szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szklerózis multiplex (SM) világszerte az egyik leggyakoribb idegrendszeri megbetegedés, itthon tíz-tizenkétezer embert érint, első tünetei általában 20-40 éves kor között jelentkeznek. Bár a betegség pontos oka nem ismert, feltehetően a genetikai tényezők, a környezeti faktorok, a megrázó életesemények mellett bizonyos vírusfertőzések is hozzájárulnak kialakulásához. Egy olasz orvos kutatásai nyomán azonban felvetődött, hogy az agyi vénás keringés elégtelenségének is fontos szerepe van a betegség kifejlődésében.

Paolo Zamboni olasz érsebész néhány éve újszerű megközelítéssel állt elő a szklerózis multiplex kezelésével kapcsolatban. Mivel feleségénél SM-et diagnosztizáltak intenzív kutatásba kezdett, megpróbálta a betegség lehetséges okait feltérképezni. Felfedezte, hogy az SM betegek agyában a korábbi vizsgálatok magasabb vasszintet jeleztek, mint amit életkoruk indokolttá tett. Ugyanakkor gyakran alakultak ki lerakódások, plakkok az agykéregben azok körül a vénák körül, amelyek a vér elvezetéséért felelősek. A cikk folytatásáért kattintson a HVG Online egészségportáljára!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Új szer a szklerózis multiplex ellen

A klinikai kipróbálás alatt álló, fampridine nevű szer javította egyes szklerózis multiplexes páciensek járóképességét – közölték tanulmányuk eredményét amerikai kutatók a Lancet című orvosi folyóiratban.