szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bristol Anglia hatodik legnagyobb városa, és ezt a státuszát leginkább a tengeri kereskedelemnek köszönheti, noha a...

Bristol Anglia hatodik legnagyobb városa, és ezt a státuszát leginkább a tengeri kereskedelemnek köszönheti, noha a város magától a tengertől kilométerekre beljebb helyezkedik el. Bristolnak az Avon folyó okos gátjai, és egy mesterséges vízelvezető csatorna, a „Floating Harbour” (lebegő kikötő) segített abban, hogy a hajók feljussanak a városközpontba, és ugyanezek a gátak óvták meg a várost az árapály okozta áradásoktól.

Így sikerült Bristolnak megszilárdítania a helyét, mint Anglia egyik legfontosabb kikötője, és ezek a bájos vízi utak ma igazán hangulatos keretet adnak a belvárosnak. Bristolban ugyanis komoly vízi kereskedelem már régen nem folyik. A hajóforgalmat kiköltöztették a több mint 10 km-re levő Severn folyó torkolatához és a város szívében levő raktárépületekből, rozsda és idő rágta dokkokból hotelek, múzeumok, luxusapartmanok és elegáns szórakozóhelyek alakultak. 

A mai Bristol tehát modern, sikkes és pezseg az élettől, de emellett van néhány páratlan történelmi látványossága is, ráadásul ez Anglia egyik legnaposabb városa. Az Avon folyó szurdokai fölé ívelő  Clifton függő híd Bristol jelképe, és a hídon való  fogantatás, születés, leánykérés, házasságkötés és halálozási arányokat nézve a város egyik kedvence is. A hídhoz a belvárosból a „8A” jelzésű busszal juthatunk el, és érdemes rajta átsétálni, lenyűgöző látványban lehet részünk.

Flickr (Creative Commons) - Sirenz Lorraine

Miután kigyönyörködtük magunkat, ne szálljunk vissza a buszra, inkább tegyünk egy kellemes sétát. Lecsoroghatunk Cliftonon át, az elegáns György és Viktória korabeli házak között, ahol antik boltokat, egyedi butikokat és hangulatos kávézókat találhatunk, vagy visszamehetünk a városba a meredek Park Street-en keresztül is, így útba ejthetjük Bristol három tornyú gyöngyszemét a bristoli székesegyházat, amelyben a május és október közötti szombatokon idegenvezetős sétát tehetünk.  

A Clifton hidat egyébként Anglia híres mérnöke, Brunel építette, neki köszönhetjük a város másik kedvencét és fő látványosságát, az SS Great Britain gőzhajót is, amelyet a lebegő csatornán járó vízibusszal érhetünk el. A GB az első vastestű, propelleres, utasszállító hajója volt a világnak, és Bristolból futott ki 1843-ban. A hajót ide is vontatták vissza elhanyagolt, rozsdás vashalmazként 1970-ben, és ezt az eseményt a város lakói megható szentimentalizmussal idézik. Szinte mindenki emlékszik, mit csinált azon a végzetes napon, amikor a szomorú roncs megjelent a csatornán, és nagy ovációval fogadták, amikor „feltámadt”, és a hajón berendezett múzeumot átadták a közönségnek. 

Flickr (Creative Commons) - cracchick

Meg kell hagyni, a restaurátorok remek munkát végeztek. A hajó kiállítás nem csak a GB izgalmas útjairól mesél, hanem óriási kaland is, ahol szabadon csatangolhatunk a berendezett kabinok között, és élethű viaszbábuk segítségével tapasztalhatjuk meg, hogyan éltek az emberek a hajó fedélzetén. További különlegessége, hogy egy félig üveg (a víz impresszióját keltő) száraz dokkban rögzítették, így testközelből megszemlélhetjük a hajófenéknek azt a részét, amely egyébként a víz alatt lenne. Aki nem fáradt el a GB felfedezésében, az fellopódzhat a The Matthew nevű, középkori fahajó másolatára is, amely ott dekkol a nagy „nővére” mellett látványos különbséget demonstrálva. Ezzel a picurka járgánnyal fedezte fel John Cabot Labradort és Újfundlandot, és azért másolat, mert a hajó a második expedícióján rejtélyesen eltűnt.

Amint látjuk, Bristol remek családi célpont, hiszen a The Matthew és az SS Great Britain garantált siker a gyerekeknél, és egy rövid sétányi távolságban (igaz a csatorna másik oldalán), a Millenium Square-n további izgalmak is kilátásban vannak. A vadi új Blue Reef Akváriumban a halak a fejünk felett úszkálnak és 3 dimenzióban nézhetjük meg a delfin és a bálna fajokat, az Explore Bristol interaktív múzeumban pedig mindenféle érzéki csalódások érnek majd minket. Itt játszhatunk tükrökkel, elektromossággal és mágnesekkel, és az idősebb gyerekek letesztelhetik a Bermuda háromszög rejtelmeit, kipróbálhatják, hogy milyen érzés az anyaméhben lenni, és a Bristolban készült Wallace & Gromit mintájára akár még animációs filmet is készíthetnek.

