szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

118 millió látogató: ennyien keresték fel egyetlen év alatt a Disney csoporthoz tartozó vidámparkokat szerte a világon.

118 millió látogató: ennyien keresték fel egyetlen év alatt a Disney csoporthoz tartozó vidámparkokat szerte a világon. Az 1923-ban alapított Walt Disney Company egyebek mellett azért érhet most megközelítőleg 40 milliárd dollárt, mivel ők fedezték fel és fejlesztették professzionális szintre azt, miként lehet egyszerre szórakoztatni a gyerekeket és szüleiket egyaránt. De a cégcsoport a legkevésbé sincs egyedül a mesés szórakozások piacán, bebizonyítjuk.

Kattintson a képre, ha többet akar látni
Flickr (Creative Commons) - Robert D Bruce

Az úttörő Disney és a többiek
A Disney egyike volt az elsőknek, akik valódi mesevárost építettek fel és az abszolút első olyan parkot hozta létre, melyben minden korosztály jól érezte magát. Pedig korábban nagyon nem úgy tűnt, hogy valaha is sikeres lehet a vállalkozás: Walt Disney nem is tudta meggyőzni a befektetőket, hogy érdemes pénzt áldozniuk a parkra, pedig az ötvenes évek elejére már a legtöbb ma ismert Disney figura megszületett. A Los Angeleshez közeli, 160 hektáros területen 1955-ben megnyílt első Disneyland azonban már első napján rácáfolt a pénzemberek szkepticizmusára: bár a 40 fokos hőség miatt olvadt az aszfalt, nem működtek az ivókutak, kifogytak a büfék készletei, ráadásul gázszivárgás miatt egy időre le is kellett zárni a park egy részét, az emberek mégis hamis jegyekkel és a kerítésen átmászva próbáltak bejutni a meseparkba.

A nyitás évében egy-, a következőben pedig már négymillió látogatóval büszkélkedő kaliforniai Disneyland örökre megváltoztatta a mese- és vidámparkról kialakult képet. Mára vitathatatlanul átvette a világuralmat: amelyik kontinensen jelen van, ott garantáltan a leglátogatottabb. A párizsi Disneylandet például több mint háromszor annyian keresik fel, mint a második helyezett németországi Europa Parkot, az Egyesült Államokban pedig az első legnépszerűbb öt (!) helyet Disney park foglalja el.

Még több fotó itt, kattintson!

Kisebbségben, de nem legyőzve
A Disney, akárcsak a mesevilágban, a vidámparkok terén is leigázta a konkurenseket, ám ez nem jelenti azt, hogy azok feltétel nélkül megadták volna magukat. Számos olyan, a Disney-karaktereknél alkalmasint lényegesen hosszabb múltra visszatekintő mesehős létezik, akikről alkotói úgy gondolták, megérdekelnek egy önálló parkot. Ezek sikere persze elsősorban két tényezőn múlik: az adott mese népszerűségén és a parkba fektetett pénzeszsákok számán.

Mégsem egy konkrét történet, hanem egy játék a Disney-birodalom legnagyobb konkurense. Mickey egérhez és Goofy kutyához hasonló méretű rajongótábora van ugyanis a Legónak, az építőkockák szerelmesei pedig világszerte négy Legolandet is eltartanak. Igaz, ebből három Európában (Dániában, az Egyesült Királyságban és Németországban) van, egy pedig a tengerentúlon, Kaliforniában. A legelsőt a játék szülőhazájában, Dániában nyitották 1968-ban, manapság pedig évi 1,65 millió látogatót vonz. A régóta tartó népszerűség nem a véletlen műve, hiszen a Lego minden évben számos újdonságot dob piacra, a Legoland pedig egyszerre tűnik kiállításnak és élményparknak. Előbbit erősíti, hogy olyan világvárosokat építettek fel Legóból, mint Frankfurt, Velence, vagy Amszterdam, utóbbit pedig az, hogy - a rajongók legnagyobb örömére - minden készlet megvásárolható, mi több lehet venni építőkockákat kilóra is.

A képre kattintva többet is láthat

Noha kétezer éves, ráadásul meglehetősen lokálpatrióta történetet dolgoz fel, Asterix sikere mégsem korlátozódik Franciaországra. Az 1959-ben a képregény lapjain felbukkant bivalyerős és báránylelkű Obelix, valamint talpraesett társa, Asterix kalandjaiból eddig 325 millió könyvet adtak el és 11 filmet forgattak, az élménypark így mindenképp kijárt a gall hősöknek. A park a képregény első kiadásának harmincadik évfordulóján nyitotta meg kapuit, névadója mellett pedig leginkább pedig hullámvasútjairól vált híressé. A 80 km/órás sebességgel is száguldó, 9800 méter hosszú hullámvasút mellett a vízi csúszda sem hétköznapi: az Oxigénariumnak keresztelt látványosságnál egy gumimedencében csúszhat együtt akár az egész család.

