szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?

A külsődleges nemi jegyek és a társadalmi elvárások változása nem egy különleges élményt nyújtott már a divat...

A külsődleges nemi jegyek és a társadalmi elvárások változása nem egy különleges élményt nyújtott már a divat világában: Omahyra Mota, androgün külsejű modell például annyira sikeres lett, hogy ma már színésznőként is dolgozik. De nem szükséges feltétlenül a másik nem jegyeit is magán viselnie valakinek, hogy hihető legyen az átváltozás, a divatmagazinok fotósorozataiban sokszor maszkíroznak át modelleket és sztárokat is. Mostanában két úriember is magas sarkút húzott, James Franco a Candy magazin címlapján szerepelt arcán tonnányi sminkkel.

Candy

Marc Jacobs az Industrie-ben alakított szakállas nőt.

Industrie

Lea T azonban nem csak alkalmilag, megbotránkozatás céljával visel női ruhát. Leandro Cerezo néven született Brazíliában, a futballsztár Toninho Cerezo gyermekeként. A családnak hamar feltűnt, hogy “valami nincs rendben”, ezért kiskamasz éveiben azért imádkoztak, hogy meleg legyen, mert az még mindig a kisebb rossz lett volna. A divatvilág szerencséjére imáik nem hallgattattak meg, így a kis Leandroból Lea T lett, a címlaplány.

Persze az átalakulás nem volt egyszerű, hiszen önmaga számára is nehéz volt szembenézni azzal, hogy nem érzi magát férfinak. A nagy változást az hozta meg, amikor a londoni Central St. Martins művészeti egyetemen megismerkedett egy Riccardo Tisci nevű fiatal olasz divattervezővel. Tisci volt az, aki bíztatta nőies oldalának felfedezésére, és ő vette rá, hogy életében először magas sarkút húzzon egy bulizós estén.

Lea T jobbról a második
Givenchy

Mindez önmagban is érdekes, azonban ez a bizonyos Riccardo Tisci 2005 óta a híres francia Givenchy divatház kreatív igazgatója. Az  elmúlt évek alatt végig tartották a kapcsolatot és Riccardo később fölvette Leát asszisztensnek, a közös munka során segítette barátja kibontakozását. Az átalakulás olyan jól sikerült, hogy ma már Lea T nem csak egy személyi asszisztens, hanem a tervező múzsája és a divatház modellje. A Givenchy 2010 őszi-téli kampányában való szereplés nagy lökést adott a karrierjének, azóta szerepelt a Vogue Paris-ban, az olasz Vanity Fairben és a Lurve magazin címlapján, valamint interjút készített vele a Guardian.

Styleite

A francia Vogue-ba készült képe sokak számára sokkoló lehet, hiszen meztelenül látjuk, amint kezével félig eltakarja férfi nemi szervét, azonban a hormonterápiának köszönhetően a felsőteste már nőies, így kategorizálhatatlan, mindkét nem jegyeit magán hordozó jelenséggel találjuk szembe magunkat, A magazin főszerkesztője, Carine Roitfeld híres a szexualitást nyersen ábrázoló, határokat feszegető fotósorozatairól, és gyakran panaszkodik is, hogy a politikai korrektség korában korlátozzák a művészetet.

A Guardian interjújából kiderül, hogy a divatszakma viszonylag befogadó közegében is nagyon nehéz egy transznemű élete, az utcán megbámulják, a hormonterápiának pedig számtalan kényelmetlen mellékhatása van. Lea mégis azt mondja, muszáj volt a döntést meghoznia, hiszen “az örök boldogtalanság vagy a boldogság lehetősége közül” kellett választania. A történetnek van persze ironikus oldala is, hiszen a laikusok gyakran arra panaszkodnak, hogy a divatmodellek teste prepubertás fiúkéra emlékeztet. Íme egy modell, aki valóban fiúnak született és pont ennek köszönheti, hogy teste kielégíti a szakma igényeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!