Flickr (Creative Commons) - Floyd Nello

Azért a család nélkül utazóknak sem kell csüggedni, hiszen Bristol kulturális élete mindenkinek tartogat valamit. A művészet kedvelőinek ott van az Arnolfini galléria, a Glenside Múzeum és a Bristoli Művészeti Múzeum, amelyben bizarr módon a város leghíresebb „rongálója”, a graffiti művész Banksy gyűjteménye kapott helyett (politikai üzeneteit a városban barangolva a falakon is láthatjuk), de a városnak több színháza is van, igen elismert előadásokkal.  

Ha elfáradtunk a városnézésben, pihenhetünk a város történelmi kocsmáiban, melyek közül a legérdekesebb a Llandoger Trow a King Streeten. Ez a gyönyörű faszerkezetes épület 1664-ben épült, és a városi legenda szerint Daniel Defoe itt találkozott Alexander Selkirk-el, akiről később Robinson Crusoe-t mintázta. A Hatchet Inn a város másik legrégebbi kocsmája, amely legfőképp az alternatív zenét kedvelők központja, a Seven Stars (Redcliffe) pedig arról nevezetes, hogy Sir Reverend Thomas itt vert tanyát, amikor bizonyítékokat gyűjtött a rabszolgaság eltörléséhez (Bristol ugyanis fontos útvonala volt a rabszolga-kereskedelmenek). 

Flickr (Creative Commons) - Floyd Nello

Kóstolásra ajánljuk a Pump House gasztro-kocsmát, amelyet egy régi raktár épületben dugtak el, útba ejthető, ha Clifton Village-en keresztül sétálunk le a hídról. A Bordeaux Quay (amely egy kőhajításnyira van az Akváriumtól) szintén kihagyathatatlan, hiszen a legzöldebb vendéglátóhelye a városnak. Esővizet használ a mosdóiban, napenergiát a vízmelegítéshez, csapvizet szolgál fel újrahasznosítható üvegekből, és leginkább helybeli árukból készíti a menüt.  

Termesztésen nem maradhat el a bevásárlás sem, Bristol ebben is jeleskedik. A The Mall, a Quakers Friars és a Cabot Circus még a legnagyobb pénzköltőt is zavarba ejti, hiszen a „negyedben”, (amely ennek a három bevásárlóközpontnak az óriási egybeolvadt területe) abszurd módon tényleg miden megtalálható, a tornacipőtől a kalandregényekig. Az egyedi portékák kedvelőinek ott vannak a West End, a White Ladise Road és a Clifton Village boltjai, és persze a Christmas Steps környéke, amely a műkedvelők különleges vadászhelye.

Flickr (Creative Commons) - kurtthomashunt

Most már csak azt kell tisztázni hogy mikor menjünk. Bristol minden évszakban izgalmas, de a legjobb nyáron meglátogatni a várost. Júniusban Anglia legnagyobb könnyűzenei fesztiválja, a Glastonbury Festival van a közelben (erre már az idén minden jegy elkelt), júliusban tartják a Bristol Harbour Fesztivált, amikor a hajók felsorakoznak a rakparton, és a víz melletti területek szabadtéri koncertek és színházi előadások színhelyévé válnak, augusztusban pedig a Bristol Ballon Fiesta zajlik, amely Nagy-Britannia és talán a világ egyik legnagyobb hőlégballon versenye és káprázatos látványt kínál. Bristolba az EasyJet-tel juthatunk el, és ha most foglalunk egy nyári dátumra a jegy még 35 000 Ft/fő-től elérhető. 

Ami a szállást illeti, Bristol számtalan lehetőséget kínál a B&B-tól, az luxus szállodáig. A vonattal utazóknak mi a Mercure Brigstow Hotelt ajánljuk, amely mindentől sétányi távolságra van a legszebb városrészben az Old Cityben és kellemes szobái vannak elérhető áron. A Bristol felé tartó  vonatra a londoni Paddington pályaudvaron pattanhatunk fel, amely a Temple Meads állomásra visz, az állomás nagyjából egy kilométerre van a kikötői területtől, amelyet egy könnyű sétával, vagy vízi buszokkal közelíthetünk meg.

Végül meg kell említenünk, hogy Bristol remek bázisként szolgálhat a környék megtekintésére is, hiszen a szomszédban ott van Anglia egyik legszebb kisvárosa Bath, a gyógyfürdőjével, megtekinthető a középkori Lackock ahol a kosztümös drámákat és a Harry Potter egy részét forgatták, és a Cheddar Gorge szakadék elképesztően dramatikus sziklái és barlangjai sincsenek messze. Ez utóbbi remek program a túrázni vágyóknak.


Ha kedvet kapott a kedves olvasó egy hasonló kalandhoz, a VisitBritain Turisztikai Hivatal jóvoltából 2 fős londoni utazást nyerhet, izgalmas programokkal gazdagítva. A nyertes és partnere megcsodálhatják az angol fővárost a London Eye-ról, találkozhatnak hírességekkel Madame Tussauds panoptikumában, valamint megnézhetnek egy előadást a Globe Theatre-ben. Ehhez csak annyit kell tennie az olvasónak, hogy regisztrálja magát a VisitBritain weboldalán.

A nyereményjáték 2010. március 31-ig tart.


Krisztina O'Brien

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!