szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyre nehezebb kezelni a húgyúti fertőzéseket a baktériumok antibiotikumokkal szembeni ellenálló képességének növekedése miatt, amiben az állattenyésztés során használt antibiotikumoknak is szerepük van - idézte hétfőn hongkongi kutatók megállapítását a BBC hírportálja.

A Hongkongi Egyetem kutatói arra találtak bizonyítékot, hogy az állatoknál túlzott mennyiségben alkalmazott antibiotikumok miatt rezisztenciával összefüggésbe hozható gének kerülnek át az élelmi láncon keresztül az emberekbe. A kutatók az Escherichia coli baktériumot tanulmányozták, amely a húgyúti fertőzések túlnyomó részéért felelős. Emberektől és állatoktól vett mintákat elemezve úgy találták, hogy egy teljesen megegyező, antibiotikummal szembeni rezisztenciával összefüggő gén volt jelen a minták jelentős hányadában. Az aacC2 jelű gén - amely a gyakran alkalmazott gentamicin nevű antibiotikummal szembeni rezisztenciát kódolja - a 249 emberi és állati minta 80 százalékában megtalálható volt. A kutatók úgy vélik, hogy a rezisztenciagén az élelmi láncon keresztül, állatokkal való közvetlen érintkezés vagy szennyezett ivóvíz útján jutott az emberbe. Bár a vizsgált minták hongkongiak voltak, a szakemberek szerint globális problémáról van szó, mert az antibiotikum-rezisztencia könnyen átlépi a földrajzi határokat. A hongkongi kutatók eredményeiket a Journal of Medical Microbiology című szakfolyóiratban tették közzé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Húgyhólyag-, bőrrák ellen igyunk zöld teát

A zöld tea fogyasztásának élettani előnyeiről - a különféle orvosi vizsgálatokat ismertető tanulmányoknak köszönhetően - régóta tud a közvélemény. Most újabb tudományos eredmények születtek, az Amerikai Urológusok Társasága a zöld tea hólyaggyulladás tüneteit enyhítő, és a tumor megelőzését segítő hatásáról számolt be.