Nagy eséllyel visszatér a terhességi cukorbetegség

Nagy eséllyel újra jelentkezik a terhességi cukorbetegség azoknál a nőknél, akiknél előző várandósságuk során kialakult az állapot - mutatták ki amerikai kutatók egy nagyszabású tanulmányban.

  • MTI MTI
Nagy eséllyel visszatér a terhességi cukorbetegség

Darios Getahun, az amerikai Kaiser Permanente munkatársa csoportjával 78 ezer terhes nő adatait elemezte, akiket 1991 és 2008 között a szervezet dél-kaliforniai, pasadenai egészségügyi központjában kezeltek.

65 ezer nőnél az első két, 13 ezer nőnél pedig az első három terhesség adataival rendelkeztek az összevetéshez. Mint az American Journal of Obstetrics and Gynecology című szakfolyóiratban írták, a nők mintegy négy százalékánál alakult ki terhességi cukorbetegség első várandósságuk alatt.

A kutatók megállapították, hogy ezeknél a nőknél tizenháromszor nagyobb volt a valószínűsége, hogy a második terhesség alatt is diabétesz fejlődik ki náluk. A harmadik állapotosság során azoknál, akik előző két terhességükben érintettek voltak a terhességi cukorbetegségben, huszonhatszoros volt a diabétesz újbóli megjelenésének esélye.

Az amerikai szülész-nőgyógyász kollégium és a diabéteszesek szövetsége azt ajánlja a kockázati csoportba tartozó nőknek, hogy változtassanak étrendjükön, csökkentsék túlsúlyukat és mozogjanak többet.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.