szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bradley Cooper és Robert De Niro a főszereplői a Csúcshatás (Limitless) című akcióthrillernek, amelyben egy sikertelen író életét fenekestül felforgatja egy szupertitkos „intelligens gyógyszer”, amelynek segítségével teljes agykapacitását kihasználja. A film április 7-én debütál a magyar mozikban. De van-e valóságalapja az alkotásnak?

Az írói válsággal küszködő, sikerre éhes Eddie Mora (Bradley Cooper) élete 180 fokos fordulatot vesz, amikor egy régi ismerőse megismerteti egy forradalmian új gyógyszerrel, az NZT-vel, amellyel az összes képességét maximálisan kiaknázhatja. A főszereplőnek csak úgy izzanak az agysejtjei: mindenre emlékszik, amit valaha olvasott, látott vagy hallott, egy nap alatt elsajátít egy nyelvet, megold bármilyen összetett egyenletet, és mindenkit elbűvöl – mindaddig, amíg szedi a még engedélyezetlen gyógyszert. Később az írót a tabletta brutális mellékhatásai is gyötrik, miközben mindent elkövet, hogy megóvja egyre fogyatkozó gyógyszerkészleteit.

De mennyi valóságalapja lehet a forgatókönynek, lehet-e gyógyszerekkel korlátlanul növelni az agy teljesítményét? – teszi fel a kérdést a témában írt cikkében a BBC. Egy átlagos felnőtt agyának csupán tíz százalékát használja, így sokakban ott a vágy, hogy növeljék ezt a kapacitást. Nos, szupergyógyszert mindeddig nem mutatott fel az orvostudomány, ám ma is elérhetők különféle agystimulálók – ezek többnyire valamilyen betegség kezelésére szolgálnak, ám egészséges embereknél javatják a memória működését, vagy segítik a hosszabb ébrenlétet, a folyamatos koncentrációt –, amelyeket előszeretettel használnak egyetemisták, váltott műszakban dolgozók, orvosok, nővérek, pilóták. Sőt, az időzónaváltáskor fellépő jetlag leküzdésére is hatásos.

Igen népszerű a metilfenidát, amely több gyógyszer hatóanyaga is. Az egyik legismeretebb szer itthon is kapható, amelyet a figyelemzavar és hiperaktivitás kezelésére fejlesztettek ki. Barbara Sahakian, a Cambridge-i Egyetem professzorának kutatása szerint az egyetemi hallgatók 17 százaléka elismerte, hogy használja a szóban forgó gyógyszert, mert az fokozza a teljesítményt. De más kutatásokat is idéz a BBC: az University of Manchester és a Nature által végzett felmérésben 1400 felnőttet vontak be. A megkérdezettek közül minden ötödik azt mondta, hogy szedett már a narkolepszia kezelésére használt modafinil hatóanyagú gyógyszert, hogy elősegítsék a jobb koncentrációt. "Tanulmányok kimutatták, hogy a modafinil valóban javulást eredményezett a komplex tervezési, illetve problémamegoldó feladatoknál" – mondta a professzor, hozzátéve: a kémiailag serkentett tanulás után kémiailag serkentett munkamorál következik.

Ráadásul ugyanolyan hatásuk van az agyserkentőknek, mint a kávénak vagy a testmozgásnak – vélekedik John Harris, az University of Manchester professzora. Hozzátéve: senki ne várja ezektől a szerektől, hogy Albert Einsteint varázsol belőle, "ha nem voltál zseni előtte, utána sem leszel az". Az igazsághoz pedig az is hozzátartozik, hogy noha ezek a szerek nem addiktívak, rendszeres használatuk mégis gyógyszerfüggőséghez vezethet. A korlátlan agy teljesítménye vonzó lehet, de mint a film is bemutatja, mindig vannak kockázatok és szövődmények.

Ugyanakkor fontos leszögeznünk, hogy nem csak gyógyszerekkel javíthatunk koncentrációs képességünkön, mint már említettük: a koffein és a testmozgás is serkenti az agy működését. De érdemes néhány egyszerű módszert is kipróbálni, például sose hagyjuk ki a reggelit. A kreativitás gyakran a kora reggeli órákban a legoptimálisabb, némi fehérje hozzáadásával pedig táplálhatjuk az agyunkat. Vizsgaidőszakban az is jó módszer lehet, ha időnként szünetet tartunk. Amikor hosszú ideje ülünk egyhelyben, és próbálunk koncentrálni, nyomás nehezedik ránk. Ezt pedig úgy csökkenthetjük, hogy óránként beiktatunk 5-15 perces szüneteket, így jóval hatékonyabbak lehetünk. A szünetek során az agy nem csak pihen, hanem elég időt kap ahhoz, hogy az információkat magába szívja. Vagy hallgassunk zenét. A kutatók már régen bebizonyították, hogy egyes zenék kiválóak az emlékek felidézésére. Azok az információk, amiket egy konkrét dal vagy album során tanultunk meg, gyakran azáltal felidézhetők, hogy lejátszuk magunkban a számokat. És olykor egy hideg zuhany sem árt, oldottá tesz, agyunk pedig érzékennyé válik a kiváló gondolatok felismerésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!