szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy brit termékenységi klinika ezen a héten kisorsol egy emberi petesejtet, így népszerűsítve szolgáltatásait, mindez állításuk szerint összefér a brit törvényekkel.

A győztes képzettség, neveltetés és etnikai háttér alapján választhatja majd ki a donort. A londoni székhelyű Bridge termékenységi és genetikai központ azt is közölte, hogy magára a kezelésre az Egyesült Államokban kerül sor. A klinika szerdára hívta meg konferenciájára azokat a nőket, akik lombikbébi (IVF) módszerrel szeretnének gyereket. A győztes 13 ezer font (3,8 millió forint) értékben kap IVF-kezelést, melyet a cég amerikai partnerénél, Virginiában végeznek el.

A petesejtek haszonnal való eladása tiltott Nagy-Britanniában, az adományozók pedig kötelesek beleegyezni, hogy azonosíthatók maradnak és az utóddal kapcsolatba lépnek annak 18 éves korában. Mindezek miatt donorhiány van az országban. Az Egyesült Államok törvényei lehetővé teszik a nőknek, hogy eladják petesejtjeiket. Az amerikai partnercég, a GIVF 19 és 32 év közötti egyetemistákat vagy diplomásokat fogad el donorként, dohányzó vagy túlsúlyos nő nem adhat petesejtet. A petesejt adományozásért akár 10 ezer dollárt (közel 2 millió forintot) is kaphatnak a donorok.

A Bridge Centre tanácsadója, Michael Summers véleménye szerint a szolgáltatás törvényes, mert ők csak információval látják el a pácienst, a többi az ő választása. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Harmincéves az első lombikbébi

Harminc éve, 1978. július 25-én született meg az angliai Oldhamben az első lombikbébi, Louise Joy Brown, akinek világra jötte mérföldkő volt a meddőség kezelése és az orvostudomány történetében.

MTI Plázs

Lombikbébi: hány kezelést fizessen az állam?

A lombikbébi-beavatkozások finanszírozási változását javasolja Somody Imre, a CIRIS Budapesti Nemzetközi Reprodukciós Intézet alapítója és vezetője; azt is elmondta, hogy ennek érdekében levelet írt az egészségügyi miniszterhez.

MTI Plázs

Kiket zárnának ki a lombikbébi-programból?

Harminc évvel azután, hogy megszületett Louise Brown, az első lombikbébi, a szakértők egyre aggasztóbbnak tartják az úgynevezett reprodukciós turizmust, amely egyaránt veszélyezteti az anyák és a babák egészségét.