szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

A Savoy a világ egyik leghíresebb luxusszállodája legendás Art Deco fém- és márványbejáratával, vendéglistája pedig...

A Savoy a világ egyik leghíresebb luxusszállodája legendás Art Deco fém- és márványbejáratával, vendéglistája pedig önmagában is a történelmet idézi. Claude Monet, a nagy francia impresszionista festő fél évig volt lakója és festette az előtte hömpölygő folyót, Frank Sinatra a nagy zongora mellől énekelt a vendégeknek és Winston Churchill miniszterelnök a második világháború idején a Savoy éttermében folytatott fontos tárgyalásokat.

Wikimedia (Creative Commons)

Erzsébet királynő és a néhai Diana hercegnő számtalan rendezvényen vett részt a palota termeiben,  lakosztályainak a filmcsillagok közül vendége volt többek között Marilyn Monroe, Humphrey Bogart, Charlie Chaplin, Coco Chanel. A nagy szállodák közül a Savoy az egyik első volt, amelyet árammal világítottak és Londonban először volt benne elektromossággal működő felvonó.
   
Miután az utóbbi években már jelentkeztek rajta az elhasználódás jelei, a kanadai tulajdonos, a Fairmont Hotels cég a teljes felújítás mellett döntött, hogy így vehesse fel a versenyt a brit főváros számos új luxusszállodájával.
   
A munkában részt vevő több mint ezer munkás három éven át dolgozott. Kicserélték az elöregedett villamos- és vízvezeték-hálózatot, modern légkondicionálást építettek be, eltávolították a veszélyes azbeszt szigeteléseket és sok tonna acélt használtak fel az épülethez még 1910-ben, egy nem túl sikeres felújítás során illesztett balkonsor megerősítéséhez. Az eredetileg 100 millió fontra tervezett munka végső költsége így elérte a 220 millió fontot.
   
Kiaran MacDonald, a hotel igazgatója visszafogottan fogalmazta meg az elmúlt három év történetét: "Nem túlzás azt mondani, hogy a megvalósítás során akadt egy-két kihívás".
   
A megfiatalított Savoy új, legnagyobb és legdrágább lakosztálya a teljes ötödik emeleti homlokzatot elfoglalja. A hatalmas királyi lakosztály - royal suite - márvány előcsarnokából több különböző funkciójú terem, szalon, dolgozószoba, étkező, két hálószoba nyílik, a gardróbszobában még a cipőknek is külön légkondicionált részt különítettek el. A lakosztályhoz külön komornyik és londiner jár - és napi 10 ezer fontos számla.
   
Kilenc további lakosztályt egykori híres vendégekről neveztek el, és berendezésükben is utalnak rájuk. A Marlene Dietrich-lakosztályban például 12 szál halvány "pink" rózsaszál emlékeztet arra, hogy a német filmszínésznő mindig ezt a virágot rendelte.
   
Az eredeti kabarészínpad helyére új Art Deco bár épült fekete, aranyszínű és bőrborítással, a teázóba pedig üvegkupolából ömlik be a fény. Mind a 268 szobát felújították, és gondosan ügyeltek arra, hogy környezetbarát anyagokat alkalmazzanak. A konyhák főzőolaját biodízellé dolgozzák fel, az új fűtőrendszer takarékoskodni fog az árammal és a hotel hulladékának 90 százalékát újrahasznosítják.

MTI

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

travelline.hu Plázs

Művészi luxus a belvárosban

Valljuk be, 2010 nem a turizmus éve, egyre csak érkeznek a riasztó hírek a budapesti szállodák helyzetéről.