szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mennyire vagyunk elégedettek az egészségügyi ellátással, milyen gyakran szorulunk kórházi kezelésre, illetve mennyire vagyunk elégedettek a szakorvosokkal? Fogorvoshoz általában kétévente megyünk, míg leggyakrabban a háziorvosunkat keressük fel. Az Állami Számvevőszék pedig azt vizsgálja, jók-e a magyar háziorvosok és elég pénzt kapnak-e az ellátáshoz.

Leggyakrabban a háziorvosunkkal találkozunk, a lakosság 76 százaléka rendszeresen, évente legalább egyszer felkeresi a rendelőt, míg 39 százalék csak egyszer-kétszer, a többiek valamivel gyakrabban. A betegek évente átlagosan nyolc alkalommal jelennek meg orvosuknál, ez gyakoribb az előző években tapasztaltaknál – legalábbis ez derül ki a Központi Statisztikai Hivatal 2009-es adataiból.  

Ha a páciensek elégedettségét vesszük gorcső alá, a betegek legnagyobb mértékben háziorvosuk munkáját értékelik – 83 százalék elégedett vagy nagyon elégedett, és csak 5 százaléka elégedetlen –, egy ötfokozatú skálát alapul véve 4,5-re értékelték a szolgáltatás minőségét.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) egyébként a napokban jelentette be, hogy átvizsgálja a teljes háziorvosi rendszert. Az ÁSZ nemcsak a praxisokat, hanem az önkormányzatokat is vizsgálja, a kérdés ugyanis az, maradjon-e az önkormányzatoknál a háziorvosi rendszer vagy sem. Nyárra ígérik a vizsgálat lezárását, addig azonban a szakmai szervezetek véleményét is várják.

Kétévente megyünk fogorvoshoz

Fogorvosát a többség legalább kétévente felkeresi. Egy éven belül fordult fogorvoshoz a lakosság 38 százaléka, de több mint 20 százalék azoknak az aránya, akik öt évnél is régebben nyitották rá az ajtót fogorvosukra, de 1,3 százalék soha nem találkozott vele. A férfiak 65, a nők 60 százalék nem járt egy éven belül fogászaton. Fogorvosával a lakosság nagyrészt elégedett, bár a felmérésben nem vizsgálták külön a magánpraxisban és az állami egészségügyben résztvevőket, bizonyára vannak eltérések az ellátás elégedettségét illetően.

A lakosság 8,6 százaléka halasztotta el a fogorvos felkeresését, holott szüksége lett volna a kezelésre. Leggyakrabban anyagi okok miatt, illetve félelemből maradtak távol, de sokan reménykedtek abban is, hogy a probléma magától megoldódik, elmúlik a fájdalom.

Müller Judit

Jó, ha tudjuk, hogy támogatott kezeléseket is igénybe vehetünk a fogászatokon. A sürgősségi ellátás, a szűrővizsgálat – meghatározott gyakorisággal, például 18 éves kor felett évente egyszer –, a szakorvosi beutaló alapján történő góckutatás és a más alapbetegségekhez kapcsolódó fog és szájbetegségek kezelése a támogatott ellátások közé tartozik, életkortól függetlenül. De ide tartozik még a fogmegtartó kezelés, a fogsebészeti ellátás, a fogkőeltávolítás és az ínyváltozások kezelése is. Ám a beteg életkora, illetve állapota alapján is meghatároznak támogatott fogászati ellátásokat. A beteg 18 éves koráig, illetve a középiskola, szakképző iskola nappali tagozatán folytatott tanulmányok ideje alatt, továbbá a terhesség megállapításától a szülést követő 90 napig, valamint 60 éves kor felett a teljes körű alap- és szakellátás térítésmentes, egészen pontosan orvosi díj mentes. Azt ugyanis tudni kell, hogy a fogtechnikai költségekért mindenképpen fizetni kell, vagyis ha bármiféle fogtechnikai munkát igényel a kezelés, az pénzbe kerül a páciensnek.

„Várni akartam, hátha elmúlik”

A kórházi ellátást egy éven belül a válaszadók 14,3 százaléka vette igénybe fekvő betegként, azaz legalább egy éjszakát a kórházban töltött. Egynapos ellátásban csak 9 százalékuk részesült, igaz, náluk erre egy éven belül többször is sor került. Az is előfordult, hogy nem került kórházba a beteg, bár az orvos ezt javasolta. A legtöbben időhiány miatt halasztották el a szükséges orvosi kezelést, mások féltek a beavatkozástól, és voltak olyanok, akik a várólista hossza miatt nem jutottak hozzá a szolgáltatáshoz. Csupán a negyedik helyen szerepel az indoklásul, hogy a kórházi ápolás azért maradt el, mert nem tudták megfizetni. A kórházi ellátásokat csak a lakosságnak alig fele tartja jónak, 20 százalék kisebb-nagyobb mértékben elégedetlen; összességében a legalacsonyabb értéket jelölték meg e kérdésnél.

A felnőttek közel 60 százaléka keresett fel szakorvost egy évre visszatekintve. Azok a betegek, akik valamiért mégsem jelentek meg a szakrendelésen, bár szükségük lett volna rá, indokként elsőként szintén az időhiányt jelölték meg, másodikként a halogatást, majd a várólistát és az orvostól vagy a kezeléstől való félelmüket említették. A szakorvosokkal összeségében elégedettek vagyunk, csupán 12 százalék adott hangot elégedetlenkedésének.

Kevesen gyógyulnak homeopátiával

A kiegészítő vagy alternatív gyógymódok közül legelterjedtebbek a fürdőkúrák, gyógyvizes kezelések, amelyeknek itthon amúgy is nagy hagyománya van, és amelyekhez orvosi előírásra is hozzá lehet jutni. A megkérdezettek több mint 10 százaléka vette igénybe az előző év során kimondottan terápiás céllal a gyógyfürdők szolgáltatásait.

Az újabb, alternatív gyógymódok közül a homeopátia, akupunktúra, fitoterápia és egyéb kezelések említése mindössze néhány százalékos, ami arra utal, hogy még mindig a hagyományos orvoslásban bíznak a legtöbben. Ugyanakkor a megkérdezettek több mint egyharmada szedett gyógyszert, vitamint, táplálékkiegészítőt orvosi javaslat nélkül.

Ezek főleg különböző eredetű fájdalmak csillapítására szolgáló készítmények, melyeknek számtalan formája kapható már a gyógyszertárakon kívül is, valamint a roboráló szerek, vitaminok fogyasztása is általánosan elterjedt; a lakosság negyede számolt be ilyen készítmények rendszeres használatáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Sorjáznak az ígéretek a háziorvosoknak

A teljesítményalapú finanszírozás fejlesztésével erősíti anyagilag és szakmailag a háziorvosi praxist a kormány - jelentette be az egészségügyért felelős államtitkár sajtótájékoztatón Budapesten kedden.

hvg.hu Plázs

Nem kell vagyonokat költeni a fogorvosra

Nem szükséges vagyonokat költeni az egészséges fogak megőrzésének érdekében. A lakosság többsége nem mossa a fogát rendszeresen, illetve a fogmosások átlagos időtartama nem éri el minimálisan szükséges idő felét sem. Egy kis odafigyeléssel egy családi nyaralás összege spórolható meg az éves fogászati ellátáson.

hvg.hu Plázs

Mi alapján válasszunk fogorvost?

Fogrovoshoz járni nem a legkellemesebb dolog, ráadásul nem is olcsó. Nem árt azonban néhány újdonsággal tisztában lennünk, mielőtt ismét időpontot kérünk. Íme öt segítség, kire bízzuk a fogainkat.