szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden századik ember érintett, ami azt jelenti, hogy ma Magyarországon körülbelül százezer autizmussal élő honfitársunk van. A szám mellbevágó, különösen, ha még azt is hozzátesszük, hogy a szakemberek szerint létszámában a leggyorsabban növekvő fogyatékossági csoportról van szó.

Az autizmus nem betegség, állapot. Gyógyítására nincs mód, ám fejlesztéssel sokat segíthetünk, különösen, ha az a lehető legkorábban elkezdődik. Ma már elérhetők azok a diagnosztikai eszközök, amelyekkel nagy biztonsággal megállapítható, autista-e a vizsgált személy. A néhány évtizede még csak furcsának, magának valónak aposztrofált emberekről napjainkban jóval könnyebben kiderülne, nem csak beilleszkedési gondjaik vannak, hanem az autizmus enyhébb formájában szenvednek.

A gyerek viselkedése az, ami gyanút kelthet. Ilyen az, amikor kisgyermekként nem reagál anyja, vagy apja jelenlétére, nem figyel oda, ha szólnak hozzá. Jellegzetes lehet az is, ha nem szeret ölben ülni, vagy éppen ellenkezőleg: azt igényli, hogy édesanyja erősen szorítsa magához. A cikk folytatását elolvashatja a HVG Online egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Megfejtették az autizmus titkát

A családjukban autizmussal együtt élő emberek örökítőanyagának eddigi legkiterjedtebb genetikai elemzése azt mutatja, hogy sok páciensnél a génmutációk egyedi mintázata bukkan fel, mely nem feltétlenül örökletes.

hvg.hu Plázs

Az MMR-oltás autizmust okozhat? Egy igen káros tévhit története

Egy brit orvos 1998-ban összefüggést vélt felfedezni az autizmus és az MMR-védőoltás között. Ezt ugyan még abban az évben megcáfolták, ennek ellenére az Egyesült Államokban és Európában sok szülő máig nem engedi beadni kisgyermekének a kanyaró, a mumpsz és a rózsahimlő elleni kombinált oltást (MMR). Az alaptalan félelem következtében ugrásszerűen megszaporodott a kanyarós betegek száma - olvasható az Urbanlegends.hu oldalon.