szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Terjed a sportsérülések kezelésében a drasztikus lehűtésen alapuló hidegsokk-terápia, amelynek története legalább kétszáz évvel ezelőttre nyúlik vissza.

Ha pluszarany nem is remélhető tőle, nagy reményeket fűznek a Tatai Edzőtáborban a minap átadott hidegterápiás készülékhez: többek szerint érdemben segítheti a magyar olimpikonok felkészülését. A hordozható berendezés pisztolyhoz hasonlatos feje mínusz 72 fokos szárazjeget porlaszt a kezelendő bőrfelületre, azonnal csillapítva a fájdalmat, ellazítva az izmot, de jól alkalmazható rándulások, vérömlenyek, friss hegek gyógyulásának gyorsítására is.

„A készülék folyamatosan méri a bőrfelszín hőmérsékletét, és szükség esetén automatikusan beavatkozik, megakadályozva a fagyási sérüléseket” – magyarázza Téglássy György, a Válogatott Kereteket Ellátó Szolgálat vezető főorvosa. További előnye a – labdarúgó-mérkőzéseken is előszeretettel használt – fagyasztóspray-kel szemben, hogy nemcsak a felszínt lehűtve csillapítja a fájdalmat, hanem az alatta sérült részeket is kezeli, lehúzva a gyulladást, a duzzanatot. „Bár az eszköz még viszonylag újnak számít, hamarosan ez veheti át a spray-k helyét a világ sportpályáin” – így Téglássy.

A modern hidegterápia ázsióját növelik az olyan „csodás” felépülések, mint a Forma–1-es autóversenyző Mark Webberé, akinek az orvosok hat hónapos lábadozást jósoltak, amikor 2008 novemberében biciklijével egy autóba rohant, és lábát törte. Az ausztrál pilótánál a hidegterápia egy másik fajtáját alkalmazták: egy úgynevezett kriokamrában több héten át napi rendszerességgel 3 percre mínusz 130 fokos folyékony nitrogénbe merítették vállig. Ennek is köszönhetően alig 11 héttel a balesete után újra volán mögé ülhetett.

 A teljes cikket elolvashatja a HVG e heti számában.   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!