szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Lassan beszüremlik a napfény sugarain át, csendben leülepedik a polcokon és mindent beborít, a kanapé alatt pedig gombolyaggá keveredik. De honnan jön a por, és mennyire ártalmas? Egy arizonai kutatók által végzett új kísérlet arra a következtetésre jutott, hogy a lakásban található por legnagyobb része kívülről érkezik, és nem mindig teljesen ártalmatlan.

David Layton és Paloma Beamer, a tanulmány két szerzője megállapította, hogy a házi por több mint 60 százaléka lakáson kívülről származik. A tanulmány meghatározta a háztartási por összetételét: a keverék tartalmaz elhalt bőrsejteket, szőnyegekből, kárpitozott bútorokból származó szöveteket, kintről a cipőnk talpán behordott földet és szállóport.

Emellett a por tartalmazhat ólmot, arzént és más ártalmas anyagokat, melyek szintén a kinti levegőből, vagy a talajból származnak. Ez különösen veszélyes lehet a kisgyerekek számára, akik, mivel idejük nagy részét a föld közelében töltik, könnyen lenyelik a port, mikor szájukba veszik játékaikat. Layton és Paloma úgy becsülték, hogy a porban található arzén közel 60 százaléka a levegőből származik, és a fennmaradó 40 százaléka a talajból.

Hogyan lehet védekezni a por ellen? Az egyik legegyszerűbb módszer, ha mindig levesszük a cipőnket, mikor a lakásba lépünk. Ezen kívül hatékony védekezés, ha a portörléshez mikroszálas törlőkendőt használunk, ami alaposan eltávolítja a porral együtt az allergén anyagokat és baktériumokat.

A földön lévő por eltávolításához elengedhetetlen a megfelelő porszívó használata. A szívás önmagában nem elegendő a szőnyegben található por eltávolításához, a legjobb módszer, ha a porszívó fejére kefét csatlakoztatunk. A padló és a csempe tisztításhoz azonban jobb, ha levesszük a kefét, mert csak jobban felkavarjuk vele a port.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!