szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Egy friss tanulmány szerint a kellő mennyiségű alvás nélkülözhetetlen az egészséges, sikeres életvitelhez, továbbá nagyon fontos az egész éjszakát végigaludni, főleg annak, aki dolgozik.

A Surrey Alváskutató Központ munkatársai arról számoltak be, hogy minden szervezetben működik egy belső óra, amely meghatározza, hogy korán vagy későn fekvő típusok vagyunk-e. A későn fekvők általában extrovertált típusok, ugyanakkor szokásuk komoly hátrányt jelenthet számukra a hivatásuk terén, hiszen általában fontos, hogy az ember reggel friss legyen és tudjon a munkájára összpontosítani.

Bár a kutatók szerint a génjeink határozzák meg, milyen típusú alvók vagyunk, azért létezik néhány mód, amivel elérhető, hogy korábban lefeküdjünk. A legfontosabb, hogy ellenőriztetni kell, nincs-e valami egészségügyi oka annak, hogy nem tudunk időben elaludni, és ha kiderül valami ezzel kapcsolatban, azt kezeltetni kell.

Noha számos műszer és orvosság létezik az álmatlanság leküzdésére, a kutatók inkább olyan természetes módszereket javasolnak, mint például az ébresztőóra korábbi időpontra való beállítása vagy az olyan helyzetek elkerülése, amelyek túlságosan kimerültté tesznek, illetve felborítják a szokásos alvásritmusunkat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Alvászavarok ellen "csodatej"

Németországban jóformán népbetegségnek számít az alvászavar: a 82 millió lakos közül minden harmadikat érinti. A baj ellen altató tablettákkal lehet védekezni - vagy pedig azzal a "szenderítő itallal", amelynek receptjére nemrég kért szabadalmi oltalmat egy müncheni cég.

MTI Plázs

Bebizonyították, hogy valóban szépít az alvás

Svéd kutatók első ízben bizonyították kísérletekkel, hogy az alvás időtartama pozitív hatással van az ember külsejére. A kipihent ember tényleg szebbnek és egészségesebbnek hat embertársai számára, mint a kialvatlan.

hvg.hu Plázs

Alvásadósság: csak természetben lehet megfizetni

A háziorvosok zöme nem tudja, hogy az alvászavar betegség. Mintha éjszaka nem is élnénk: a beteg meg sem említi, az orvos pedig nem kérdez rá. Így számos betegség eredete szó szerint az éjszaka homályába vész, holott az alvási defektusok adott esetben szívrohamot, sztrókot, depressziót, diabéteszt is okozhatnak. Márpedig ezek sok felesleges vizsgálatot követő tüneti kezelése nemcsak drága, hanem csekély hatékonyságú is.