szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarországon minden második felnőttnek magas a koleszterinszintje. Megdöbbentő adat, hogy az 1-3 éves magyar gyermekek fele a rossz „felnőtt étrend” miatt a maximálisan ajánlott felső határértéknél is több koleszterint fogyaszt, így a későbbi magas szintet már ilyen kicsi korban megalapozzuk – derült ki egy felmérésből.

A több mint 2 ezer gyermekorvost tömörítő Magyar Gyermekorvosok Társaság reprezentatív felméréséből kiderül, hogy a magyar lakosság köztudottan rossz táplálkozási szokásai már 1-3 éves korban tetten érhetők. A szülők sok hibát vétenek a fejlődés szempontjából kritikus második és harmadik életévben, ez pedig egészségügyi következményekkel járhat. A fejlődő szervezetnek ugyanis sajátos igényei vannak, ezért a gyermek nem eheti mindig ugyanazt, amit a felnőttek. Gondosan összeállított „gyerek étrendre” lenne szükség.

Magyarországon minden második felnőttnek magas a koleszterinszintje, ez a szív- és érrendszeri megbetegedések leggyakoribb oka. (A koleszterin egy zsírfajta, amely majdnem minden állati eredetű élelmiszerben megtalálható.) A szakértők régóta hangsúlyozzák, hogy oda kell figyelni a táplálékkal felvett koleszterin mennyiségére, hiszen a máj maga is termel koleszterint. Megdöbbentő adat, hogy az 1-3 éves magyar gyermekek 50 százaléka a rossz „felnőtt étrend” miatt a kritikus felső határértéknél is több koleszterint fogyaszt, így a későbbi magas szintet már ebben a korban megalapozzuk. A zsírosabb húsok, a felvágottak, húskészítmények, valamint a magas zsírtartalmú tejek és tejtermékek a koleszterin-bevitel fő forrásai a gyermekeknél is. A felmérés szerint a kicsik átlagosan 80 százalékkal több húst és háromszor annyi húskészítményt (például virsli) kapnak, mint amennyi ajánlatos volna.

A korosztály táplálásának nagy hiányossága, hogy a gyermekek közel fele (44 százalék) nem kap eleget a védekezőképesség fenntartásához és a vas felszívódásához szükséges C-vitaminból, egynegyedük (24 százalék) pedig már kórosan keveset fogyaszt. A C-vitamin köztudottan immunerősítő, ezért az őszi-téli időszakban fokozottan figyelni kell a vitaminban dús táplálkozásra. Ráadásul az agy fejlődésében kritikus szerepet játszó vas felszívódását is ez az anyag segíti. Vitaminforrásként a szülők elegendő mennyiségű gyümölccsel kínálják a kicsiket, ugyanakkor a csemeték körében a zöldségfélék (különösen nyers formában) nem igazán népszerűek, átlagosan kb. 15 százalékkal fogyasztanak kevesebbet az ajánlottnál.

A szakemberek azt javasolják, hogy kampányszerű vitaminadagolások, étrend-kiegészítők helyett törekedjünk C-vitaminban gazdag élelmiszerekkel folyamatosan fedezni a kicsik szükségleteit. Rengeteg zöldség és gyümölcs, valamint a kíméletes konyhatechnológiai eljárásokkal készült ételek (gőzölés, párolás, rövid ideig tartó főzés) jelentenék a megoldást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A lenmag csökkentheti a "rossz" koleszterinszintet

A sok lenmagot tartalmazó étrend hatásosan csökkenti a koszorúér-betegség egyik legfontosabb kockázati tényezőjének, a "rossz" koleszterinnek a mennyiségét a vérben - derül ki egy tanulmányból, amely az American Journal of Clinical Nutrition augusztusi számában jelent meg.

MTI Plázs

Már gyermekkorban elkezdődhet a koleszterinszint csökkentése

Az Európai Unió új gyógyszerek engedélyezésében illetékes bizottsága, az EMEA igent mondott a legnagyobb forgalmú vérkoleszterinszint-csökkentő készítmény, az atorvasztatin gyermekek számára készített, rágható változatának forgalomba hozatalára. Az Egyesült Államokban ez a gyógyszerforma már nyolc éve a patikákba került.