szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Európában jóváhagyták a használatát annak a hallási segédeszköznek, ami a fogakon keresztül közvetíti a hangokat. A SoundBite névre keresztelt készülék az állkapocscsonton át juttatja a hangokat a belsőfülbe. A felső őrlőkre illesztik rá, minden egyes szerkezetet egyedileg készítenek el leendő tulajdonosa számára.

A brit siketek intézete (RNID) felhívta a figyelmet arra, hogy nem minden halláskárosult számára lehet megfelelő az eszköz. Míg a hagyományos hallókészülékek a levegő vezetőképességét használják a hangerő növelésére, a SoundBite másféle megközelítéssel működik: a csontok segítségével.

Először is a sérült fül mögé helyezett apró mikrofonok hálózata felveszi a környezetből származó hangokat, majd kiszűri belőle a zajokat. A hang vezeték nélkül kerül a szájba ültetett eszközbe. Az eszköz vibráló jelzést ad le a fogakba és a csontokba, amely közvetlenül a belső fül hallásért felelős részébe jut.

A közép-és külsőfület elkerüli a folyamat, akik fél fülükre siketek, azok így mindkét fülükre hallhatnak segítségével. A rendszert gyártó cég, a Sonitus Medical elmondta, hogy ez az első olyan, csontot közvetítő közegként használó szerkezet, amelyet nem sebészeti úton kell a beteg szervezetében elhelyezni.

Csak Nagy-Britannia területén mintegy 9 millió siket és halláskárosult él. Az RNID szerint 6 millió betegnek van szüksége gyógyászati segédeszközre, de közülük csak 2 millió használja azt. Sokan esztétikai okból tartózkodnak a viselésétől - mondta el Angela King, az RNID vezető audológiai tanácsadója. 

Nincs rá semmilyen garancia, hogy az Egyesült Királyságban majd kitörő lelkesedés fogadja az új szerkezetet. "Ránézésre sem lehet valami kényelmes viselni. Aki nem szereti a hagyományos segédeszközöket, annak ez sem nyeri majd el a tetszését, mert itt is kerül valami a fül mögé - tette hozzá King. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!