szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elrendelte a hőségriadót szerdán az országos tiszti főorvos. A harmadik fokozat esetében 30 százalékkal nő a halálozások száma. Nem tanácsos ilyenkor alkoholt, cukros és szénsavas italokat fogyasztani, ajánlott viszont a hűsebb órákban szellőztetni.

Paller Judit győri sajtótájékoztatóján elmondta, hogy most a Délnyugat-Dunántúl megyéinek kivételével mindenhol érvénybe lép a harmadfokú riasztás - vagyis a hőségriadó -, amely csütörtöktől az egész országra érvényes lesz. A vasárnap érkező hidegfront hatására talán egy fokozatot enyhíteni lehet majd a riasztáson - tette hozzá.

Ilyen esetben a tisztiorvosi szolgálat felkéri a kórházak, a mentőszolgálat és az önkormányzatok illetékeseit a nagyobb odafigyelésre, valamint arra, hogy készüljenek fel a fokozódó hőség jelentette kihívásokra. A forróság nem csupán azt jelenti, hogy az átlagosnál többen jelentkeznek az egészségügyi intézményekben, hanem azt is, hogy a magas hőmérséklet a szokásosnál jobban próbára teszi ezek technikai eszközeit, rendszereit. 

A tisztiorvosi szolgálat arra kérikminden olyan üzlethelyiség, hivatal üzemeltetőjét, ahol légkondicionáló működik, hogy nyissa meg termeit az emberek előtt, hiszen negyedórás vagy félórányi hűsölés is elviselhetőbbé teszi a hőséget.

Az országos tiszti főorvos arra figyelmeztetett: aki teheti, az viseljen világos, könnyű, természetes anyagból készült ruhát, továbbá ne fogyasszon alkoholt és cukros, szénsavas italokat, az előbbiek ugyanis vizet vonnak el, az utóbbiak pedig - puffadást okozva - a légzést nehezíthetik. Célszerű kerülni vagy kisebb szakaszokba osztani a fizikai munkát, szellőztetni pedig este, éjjel és reggel ajánlott. Aki gyógyszert szed, az konzultáljon orvosával arról, szükséges-e változtatni annak rendjén, valamint különösen figyelni kell a kisgyerekekre, akiknek még nem állt be a vízháztartásuk - sorolta Paller Judit. 

A második riasztási fokozat idején általában 15, a harmadiknál 30 százalékkal nő a halálozások száma, ezek oka éppúgy lehet baleset, mint a hőség okozta túlzott fizikai igénybevétel. A legveszélyeztetettebbek a magas vérnyomással, keringési zavarokkal küzdők, valamint a 65 éven felettiek - jegyezte meg. Ha a hőhullám szükségessé teheti a katasztrófahelyzet kihirdetését, Paller Judit felhívja az illetékes regionális tiszti főorvosok figyelmét arra, hogy kezdeményezzék a megyei védelmi bizottság összehívását - áll a sajtótájékoztatón kiosztott közleményben, de az országos tiszti főorvos kérdésre válaszolva azt mondta: erre egyelőre nincsen szükség.

A meteorológiai szolgálat szerdai jelentése szerint a tartós hőség miatt a dunántúli régióban narancsszínű, az ország többi részén pedig piros figyelmeztetés van érvényben, csütörtökre pedig az egész országra a kiadták a legmagasabb fokozatú figyelmeztetést. Ez azt jelenti, hogy az ország nagy részében 27 fok felett alakul a napi középhőmérséklet. Ennél alacsonyabb átlaghőmérséklet szerdán elsősorban a Dunántúl délnyugati részén, az Északi-középhegységben és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében lehet, illetve egyes mélyebben fekvő völgyekben, de csütörtökön várhatóan már az egész országban 27 fok felett lesz a napi középhőmérséklet. A meteorológiai szolgálat szerint ez vasárnapig tarthat, akkor várhatóan zivatarokkal járó hidegfronttal, ám az is valószínű, hogy a jövő héten újfent a kánikula folytatódik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!