szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A korszerű diagnosztikai technikák igazolták, hogy az alsó végtagi érszűkület ugyanolyan gyakori nőknél, mint férfiaknál, de egy új vizsgálat azt is bizonyította, hogy a betegség a nőbetegeknél gyorsabban súlyosbodik, mint a férfiaknál. A tanulmányt az Amerikai Szívgyógyászok Kollégiumának folyóirata közölte.

Az alsó végtagi vérellátás romlásának közismert tünete az átmeneti sántítás, amikor járás közben az izomzatban fájdalom kezdődik, ezért lassítani kell, sőt meg kell állni. A városi orvostudomány ezt hívja "kirakattünetnek", mert az utcán járó érbeteg mind gyakrabban megáll a kirakatok előtt, hogy megpihenjen. Az átmeneti sántítást 1831-ben ifj. Jean-Francois Bouley francia állatorvos írta le, aki felfigyelt arra, hogy Párizs utcáin egy hintót húzó ló egyik hátsó lábára ugyanolyan távolságra mindig sántítani kezd. Kiderült, hogy a ló hasi főverőere elzáródott és az okos lódoktor felismerte az összefüggést a sántítás és az érelváltozás között.

Korábban azt tartották, hogy embereknél ez a férfiak betegsége, mert ők dohányoznak és az alsó végtagi érszűkületben a nikotin fontos szerepet játszik. Ma egyre több nő is dohányzik, a vizsgálati módszerek is érzékenyebbé váltak, így kiderült, hogy az érszűkület azonos gyakoriságban fordul elő a nők és a férfiak között. Mary M. McDermott és munkacsoportja 380, alsó végtagi érszűkületben szenvedő nőt és férfit vizsgált négy éven keresztül. A betegek évente mentek ellenőrzésre, ahol kétféle, terheléses mérés történt. Egyik mérés az ilyen panaszok tisztázására közismert hatperces gyaloglás: a páciens saját, megszokott járásütemében sétál sík talajon hat percen keresztül, és a megtett távolságot mérik. A másik terhelés a négyperces emeletre mászás, ahol a lépcsőzés sebessége számít. A vizsgálat valamennyi résztvevője 59 éves, vagy idősebb volt. A teljesítmény során értékelték az életkort, az esetleges mozgászavart is.

Négy év alatt a nők közül a hat percet nehézség nélkül teljesítők száma a felére csökkent. Az is kiderült, hogy szinte egyenletesen romlott a nők mozgásának sebessége a lépcsőzés során a négy esztendei időszak alatt. A kutatók szerint az érszűkületben szenvedő nők állapota a férfiakéhoz képest gyorsabban romlik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!