Ha a franciáknál van Asterix, akkor az angoloknál is lennie kell Gullivernek és van is. A Manchester és Liverpool között lévő Gulliver’s World 1989 óta fogadja a látogatókat, mostanra pedig minden gyermek álomparkjává nőtte ki magát. Gulliver világában ugyanis valóban minden megtalálható, amiről egy gyermek álmodik: van itt egyebek mellett Liliputok Földje, Alíz Csodaországa, Elveszett Világ, kaland- és vízi park, valamint cirkusz is.

További fotók ide kattintva érhetőek el

A siker titka: többet egyben
Habár a fentiek többsége évtizedek óta megél a forgalomból, üzleti értelemben vett átütő sikert egyikük sem produkált és várhatóan a jövőben sem tör majd ilyen babérokra. Ehhez ugyanis a Disney-éhez hasonló koncepcióra van szükség, miszerint nem egy konkrét, hanem több, külön-külön is népszerű mesét gyűjtenek csokorba. Ilyenre is akad példa, mégpedig a világ egyik legrégebbi, 1952-ben alapított és mai napig működő vidámparkjában. A hollandiai Efteling a lelkes vidámpark-látogatók többsége szerint van olyan jó, mint a Disneyland, ráadásul folyamatosan bővül újabb és újabb játékokkal. A klasszikus meséket felölelő Fairy Tale Forest azonban már az legelejétől jelen van a mostanra több mint százmillió látogatóval büszkélkedő szórakoztató-komplexumban. A 15 hektáros erdős részen valóban összesűrítették a tündérmesék apraját-nagyját: itt Csipkerózsika kastélyától kezdve a Békakirályfin keresztül a Piroska és a farkasig minden megtalálható. A hollandok számos karaktert csempésztek át a Grimm és az Andersen mesékből is, az ömlesztett mesehős-dömpingnek pedig megvan az eredménye, a park mind látogatók, mind pedig bevételek szempontjából a legjobbak közé tartozik Európában.

A fenti klasszikus mesék népszerűsége nem korlátozódik a kontinensre, erre élő példa az Ausztráliában található Fairly Park. A kimondottan gyermekeknek készült parkban a látogatók ugyanúgy találkozhatnak a Grimm mesék szereplőivel, Békakirályfival, Hófehérkével és a hét törpével vagy Pinocchióval, mint a holland meseparkban, mi több, itt még komoly modellvasút-kiállítás is található.

Lemaradásban Kelet-Európa
Annak ellenére, hogy Magyarországon is számos sikeres rajzfilmet készítettek - igaz, leginkább a rendszerváltás előtt -, úgy tűnik, egyiknek sincs akkora kultusza, hogy egyre, vagy akár az összesre együtt megérné mesevárost építeni. Sovány vígasz, hogy a mesékben szintén erős cseheknél komplett fesztivált rendeznek az egykor nálunk is nagy népszerűségnek örvendő Rumcájsznak. Az idén szeptember elején megrendezésre kerülő egyhetes ünnepségen a kultúra mellett a kreatívitásra is nagy hangsúlyt fektetnek, így az utcaszínházon és a koncerteken túl műhelyek is lesznek, ráadásul éjszakai mesetúra is akad majd, a szerencsések pedig gőzmozdonnyal is utazhatnak. Amennyiben nem pont azon a héten érkeznénk, akkor sem maradunk ki teljesen Rumcájsz kalandjaiból, a 15 kilométeres kalandtúrára ugyanis az év valamennyi szakában be lehet nevezni.

Milliárdok kérdése
Tegyük hozzá, hogy világszínvonalú élmény, illetve meseparkot készíteni egyáltalán nem filléres beruházás. A szórakoztatásban élen járó Universal Studios például 2,7 milliárd dollárból, vagyis több mint 500 milliárd forintból tervezi felépíteni szöuli élményparkját, persze ez messze nem tekinthető átlagos beruházásnak. Azt mindenesetre remekül mutatja, hogy egy rossz döntéssel itt is lehet jelentős összegeket bukni, a többmesés mesevárosokban pedig gyakran előfordul, hogy egy-egy játék már kevés gyermek fantáziáját mozgatja meg. A legendás filmeket feldolgozó Universal Studios például mára bezárta korábban sikeres Flintstones, Star Trek, King Kong, vagy E.T. játékait, igaz helyette újakat is nyitott, mint például a Harry Potter. A kérdés csak az, hogy az újabbak közül vajon melyik az a mai mese, melyekért a következő generációk is rajongani fognak, emellett pedig mi lesz a klasszikusok sorsa? Ennek függvényében alakulnak ugyanis a mesevárosok sorsai is és igencsak nagy kár lenne egy Legolandért, vagy egy Asterixért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!