban és szeptemberben van, ekkor az átlaghőmérséklet megközelíti a 30 fokot. A forróságot azonban kellemessé teszi az úgynevezett trade wind, ami egy állandóan, enyhén fújó szellő a szigeten. A magasabban fekvő részeken gyakori a permetszerű eső. A naplementék a napfelkelték viszont csodálatosak...
-szj-
(A cikket teljes terjedelmében a HVG Online Life&Style Extra kiadványában olvashatják)